علل، علائم، تشخیص، جلوگیری از سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان

Meconium Aspiration Syndrome 3

 Meconium Aspiration Syndrome (به صورت مخفف MAS) سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان چیست؟ مکونیوم یک ماده مدفوع تیره رنگ است که قبل از تولد در روده جنین تولید می شود. بعد از زایمان، نوزاد شما در چند روز اول زندگی مدفوعی مکونیومی دارد.

استرسی که کودک شما قبل یا در حین تولد تجربه می کند ممکن است باعث شود که کودک شما در حالی که هنوز در رحم است مدفوع مکونیوم را دفع کند. سپس مدفوع مکونیومی با مایع آمنیوتیک که جنین را احاطه کرده است مخلوط می شود.

ممکن است کودک شما کمی قبل؛ در حین یا درست بعد از تولد مخلوط مکونیوم و مایع آمنیوتیک را تنفس کند و وارد ریه های او شود. این به عنوان آسپیراسیون مکونیوم یا سندرم آسپیراسیون مکونیوم (MAS) شناخته می شود. گرچه MAS اغلب تهدید کننده زندگی نیست اما می تواند عوارض سلامتی قابل توجهی را برای نوزاد شما ایجاد کند و اکر MAS شدید یا درمان نشده باقی بماند می تواند کشنده شود.

علت سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان

سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان یا MAS ممکن است زمانی رخ دهد که کودک شما استرس را تجربه کند. استرس اغلب زمانی ایجاد می شود که میزان اکسیژن موجود برای جنین کاهش یابد. علل شایع استرس جنین عبارتند از:

 • بارداری که از تاریخ زایمان گذشته است (بیش از 40 هفته)
 • کار سخت یا طولانی
 • برخی از مشکلات سلامتی که توسط مادر تجربه می شود؛ از جمله فشار خون بالا یا دیابت
 • عفونت

جنین تا اواخر بارداری شروع به تولید مکونیوم نمی کند، بنابراین با گذشت زمان بارداری، جنین این پتانسیل را دارد که برای مدت طولانی تری در معرض مکونیوم قرار گیرد.

همانطور که بارداری به پایان می رسد و بعد از آن مقدار مایع آمنیوتیک هم کاهش پیدا می کند که مکونیوم را متمرکز می کند. در نتیجه سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان دیررس در مقایسه با نوزادان دیگر شایع تر است. MAS در نوزادان ناررس به ندرت رخ می دهد.

علل، علائم، تشخیص، جلوگیری از سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان

علام سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان

دیسترس تنفسی بارزترین علامت MAS است. ممکن است نوزاد شما در حین تنفس سریع نفس بکشد یا غرغر کند. برخی از نوزادان ممکن است در صورت مسدود شدن مجاری تنفسی توسط مکونیوم، تنفس خود را متوقف کنند. کودک شما همچنین ممکن است علائم زیر را نشان دهد:

 • رنگ پوست مایل به آبی که به آن سیانوز می گویند
 • سستی
 • فشار خون پایین

MAS چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص بر اساس علائم نوزاد شما و وجود مکونیوم در مایع آمنیوتیک انجام می شود. پزشک برای تشخیص صداهای تنفس غیرطبیعی به قفسه سینه نوزاد شما با گوشی پزشکی گوش می دهد. چند روش متداول برای تایید تشخیص وجود دارد:

 • آزمایش خون برای ارزیابی سطح اکسیژن و دی اکسید کربن
 • اشعه ایکس قفسه سینه برای دیدن اینکه آیا مواد وارد ریه های نوزاد شما شده است یا خیر

علل، علائم، تشخیص، جلوگیری از سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان

درمان سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان

اگر MAS رخ دهد، نوزاد شما نیاز به درمان فوری برای برداشتن مکونیوم از راه تنفسی فوقانی دارد. پس از زایمان، پزشک بلافاصله بینی، دهان و گلو را ساکشن می کند.

اگر کودک شما نفس نمی کشد یا به خوبی پاسخ نمی دهد، ممکن است یک لوله در نای نوزاد شما قرار داده شود ( برای مکش مایع حاوی مکونیوم از نای). سپس ساکشن ممکن است تا زمانی ادامه یابد که هیچ مکونیومی در ماده خارج شده دیده نشود.

