نکات و شرایط گرفتن پستانک از کودک

گرفتن پستانک از کودک | برای ترک دادن بچه از پستانک زود اقدام کنید

گرفتن پستانک از کودک به دلیل اینکه ممکن است سلامتی کودک ما را به مخاطره بیندازد اتفاق می افتد. در سنی که کودک شروع به تکلم می کند، پستانک می تواند نقش منفی ایفا کند و صحبت کردن کودک را به عقب بیندازد. همچنین در زمان رشد دندان ها، پستانک باعث تغییر شکل و حتی نحوه رشد دندان ها می شود.


نکات و شرایط گرفتن پستانک از کودک

گرفتن پستانک از کودک می‌تواند به نگرانی و چالش بزرگی برای والدین تبدیل شود. پستانک، زمانی کمک حال بسیار بزرگی برای آرام کردن کودک به حساب می آید و می تواند کودکان ناآرام را ساکت کند. این حس آرامش ایجاد شده در کودک کم کم باعث وابستگی کودک به آن می شود و این موضوع جدا کردن کودک از آن را سخت می‌کند. در این مقاله به نکاتی درباره چگونگی گرفتن پستانک از کودک اشاره می‌کنیم،تا پایان با ما همراه باشید.

گرفتن پستانک از کودک | برای ترک دادن بچه از پستانک زود اقدام کنید

گرفتن پستانک از کودک

برای ترک دادن بچه از پستانک زود اقدام کنید

مکیدن یک حس غریزی در کودک است و باعث آرامش در او می شود. از این جهت والدین اقدام به تهیه پستانک برای کودک می‌کنند .کودکی که به پستانک وابسته شده است،با بالارفتن سن، این وابستگی بیشتر شده و گرفتن پستانک از کودک سخت تر خواهد شد. پستانک تا حدود شش ماهگی می تواند مفید باشد و بعد از آن بیشتر به عادتی برای کودک تبدیل شده است. مصرف آن در زمانی که رشد دندان ها آغاز می شود و یا کودک می خواهد شروع به صحبت کردن کند می تواند مضر باشد.

برای ترک کردن کودک به زور متوسل نشوید و همیشه یک راه بازگشت در نظر داشته باشید. توسل به زور معمولاً اثرات منفی خواهند داشت ممکن است در روحیه کودک نیز اثر بگذارد.

 

می‌توانید برای ترک دادن بچه از پستانک هدیه دهید

وقتی که سن کودک بیشتر می‌شود و خوب و بد را بهتر می فهمد؛ می توانید با جایزه دادن ترک دادن بچه از پستانک را تشویق کنید. هدیه هایی هر چند کوچک که می‌توانند کودک را از فکر کردن به آن دور کند. در صورتی که این هدایا وسایل بازی باشند بهتر می تواند شما را در رسیدن به این هدف کمک کند.

 

سوراخ یا بد طعم کردن پستانک

در این روش خیلی توصیه نمی شود می توان طعم پستانک را عوض کرد. مثلاً با قرار دادن آن در آبلیمو ، طعم ترشی می گیرد و کودک علاقه به استفاده از آن نشان نمی دهد. همچنین می توان با ایجاد سوراخ در آن حس مکیدن را از پستانک حذف کرد. در نتیجه کودک پس از استفاده از پستانک به آن حس رضایت حاصل از مکیدن نمی رسد و در نتیجه استفاده از آن برای او جذابیتی ندارد. این روشها ممکن است کارساز باشد ولی در استفاده از آنها باید احتیاط کرد مثلاً در هنگام سوراخ کردن آن بایستی توجه شود که جنس پستانک مقاوم باشد و در هنگام مکیدن کودک چیزی از آن جدا نشود.

برای ترک دادن بچه از پستانک زود اقدام کنید | ترک دادن بچه از پستانکگرفتن پستانک از کودک

قصه گفتن برای کودک

می توانید پستانک را گم کنید و زمانی که کودک متوجه شد، به کمک او به صورت نمادین، به جستجو بپردازید. در این زمان بایستی نقش بازی کنید و وانمود کنید که هرچه می گردید آن را پیدا نمی کنید. زمانی که کودک از شما پرسید، می توانید با تعریف کردن قصه و کمک گرفتن از قوه تخیل خود کودک داستان را به گونه‌ای پیش ببرید که پستانک برای همیشه گم شده است. داستان را به گونه ای تعریف کنید که باعث ترس و نگرانی کودک نشود. مثلاً خانم کلاغه پستانک را برای بچه اش برده و …

محدود کردن کودک برای کمک به گرفتن پستانک از کودک

برای کودک می توان زمانها و مکانهای خاصی را در نظر گرفت و فقط در آن موقعیت ها اجازه استفاده از پستانک را داد.

مثلاً در هنگام خواب یا در هنگامی که در سبد بچه است، اجازه استفاده از آن را دارد و در مکان ها و زمان های دیگر نمی‌تواند از پستانک استفاده کند. به مرور می توان زمانهای استفاده را کاهش داد تا کاملاً استفاده از پستانک از سر کودک بیفتد.

 

تشویق کردن در جهت گرفتن پستانک از کودک

یک ایده بسیار جالب برای ترک دادن بچه از پستانک می تواند تشویق کردن او باشد. همه انسان ها تا آخر عمر به تشویق کردن نیاز دارند و این امر انگیزه و انرژی زیادی به انسان می دهد. می‌توانید برای کودک خود یک تقویم تهیه کنید و در روزهایی که از آن استفاده نمی کند؛ علامتی در آن قرار دهید و زمانی که در آخرین روز برای همیشه پستانک را کنار گذاشت یک جایزه بزرگ و هیجان انگیز برای او تهیه کنید.

کلام آخر

پستانک با همه فوایدی که دارد بایستی به هر حال زمانی کنار گذاشته شود. راه های بسیار زیادی برای کنار گذاشتن آن وجود دارد‌؛ که همکاری کودک و شناخت روحیات او، می تواند بسیار در این زمینه راهگشا باشد. استفاده از تجربه دیگران و افراد صاحب نظر و تجربه مثل پرستاران کودک، در این زمینه می‌تواند بهترین ایده باشد . در این صورت بدون هیچ نگرانی می توانیم کودک خود را در مسیر کنار گذاشتن پستانک و بزرگ شدن همراهی کنیم.

 

‫0/5 (0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *