20 نکته برای افزایش اشتهای کودکان

20 نکته برای افزایش اشتهای کودکان

در این مطلب قصد داریم به بررسی 20 نکته برای افزایش اشتهای کودکان بپردازیم. افزایش اشتهای کودکان شما می تواند مشکل باشد، بخصوص اگر آنها غذا را ناخوشایند بدانند. با این حال استرس نداشته باشید؛ راه هایی وجود دارد که می توانید عادات غذایی سالم را در آنها ایجاد کنید.در این مقاله مطالبی در مورد افزایش اشتها در کودکان جهت پدر و مادر ها و پرستار کودک آورده شده است.

آنچه در این مقاله می خوانید

چرا بعضی از کودکان اشتهایشان کم است؟

اول، مهم است که بفهمیم چرا برخی از بچه ها به نظر می رسد نمی خواهند غذا بخورند:

1. گاهی اوقات اصلاً مشکل اشتها نیست. در ظاهر، ممکن است به نظر برسد که بچه‌های ما نمی‌خواهند غذا بخورند، اما در واقع، واقعاً همه چیز در مورد مشکل خوردن است. وقتی بچه‌ها به بافت‌ها حساس هستند یا در جویدن غذاها مشکل دارند (مهارت‌های حرکتی دهان )، پس غذا خوردن سخت و دردناک است. این کار آدرنالین کودک را تحریک می کند و با هجوم آن به بدن، اشتهای آنها کم می شود

20 نکته برای افزایش اشتهای کودکان

2. کم اشتهایی می تواند ناشی از خوردن میان وعده باشد. بچه‌ها فقط به اندازه‌ای غذا می‌خورند که سیگنال‌های گرسنگی خود را خاموش نگه دارند و اگر در طول روز به غذا یا شیر دسترسی داشته باشند، ممکن است هرگز واقعاً گرسنه نشوند. و بچه هایی که تمام روز میان وعده می خورند ممکن است هرگز یاد نگیرند که به این سیگنال ها گوش دهند، بنابراین حتی اگر خوردن تنقلات مکرر در آینده متوقف شود، ممکن است مدتی طول بکشد تا ارتباط بین گرسنگی و غذا خوردن ایجاد شود.

3. ممکن است که کودک از رفلاکس، آلرژی غذایی یا نوع دیگری از مشکلات گوارشی رنج ببرد. بسیاری از کودکان، کودکان نوپا و نوزادان نمی دانند هضم طبیعی چه احساسی دارد، ممکن است به دلیل درد شکایت یا گریه نکنند، اما می دانند که غذا خوردن آن را بدتر می کند. و این بدان معناست که آنها از خوردن غذا خودداری می کنند.

4. همچنین ممکن است مغز حتی هیچ سیگنال گرسنگی ارسال نکند، زیرا وقتی احساس خوبی ندارید، هیچ احساس گرسنگی نمی کنند. این روش بدن برای محافظت از خود است

در مورد محرک افزایش اشتهای کودکان چه می دانید؟

 بیشتر پزشکان و متخصصان اطفال فقط در صورتی نگران اشتهای کودک شما هستند که رشد خوبی نداشته باشند یا افزایش وزن نداشته باشند. اگر اینطور نیست، اغلب اولین قدم تغذیه درمانی است. و مرحله بعدی آزمایش یک محرک دارویی تجویز شده برای اشتها است. رایج ترین موردی که پیشنهاد می شود پریاکتین است. پریاکتین (نام عمومی سیپرهپتادین) برای برخی از کودکان کمی جواب می دهد و برخی دیگر دچار عوارضی می شوند. پس در این رابطه با پزشک اطفال خود مشورت داشته باشید.

چگونه برای افزایش اشتهای کودکان خود اقدام کنیم؟

برنامه غذایی داشته باشید

مطمئن شوید که برنامه مناسبی برای وعده ها و میان وعده های غذایی کودک خود دارد. معمولا این وعده های غذایی را بر اساس فاصله زمای 2 و نیم تا 3 ساعت برنامه ریزی می کنند. یعنی اگر کودک شما 8 صبح شروع به خوردن صبحانه می کند وعده غذایی بعدی را باید 10 و نیم تا 11 صبح ارائه دهید.