اگر نوزاد شما هنوز نفس نمی کشد یا ضربان قلبش پایین است، پزشک از کیسه و ماسک برای کمک به تنفس او استفاده می کند. این کار به نوزاد شما اکسیژن می رساند و به باد کردن ریه های او کمک می کند.

اگر نوزاد بسیار بیمار است یا به تنهایی نفس نمی‌کشد، ممکن است لازم باشد پزشک شما لوله‌ای را در نای نوزادتان بگذارد تا به او کمک کند نفس بکشد.

پس از ارائه درمان اضطراری، نوزاد شما ممکن است در یک واحد مراقبت ویژه قرار داده شود تا تنفس او را نظارت کنند. برای جلوگیری از عوارض MAS ممکن است نیاز به درمان اضافی باشد. پنج درمان رایج عبارتند از:

 • اکسیژن درمانی برای اطمینان از وجود اکسیژن کافی در خون
 • استفاده از گرم کننده تابشی برای کمک به حفظ دمای بدن کودک
 • آنتی بیوتیک هایی مانند آمپی سیلین و جنتامایسین برای پیشگیری یا درمان عفونت
 • استفاده از ونتیلاتور (دستگاه تنفس) برای کمک به تنفس نوزاد

اگر کودک شما به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد یا فشار خون بالایی در ریه‌ها دارد از اکسیژن‌رسانی غشای خارج بدنی (ECM) استفاده می شود. (برای این درمان، یک پمپ و دستگاهی که عملکرد ریه‌ها را انجام می‌دهد، کار قلب و ریه‌های نوزاد شما را انجام می‌دهد. که این اندام ها می توانند بهبود یابند)

چه عوارضی با MAS همراه است؟

اکثر نوزادان مبتلا به MAS هیچ گونه عوارض سلامتی طولانی مدتی نخواهند داشت. با این حال، MAS یک مسئله جدی است که می تواند تاثیر فوری بر سلامت نوزاد شما داشته باشد. مکونیوم در ریه ها می تواند باعث التهاب و عفونت شود.

مکونیوم همچنین می تواند راه تنفسی را مسدود کند که می تواند باعث انبساط بیش از حد ریه شود. اگر یک ریه بیش از حد منبسط یا متورم شود، ممکن است پاره شود. سپس هوا از داخل ریه می تواند در حفره قفسه سینه و اطراف ریه جمع شود. این بیماری که به پنوموتوراکس معروف است، تورم مجدد ریه را دشوار می کند.

MAS خطر ابتلای نوزاد به هیپرتانسیون ریوی پایدار نوزادی (PPHN) را افزایش می دهد. فشار خون بالا در رگ های ریه جریان خون را محدود می کند و تنفس صحیح را برای کودک دشوار می کند. PPHN یک بیماری نادر اما تهدید کننده زندگی است.

در موارد نادر، MAS شدید ممکن است اکسیژن را به مغز محدود کند. این ممکن است باعث آسیب دائمی مغز شود.

علل، علائم، تشخیص، جلوگیری از سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان

چشم انداز نوزادان مبتلا به MAS چیست؟

نوزادانی که عوارض خفیف MAS را تجربه می کنند، معمولا به خوبی بهبود می یابند. نوزادانی که در نتیجه MAS دچار آسیب مغزی یا PPHN می شوند ممکن است با مشکلات سلامتی مادام العمر مواجه شوند که نیاز به حمایت پزشکی دارند.

چگونه می توان از MAS جلوگیری کرد؟

تشخیص زودهنگام بهترین دفاع در پیشگیری از MAS است. نظارت بر جنین قبل از زایمان می تواند تعیین کند که آیا کودک شما استرس دارد یا خیر.

پزشک شما می تواند اقداماتی را برای کاهش ناراحتی جنین در حین زایمان انجام دهد و احتمال ایجاد سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان را کاهش دهد. و اگر کودک شما استرس داشته باشد، پزشک آماده خواهد شد تا در صورت وجود علائم سندرم آسپیراسیون مکونیوم فوراً نوزاد شما را ارزیابی و درمان کند.

منبع: healthline

‫5/5 (4 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *