خواندن کتاب برای سالمندان

خواندن کتاب برای سالمندان

خواندن کتاب برای سالمندان چه فایده ای دارد؟ روانشناسان معتقدند که، یکی از بهترین روش های گذراندن دوره سالمندی، کتاب خواندن است. در این دوره با افزایش سن، برخی از سالمندان، خود را غیر مفید می پندارند و به دنبال آن، به افسردگی مزمن و زود هنگام دچار می شوند. 

با توجه به مشکلات متفاوت، سالمندانی هستند که نمی توانند به تنهایی مطالعه کنند و نیاز دارند کسی برای آنها، کتاب بخواند. سالمندان گروهی از جامعه‌ هستند که کم‌توجهی خانواده به آنها ممکن است آنها را به احساسات ناخوشایندی مانند حس تنهایی یا مفید نبودن دچار کند. 

یکی از گام هایی که می‌توان برای برقراری ارتباط موثر با سالمندان برداشت، خواندن کتاب برای سالمندان است. حتی سالمندان می توانند در کتاب خانه ها عضو شده و در جلسات کتابخوانی گروهی نیز شرکت کنند.

نکاتی در مورد خواندن کتاب برای سالمندان

سالمندان با توجه به اقتضای شرایط سنی و به موازات آن، وضعیت جسمانی خاص خود باید از امکانات ویژه کتابخوانی مانند کتاب های درشت خط یا کتاب هایی با حجم کم، دسترسی به آسانسور به جای پلکان یا صندلی‌های ویژه سالمندان در کتابخانه ها، برخوردار باشند. 

بی تردید یکی از شیوه های بسیار موثر برای رهایی سالمند از احساس تنهایی، خواندن کتاب برای سالمندان توسط اعضای خانواده است. برخی سالمندان به علت‌های مختلفی نظیر کهولت سن و ضعف بینایی‌ یا بی‌سواد بودن، نمی‌توانند به تنهایی مطالعه کنند. در این صورت یکی از اعضای خانواده می تواند کتاب را برای سالمند، بخواند.

اولین نکته این است که از فرد بپرسید به چه کتابی علاقه دارد و همواره نظر او را جویا شوید. سالمند باید این حس را داشته باشد که شما نیز از این کار لذت می برید و اجباری در کار نیست! 

خواندن کتاب برای سالمندان

کتاب‌خوانی وقتی توسط اعضای خانواده برای سالمند صورت گیرد، می‌تواند احساس ارزشمند بودن را به او القا کند.

کتابخوانی برای سالمند باید به نحوی باشد که او احساس خستگی و کسالت نکند. بنابراین بهتر است درحین کتاب‌خوانی، زمانی را برای تنفس یا استراحت فرد در نظر بگیرید. 

فردی که برای سالمند کتاب می‌خواند نباید یک‌ نواخت این‌کار را انجام دهد و باید صدایش همگام با روند داستان زیر و بم داشته باشد، زیرا این امر به ایجاد حس خوب در سالمند کمک می‌کند و به کتاب‌خوانی، حالتی هیجانی می‌بخشد.

خواندن کتاب به صورت جمعی در مکانهایی که سالمندان به صورت گروهی گرد هم می‌آیند نیز می‌تواند به افزایش نشاط جمعی منجر شود. 

در شیوه گروهی، کتابدار یا نیکوکار برای گروهی 10 تا 20 نفره کتاب می‌خواند و سالمندان در این بین به ابراز نظر خود درباره کتاب می‌پردازند. در شیوه انفرادی کتابدار در کنار فردی که به هر دلیل نمی‌توانند کتاب بخوانند، حاضر می‌شود و به صورت انفرادی برای او کتاب می‌خواند. 

حین مطالعه نظر سالمند را جویا شوید و با طرح سوالاتی او را کنجکاو کنید. زیاد بلند یا زیاد آرام مطالعه نکنید. فراموش نکنید که باید به نحوی داستان را بخوانید، تا فرد متوجه روند داستان شود. کلمات را تند تند نخوانید و ترجیحاً منتظر باشید تا سالمند بگوید که کافی است. مهم تر از مطالعه، ایجاد ارتباط و انتقال حس خوب به سالمند است. فراموش نکنید باید صبور باشید و همینطور وقت آزاد داشته باشید. شاید سالمند از شما بخواهد جملات را دوباره تکرار کنید، عصبانی نشوید و با روی باز این کار را انجام دهید.

کتاب خواندن یک تفریح ​​شگفت انگیز و غنی کننده برای افراد در هر سنی است. چه انتخاب شما یک رمان سرگرم کننده باشد یا یک کتاب غیر داستانی آموزشی، خواندن یک روش اثبات شده برای تیزبین نگه داشتن ذهن و کمک به حفظ تنهایی است. متأسفانه، در حالی که میلیون ها فرد مسن به خواندن کتاب علاقه دارند، اما به دلیل برخی تغییرات ذهنی و جسمی ناشی از افزایش سن، همیشه ساده ترین فعالیت برای انجام آنها نیست. با این حال، بسیاری از استراتژی های آسان وجود دارد که سالمندان و مراقبان خانواده می توانند برای لذت بخش، آسان و جذاب کردن دوباره کتاب خواندن، به کار گیرند.

برای مبتدیان، مطالعه برای بسیاری از افراد فقط یک فعالیت کاملاً لذت بخش است. این یک روش ارزان و آسان برای سفر به دنیا ، یادگیری چیزهای جدید یا دیدن از دیدگاه شخص دیگری است – و همه این کارها را می توانید خیلی راحت و ایمن در خانه خود انجام دهید! در مطالعه مرکز تحقیقات، 80 درصد بزرگسالان 65 سال و بالاتر می گویند که عمدتا برای لذت می خوانند.

در همین حال، یک تحقیق در حال رشد نشان می دهد که مطالعه منظم می تواند فواید زیادی برای افراد مسن داشته باشد، از جمله :

 • حافظه و یادآوری بهبود یافته
 • تسکین استرس
 • خواب کلی بهتر
 • خطر کمتری برای تغییرات شناختی مانند زوال عقل یا آلزایمر

با تمام آنچه گفته شد، ما می دانیم که همیشه برای افراد مسن آسان نیست که با کتاب خواندن همراه شوند.

بیایید برخی از چالش های سلامتی و سبک زندگی که ممکن است خواندن را برای افراد مسن کمی دشوار تر کند – و آنچه را که می توانید برای کمک به فرد مسن مورد علاقه خود دوباره انجام دهید، بررسی کنیم.

خواندن کتاب برای سالمندان به علت مشکلات بینایی

تحقیقات نشان می دهد که از هر سه فرد مسن یک نفر به نوعی بیماری چشمی که کاهش دهنده بینایی است، ابتلا دارد. چشمان ما با گذشت زمان ضعیف می شوند و منجر به تغییراتی در بینایی می شود که می تواند خواندن را برای مدت طولانی دشوار کند، از جمله دو بینی، نزدیک بینی یا مشکل بینایی در نور کم

خواندن کتاب برای سالمندان

خوشبختانه انواع مراحل ساده وجود دارد که می تواند به شما کمک کند :

به دستگاه های الکترونیکی مطالعه مانندiPads ، Kindles یا سایر خوانندگان الکترونیکی کتاب رجوع کنید. این دستگاه ها به طور کلی صفحه نمایش خوبی دارند و تنظیم اندازه قلم را در صفحه مجازی آسان می کنند.

کتاب های چاپی بزرگ را جستجو کنید. شما می توانید متون چاپی بزرگ را از طریق عمده خرده فروشان کتاب، مانند آمازون و بارنز و نوبل و همچنین کتابفروشان مستقل محلی خود پیدا کنید.

از چراغ مطالعه استفاده کنید. چراغ های ساده زیادی وجود دارد که تمرکز روی یک کتاب چاپی را آسان می کند، از جمله نسخه هایی که در کنار کتاب قرار می گیرند و برخی دیگر که مستقیماً در صفحه قرار می گیرند.

ابزارهای بزرگ نمایی می توانند درشت کردن چاپ های کوچک را آسان کنند. ذره بین هایی وجود دارد که می توانید آنها را در دست بگیرید تا در صورت لزوم از آنها استفاده کنید و برخی دیگر را می توانید روی کتاب قرار دهید تا به یک باره کل صفحه را بزرگ کنند.

خواندن کتاب برای سالمندان به دلیل مشکلات جسمی 

با گذشت زمان، افراد مسن ممکن است تعدادی تغییرات جسمی را تجربه کنند که می تواند منجر به دشواری در  نگه داشتن کتاب شود، از جمله آرتروز و نوروپاتی، که باعث درد یا بی حسی در اندام می شود. سایر سالمندان ممکن است به دلیل بیماری پارکینسون یا مولتیپل اسکلروزیس دچار لرزش یا مشکل در دست ها شوند. در اینجا چند ایده برای راحتی مطالعه بیشتر برای سالمندان آورده شده است :

پایه های نگهدارنده کتاب تهیه کنید. مدل هایی وجود دارند که مانند یک پایه موسیقی روی زمین قرار می گیرند و مدل های دیگری که به راحتی روی بدن شما قرار می گیرند. در هر صورت، این دستگاه ها برای کمک به ثابت نگه داشتن کتاب و بدون هیچ گونه فشار طراحی شده اند. برای یک راه حل آسان تر نیز، می توانید کتاب را با استفاده از بالش نیز ارتقا دهید.

خواندن کتاب برای سالمندان و تغییرات شناختی و ذهنی

خواندن یک فعالیت عالی برای تند و فعال نگه داشتن ذهن شما است – اما این امر همچنین می تواند باعث شود مشارکت معمولی در شما دشوار تر شود. خواندن، نیاز به توجه، حافظه کوتاه مدت و یادآوری دارد که با افزایش سن کمی کاهش می یابد.

بسیاری از افراد مسن نیاز به آهسته تر خواندن دارند، و ممکن است مجبور شوند که یک متن را چند بار دوباره بخوانند تا معنای آن را درک کنند، که این می تواند دلسرد کننده باشد. در سایر موارد، تفکر مبهم ناشی از دارو، کم خوابی یا سوء تغذیه می تواند تعامل کامل با یک کتاب را دشوار کند. برخی از افراد مسن، دامنه توجه را کاهش می دهند. زوال عقل و اختلال شناختی خفیف نیز می تواند خواندن را دشوار کند.

همچنین خواندن جنبه اجتماعی دارد. بسیاری از افراد مسن احساس انزوا و تنهایی می کنند، که می تواند انرژی آنها را کاهش دهد و احساس افسردگی را تشدید کند – داشتن انگیزه لازم برای تهیه کتاب دشوارتر است.

در اینجا چند مرحله ساده برای امتحان وجود دارد :

اگر تمرکز کردن برای سالمند یک چالش است، سعی کنید در فضای آرام و بدون حواس پرتی بخوانید. از روش های ساده ای استفاده کنید که می تواند به شما در جلب توجه و تمرکز کمک کند، مانند بلند خواندن (یا به زبان آوردن کلمات)، یا استفاده از یک برگ کاغذ برای مشخص کردن سطر ها تا آنها را جا به جا نخوانید.

برای تکمیل تجربه خواندن خود، به یک کتاب صوتی گوش دهید. این می تواند راهی عالی برای اطمینان از این باشد که هیچ کلمه ای را از دست ندهید. می توانید کتاب های صوتی را از بسیاری از فروشگاه ها و خدمات مختلف در وب خریداری یا اجاره کنید.

یک عنصر اجتماعی اضافه کنید تا خواندن سرگرم کننده باشد. در میان خانواده خود یک باشگاه کتاب غیر رسمی راه اندازی کنید. حتی می توانید بحث در مورد کتاب ها یا آنچه را که به طور منظم می خوانید، حتی اگر در حال خواندن چیزهای مختلف هستید، خلاصه برداری کرده و ارائه دهید. به عنوان مثال، در هنگام صرف شام با درخواست از عزیز خود، بخواهید بهترین گزینه را که در آن هفته خوانده است، به اشتراک بگذارد.

انتخاب کتاب مناسب برای خواندن کتاب برای سالمندان

برای بسیاری از افراد در سراسر جهان، انتقال به دوره ی بازنشستگی فرصتی برای جمع آوری هر چه بیشتر اطلاعات فراهم می کند. با این حال با افزایش سن، روند مطالعه رو به کاهش می رود. داده های مرکز تحقیقات نشان می دهد که در سال 2015، 69 درصد از سالمندان گزارش کرده اند که حداقل یک کتاب را در سال گذشته خوانده اند، در حالی که 80 درصد افراد 18 تا 29 ساله، تعداد بسیار بیشتری از کتاب ها را در مدت مشابه، مطالعه کرده اند. یافتن کتاب مناسب می تواند یک چالش باشد، خصوصاً برای سالخوردگانی که مدتی است مطالعه نکرده اند. خلاصه بهترین کتاب های سالمندان را بررسی کنید.