برای افزایش اشتهای کودکان خوردن صبحانه را حتما در نظر بگیرید

خوردن یک صبحانه خوب و سالم باعث افزایش اشتهای کودک شما می شود. یک صبحانه متعادل باعث افزایش متابولیسم می شود و بدن را برای روز کاری آماده می کند. اطمینان حاصل کنید که صبحانه یک وعده اجباری در خانواده شما است.

30 دقیقه قبل از غذا به کودکان خود آب دهید

کودکان باید اول صبح آب بخورند، حتی قبل از شیر. همچنین نیم ساعت قبل از غذا می توانند آب بخورند. توجه داشته باشید که بعد از خوردن آب بلافاصله صبحانه را شروع نکنید و مابین غذا هم به کودکان خود اب ندهید.

20 نکته برای افزایش اشتهای کودکانهر دو ساعت یکبار به کودک خود غذا دهید

به کودکانی که احساس گرسنگی نمی کنند باید هر دو ساعت یک بار غذا دهید. سه وعده غذایی استاندارد ممکن است سیستم گوارش آنها را به اندازه کافی تقویت نکند که احساس گرسنگی کند، وعده های غذایی منظم دو ساعت یک بار به آنها کمک خواهد کرد.

برای افزایش اشتهای کودکان میان وعده های غذایی را در نظر بگیرید

اگر می خواهید کودک شما اشتهای بهتری داشته باشد میان وعده ها باید به اندازه وعده های غذایی آنها باشد. به جای یک کوکی یک ساندویچ در نظر بگیرید. به جای چیپس، موسل یا غلات را به آنها بدهید. به جایگزین های سالم برای میان وعده ها  فکر نید و متوجه تغییر در اشتهای کودک خود شوید.

بادام زمینی یک اشتها آور عالی

گاهی اوقات بادام زمینی را به دلیل خواص اشتها آور و پروتئینی که دارد پادشاه آجیل می نامند. آن را به شکل کره بادام زمینی در وعده غذایی خود بگنجانید. دفعه بعد که فرزندتان درخواست چپیس کرد به او بادام زمینی بود داده شده بدهید.

شیر را به وعده غذایی تبدیل نکنید

بسیاری از کودکان که اشتهایشان کم است دوست دارند شیر مصرف کنند. وقتی کودکان شیر را به عنوان پر کننده یا میان وعده می خورند، اشتهای آنها برای وعده های غذایی از بین می رود. لبنیات را به اشکال دیگری مانند پنیر، ماست، خامه و غیره مصرف کنید.

غذاهای مورد علاقه کودکتان را تهیه کنید

برخی از کودکان با اشتهای کم با دیدن غذا ممکن است رغبتی برای خوردن آن نداشته باشند. اگر این مسئله در مورد کودک شما هم صدق می کند سعی کنید غذای مورد علاقه او را برای بهبود متابولیسم تهیه کنید.

20 نکته برای افزایش اشتهای کودکان

لقمه های کوچک آماده کنید

لقمه های کوچک غذا باعث ایجاد متابولیسم می شود که به نوبه خود منجر به افزایش اشتها در کودکان می شود. اگر فکر می کنید اشتهای کودکتان کم شده است، لقمه های کوچک تری به فرزندتان بدهید به تدریج میل آنها به غذا افزایش پیدا می کند. باید به دادن لقمه های کوچک ادامه دهید تا زمانی که خودشان شروع به خوردن کنند و خودشان تصمیم بگیرند که چه لقمه ای می خواهند بخورند.

ماست را به برنامه غذایی کودک خود اضافه کنید

ماست که یک محصول لبنی با پروبیوتیک های سالم و کلسیم است برای اشتها و ایمنی کودک خارق العاده است. ماسب را به عنوان یک دسر هم می توانید در نظر بگیرید.

از دادن غذاهای تند و تیز خودداری کنید

اگر کودکان از بوهای شدید یا مزه تند لذت نمی برند. اگر کم اشتهای کودک شما مشکل ساز است، بررسی کنید که آیا آشپزخانه شما بوی غذا می دهد یا غذای شما طعم تند دارد. این طعم ها را حذف کنید. این احتمال وجود دارد که کودک شما شروع به خوردن کند.

برای افزایش اشتهای کودکان از ادویه های اشتها آور استفاده کنید

پونه کوهی، دارچین، گشنیز و رازیانه همه ادویه ها و گیاهانی هستند که به ایجاد اشتها در کودکان کمک می کنند. یه کمی از این ادویه ها را به غذای کودک خود اضافه کنید. با این حال مطمئن شوید که به وضوح روی ظرف غذا قابل دیدن نیستند.

غذای چرب و روغنی درست نکنید

برخی از والدین تمایل دارند که غذاهای چرب و روغنی را به کودکان خود بدهند. برخلاف تصور رایج، چنین غذاهایی اشتهای کودک را از بین می برد. به راحتی این دسته از غذاها را از برنامه غذایی کودک خود حذف کنید.

ورزش و بازی بیشتری کنید

ورزش کردن و بزی کردن باعث بهبود اشتها می شود. اگر اشتهای فرزندتان کاهش یافته است زمان بازی را افزایش دهید تا بازگشت گرسنگی را مشاهده کنید.

اگر کودکتان گرمش است کمتر غذا می خورد

اگر خانه خیلی گرم یا خفقان آور است اشتهای کودک شما کم می شود. صندلی یا میز نهارخوری فرزندتان را نزدیک پنجره قرار دهید تا هوای تازه وارد شود.

برای افزایش اشتهای کودکان آبلیموی تازه استفاده کنید

هنگامی که کودک شما غذا را به هم می زند و می گوید که گرسنه نیست به جای آب، آب لیموی تازه شیرین شده به او بدهید. لیمو باعث بهبد هشم و اشتها می شود.

از بیان موضوعات استرس زا در زمان صرف غذا خودداری کنید

گاهی اوقات والدین در مورد مسائل مالی صحبت می کنند یا برنامه مدرسه کودک خود را در زمان صرف غذا برنامه ریزی می کنند، چون به ندرت فرصتی پیش می آید که کنار هم جمع شوند. با این حال، از بحث های استرس زا یا جدی در طول وعده های غذایی خودداری کنید چون اشتهای کودک را از بین می برد. سعی کنید در مورد چیزهای خوشحال کننده صحبت کنید و ببینید که کودکتان همه غذای خود را میل کرده است.

مصرف روی را افزایش دهید

روی به ایجاد اشتها کمک می کند. سبوس گندم، بادام هندی و دانه کدو تنبل برای بهبود سطح روی در بدن مفید هستند. سعی کنید اینها را در وعده های غذایی یا میان وعده های کودک خود بگنجانید. در مورد مکمل های روی نیز با پزشک اطفال مشورت کنید

20 نکته برای افزایش اشتهای کودکان

افزایش اشتهای کودک با درمان های خانگی

داروهایی مانند آب زنجبیل با عسل و نعناع فلفلی را برای بهبود اشتها امتحان کنید. اینها را می توان به راحتی در خانه درست کرد. آنها برای سیستم ایمنی بدن هم عالی هستند.

یک دفترچه غذایی تهیه کنید

غذاهایی که کودک شما علاقه به خوردن دارند را یادداشت کنید. یا روزهایی که کودکتان اشتهای بیشتری دارد را یاددشات کنید. ایده هایی برای این روزها و غذاها پیدا کنید و برای روزهای بعدی از آنها استفاده کنید.

دسر را نادیده نگیرید

دسرهای میوه ای می توانند به افزایش اشتها کمک کنند. آنها برای هضم و افزایش متابولیسم کار می کنند. از نظر روانشناسی، دسرهای میوه ای کودکان را جذب می کند تا وعده های غذایی خود را سریعتر تمام کنند. بهترین میوه های تقویت کننده اشتها توت، انگور و سیب هستند.

برای افزایش وزن، غذاهای پر کالری را انتخاب کنید

اگر در افزایش اشتهای فرزندتان مشکل دارید، تراکم کالری غذاهایی را که به او می دهید افزایش دهید تا او نیازی به خوردن حجم بیشتری از غذا نداشته باشد. ایجاد برخی تنظیمات در انتخاب غذا راه خوبی برای افزایش کالری است. تنقلات پرکالری مانند گواکامول که از آووکادو تازه، گوجه فرنگی و پیاز تهیه شده است، همراه با کراکرهای گندم کامل را امتحان کنید. گرانولا و ترکیبات مقوی ایده‌های عالی دیگر برای میان‌وعده‌های با کالری بالاتر هستند. یکی دیگر از گزینه های همه کاره، تهیه اسموتی است. شما می توانید از پایه های مختلف مانند ماست یا شیر بادام استفاده کنید و میوه ها یا کره های آجیلی مورد علاقه فرزندتان را اضافه کنید

منابع: parenting، livestrong و yourkidstable

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *