نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند

نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند:ما هر سال در مورد کودکان و ذهن آنها بیشتر می آموزیم و این شامل مواردی مانند بهترین تربیت آنها نیز می شود.

مکتب تربیت مثبت ریشه در کار روانشناسان قرن نوزدهم و بیستم مانند آلفرد آدلر دارد که مجموعه عقایدی را مطرح ساخت و رودولف دریکورس که کار آدلر را گسترش داد و آن را در رفتار کودکان به کار برد.

به طور گسترده این نظریات بیان می دارند که بهترین راه برای پیشبرد فرزندتان و بهترین راه برای آماده سازی آنها برای بزرگسالی تأکید بر کارهای مثبت آنها به جای منفی است.

با این نکته که این رفتار خوب یا بد است، نه اینکه به کودک برچسب خوب یا بد داد، می توانید به کودک کمک کنید تا درست را از اشتباه تشخیص دهد.

نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند

نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند

سرزنش و با خشونت رفتار کردن

پرستار کودک بودن به معنای استفاده از روش تربیتی مثبت است. هنگام پرستاری ازکودک، مهم نیست که کودک چند سال سن دارد، بلکه باید به یاد داشته باشید که به سیستم های تقویت و تنبیهی پایبند باشید که بر دستورالعمل رفتار تأکید می کنند، نه تنبیه. در اینجا چند نکته را برای روشن شدن موضوع بیان نموده ایم:

یکی از  نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند این است که روی رفتار متمرکز شوید

این یک اصل است که شما همیشه باید به یاد داشته باشید که تمرکز تربیتی خود را بر روی رفتار نگه دارید، نه کودکان.به عنوان مثال، اگر اسباب بازی ها باعث ایجاد مشکل شده اند و کودکان بر سر اسباب بازی ها با همدیگر دعوا می کنند، غر غر نکنید و بر سر بچه ها داد و فریاد نکنید که حریص یا ناعادلانه رفتار می کنند.

در عوض، اسباب بازی ها را برای مدتی از صحنه خارج کنید و توضیح دهید که اکنون آنها واقعا کار درستی انجام نمی دهند. دعوا مشکل است و تمرکز شما باید روی آن باشد.

یکی دیگر از نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند آرامش خود را حفظ کنید

یک نفس عمیق بکشید. این کار را سه یا ده بار برای حفظ آرامش خود انجام دهید. برخورد با خشم، دعوا یا رفتار بد مکرر می تواند طاقت فرسا باشد و این تخلیه عاطفی می تواند شما را آشفته و عصبانی کند. به عبارت دیگر، ابتدا کودک را عصبانی می کند و باعث می شود در مقابل فریاد شما فریاد بزند.

نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند

نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند

قبل از اقدام به انجام هرگونه اقدامات تربیتی، به خودتان توجه کنید: آیا عصبانی هستید؟ آیا خسته اید؟ آیا گرسنه اید؟ آیا استرس دارید؟ قبل از گفتگو با کودک درمورد رفتار و تنبیه متعاقب آن، با احساس خود در مورد مشکل کار کنید، مهم نیست که چقدر ناراحت هستید.

وقتی آرام هستید، می توانید با دقت بیشتری وضعیت را قضاوت کرده و مکالمات پیش رو را هدایت کنید. اگر کودک را عصبانی و آماده انفجار کنید، فقط به آنها آموزش می دهید که فریاد خشم اجتناب ناپذیر و مجاز است.

در مورد رفتارهای خاص قاطع باشید 

بعضی موارد مانند برنامه حمام کردن کودک، زمان خواب کودک و غیره غیرقابل مذاکره است .در مورد انتظارات خود در این موارد کاملا واضح عمل کنید و در هنگام انجام این برنامه ها تحسین و اظهار نظرهای مثبت ارائه دهید.

این یک روش عالی برای ایجاد روتین سالم و آموزش به کودکان است که بدانند رفتارهای خوب آن ها با تشویق و تشکر از آنها همراه است. شما نمی خواهید چیزهای اصلی مانند خواب به یک نبرد تبدیل شوند.

به کودک رشوه ندهید ( نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند )

رشوه دادن به کودکان راهی مطمئن برای ارسال پیام اشتباه درباره رفتار و پاداش است. رشوه چه اسباب بازی، رفتار یا اجازه انجام فعالیت خاصی باشد راهی برای گفتن این حقیقت است که کودک لازم نیست کار خوبی داشته باشد و به محض اینکه به اندازه کافی شما را تحریک و عصبانی کرد، شروع به رشوه دادن کنید که به دلایل زیادی بد است.

این امر باعث می شود كه بچه ها در معرض فشار قرار بگیرند و آنها را به ماشین های نیاز تبدیل كند و اساس تصمیمات رفتاری را بر مبنای بازپرداخت های احتمالی قرار دهد.

همچنین به آنها می آموزد که پیشروی در جهان صرفا این مسئله است که شما را به موقعیتی سوق می دهد که کسی به شما پاداش دهد تا از بد بودن خود جلوگیری کنید. رشوه به جای تشویق کارهای نیک، صرفا موارد بد را ترغیب می کند.

رفتار های مثبت ها را تحسین و تشویق کنید

رفتار مثبت را تحسین و تشویق کنید. وقتی کودک اتاق خود را تمیز کرد، با بقیه خوب بازی کرد، نمرات خوبی بدست آورد و غیره به آنها بگویید که عملکرد خوبی داشته اند و به آنها افتخار می کنید.

نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند

نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند

خیلی مهم است که از این روش برای تمرکز بر روی کار های خوب استفاده کنید و در عین حال چیزهای بد را نادیده بگیرید.

وقتی کودکان رفتار غلطی دارند، اغلب به این دلیل است که آنها جلب توجه شما را می خواهند، و هنوز در حال یادگیری چگونگی دریافت آن هستند.

اگر آنها برای جلب توجه شما خرابکاری می کنند یا فریاد می زنند یا گریه می کنند، چشم خود را ببندید و این سیگنال را ارسال كنید كه چنین رفتاری مؤثر نخواهد بود.  و زمانی که کودک با شما مودبانه برخورد می کند، به خاطر مهارت های ارتباطی او را تحسین کنید.

مقاوم باشید ( نکات تربیتی که پرستار کودک باید بداند )

اگر فکر می کنید بزرگسالان از تناقض در روابط متنفر هستند، تصور کنید که اینکار چه کاری می تواند با ذهن در حال رشد کودک انجام دهد. به عنوان یک پرستار کودک، تعیین معیارهای تربیتی مختلف برای فرزندان در روش تربیتی شما براساس میل و نگرش شخصی خودتان ناعادلانه و گیج کننده است.

برای مثال، فقط گاهی اوقات رفتار مثبت را ستایش نکنید، بلکه همیشه او را بخاطر رفتار خوبش تحسین و تمجید کنید. اینکه یک روز حرف شنوی او را تشویق کنید و روز بعد رشوه بدهید، روش اشتباهی است.

بخش عظیمی از تربیت مثبت شامل یک رویکرد طولانی مدت در مورد مراقبت و آموزش به کودکان می شود که یاد بگیرند به مرور زمان چگونه رفتار کنند، نه اینکه فقط در یک لحظه چگونه رفتار کنند. با ارائه یک چارچوب پایدار، می توانید به آنها کمک کنید عادات خوب را رشد داده و در بزرگسالی جوان سالمی باشند.

منبع: modernghana

‫5/5 (1 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.