خواندن کتاب برای سالمندان

سالخوردگانی که از خواندن کتاب های طولانی دست کشیده اند، ممکن است هنگام بازگشت به آن نوع کتاب ها، نیاز به کمک داشته باشند. در ابتدا کتاب هایی آسان را انتخاب کنید. داستان های بزرگسال جوان اغلب به روش های قابل هضم به مباحث پیچیده می پردازد. کتاب هایی مانند Lois Lowry’s The Giver بی انتها هستند و دسترسی به آنها آسان است. برخی دیگر از رمان های آسان مبتدی عبارتند از :

 • سری کتاب های هری پاتر J. K. Rowling

 • پیشنهادات بزرگسالان جودی بلوم، از جمله Summer Sisters

هر چیزی خنده دار و خونسرد. Hyperbole and a Half را برای نمایش سبک های کمیک استریپ از تجربه های آشنا، یا Furiously Happy ، که تصویری خنده دار از بزرگترین مصائب زندگی را ارائه می دهد، بررسی کنید. بسیاری از کتاب های لوئیس گریزارد بدون کم لطفی خنده دار هستند و به ویژه در میان بسیاری افراد محبوب هستند.

بسیاری از سالمندان احساس دلتنگی برای دوره های گذشته را دارند. با این گزینه های عالی به آنها کمک کنید گذشته را از دیدگاه جدید کشف کنند :

 • گر وایدال، ایالات متحده آمریکا

 • دانیل جیمز براون، پسران در قایق

 • کتاب کمک، از کاترین استاککت

بعضی اوقات عادت های خواندن یک سالمند به ایدئولوژی سیاسی او بستگی دارد. سالمندان محافظه کار ممکن است از سری کتاب های Killing Series Bill O’Reilly لذت ببرند که با کشتن لینکلن، شروع می شود. لیبرال ها و کسانی که ترجیح می دهند از دریچه انتقادی به تاریخ نگاه کنند ممکن است از تاریخچه مردم ایالات متحده نوشته هوارد زین لذت ببرند.

یادگیری چیز های جدید می تواند دریچه ای برای دنیای جدید باز کند. این کتاب ها به سالمندان فرصتی برای کاوش می دهند بدون اینکه هرگز از خانه خارج شوند :

 • کتاب Canon نوشته شدهذتوسط ناتالی آنجیر

 • تاریخچه مختصری از زمان، توسط استیون هاوکینگ

 • تاریخچه کوتاهی از تقریباً همه چیز و بدن، توسط بیل برایسون

 • چگونه ذهن خود را تغییر دهیم، توسط مایکل پولان

 • تنظیمات پیش فرض شما، توسط راد وندزیچ

 • چگونه هیچ کاری انجام ندهیم، نوشته جنی اودل.

تعمق در آینده می تواند برای بسیاری از سالمندان ترسناک باشد. این کتاب ها، فلسفی هستند و درباره آینده و مسائل مشابه صحبت می کنند :

 • فانی بودن: دارو و سرانجام چه اهمیتی دارد توسط Atul Gawande

 • کوه دوم: تلاش برای یک زندگی اخلاقی نوشته دیوید بروکس

 • مرگ و میر توسط کریستوفر هیتنز

 • وقتی نفس هوا می شود

 • زوال عقل توسط تیا پاول 

یافتن کار داستانی مناسب می تواند دشوار باشد، زیرا همه به دنبال چیز متفاوت هستند. این آثار نفس گیر انواع سلایق را تأمین می کنند :

 • East Eden توسط جان اشتاین بک

 • بازدیدی از تیم Goon Squad توسط جنیفر اگان

 • شوخی بی نهایت توسط دیوید فاستر والاس

 • من می دانم این واقعیت حقیقت دارد توسط والی لمب

هنگام انتخاب کتاب برای سالمندان، هرگونه محدودیت شناختی یا جسمی را در نظر بگیرید. بسیاری از سالمندان ترجیح می دهند کتاب ها را با استفاده از نوار گوش کنند، یا حجم چاپ بزرگ آنها را لذت بخش تر می دانند. مبتلایان به زوال عقل پیشرفته ممکن است کتاب های مصور را ترجیح دهند. هدف باید این باشد که خواندن را تا آنجا که ممکن است سرگرم کننده و در دسترس کنید. از این گذشته، با کمی تعهد، مطالعه واقعاً می تواند برای همه سرگرم کننده باشد.

می توانید در کنار نمونه کتاب های خارجی معرفی شده، به مطالعه آثار برجسته ادبیات ایران نیز بپردازید. این به سلیقه شما و سالمند بستگی دارد. 

کتاب های شعر مانند غزلیات حافظ و دیگر شعرا، داستان های شاهنامه، مثنوی و کتاب هایی مشابه، می تواند انتخاب خوبی باشد.

منبع: arborcompany،

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.