برفک دهان نوزاد چیست؟ علائم برفک و نحوه درمان آن

برفک دهان نوزاد چیست؟ علائم برفک و نحوه درمان آن

برفک دهان نوازد یک عفونت شایع مخمر دهانی است که باعث ایجاد لکه های سفید در دهان نوازد می شود و مانع از مک زدن و تغذیه راحت او می شود. خبر خوب این است که برفک دهان نوزاد به راحتی قابل درمان است.

اگر نوزاد شما در حین شیر خوردن کلافه است و لکه های سفید رنگی را در دهان او مشاهده می کنید؛ ممکن است دچار عفونت مخمر دهانی شده باشد که به آن برفک گفته می شود. اما دقیقتر برفک دهان نوزاد چیست و چگونه می توانید به نوزاد خود کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد؟ برای پاسخ این سوالات می توانید ادامه این مقاله را مطالعه بفرمایید.

برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک در نوزادان یک بیماری شایع است و نوعی عفونت مخمری است که به طور معمول به صورت لکه های سفید یا زرد و با شکل نامنظم و یا همراه با زخم هایی ایجاد می شود و سطح دهان نوزاد شما را می پوشاند. برفک غالبا در لثه ها، زبان، سقف دهان و یا در داخل گونه ها ظاهر می شود.

برفک دهان نوزاد توسط مخمر یا قارچی به نام Candida albicans ایجاد می شود. گرچه این بیماری فقط یک عفونت جزئی و خفیف است؛ اما برای نوزاد شما ناراحت کننده و حتی دردناک است و اگر شما از طریق شیر خود نوزادتان را تغذیه می کنید ممکن است این عفونت به شما سرایت کند.برفک دهان نوازد یک عفونت شایع مخمر دهانی است که باعث ایجاد لکه های سفید در دهان نوازد می شود

علت برفک دهان نوزاد و نحوه ابتلای او

گرچه این عفونت قارچی به برفک دهان نوزاد معروف است اما احتمالا به دلیل عفونت قارچی واژن مادر آغاز می شود و چون نوزاد شما از طریق این کانال متولد می شود به این عفونت مبتلا می شود.

Candida موجودی است که به طور معمول در دهان یا واژن وجود دارد و توسط سایر میکروارگانیسم ها کنترل می شود؛ اما اگر مریض شوید, استفاده از آنتی بیوتیک ها را شروع کرده باشید یا تغییرات هورمونی (مانند تغییرات ناشی از بارداری) را تجربه کرده باشید؛ این تعادل ممکن است به هم برخورد و به Candida امکان رشد و ایجاد عفونت را می دهد.

از آنجا که برفک از بدو تولد ایجاد می شود؛ این بیماری قارچی بیشتر در نوزادان زیر 2 ماه دیده می شود. نوزادان بزرگتر هم در صورتی که آنتی بیوتیک مصرف کرده باشند (برای مقابله با سایر بیماری های عفونی)؛ باکتری های خوبی که مخمر را کنترل می کنند از بین می روند و ممکن است باعث ایجاد برفک شوند.

همچنین اگر سینه مادر بعد از تغذیه به درستی تمیز نشود مخمر رشد می کند و باعث ایجاد عفونت و برفک دهان نوزاد می شود. پستانک ها یا بطری ها هم محیط مناسبی برای رشد مخمرها هستند.

علائم برفک دهان نوزاد

در اینجا چند علائم رایج برفک دهان نوزاد لیست شده است:

لکه های سفید داخل دهان نوزاد – یک پوشش سفید یا لکه های سفید روی زبان؛ لثه ها؛ داخل گونه ها یا سقف دهان می تواند نشانه برفک باشد یا حتی به سادگی می تواند نشان دهنده باقیمانده شیر باشد که اغلب بعد از تغذیه روی زبان نوزاد می ماند که معمولا بعد از یک ساعت از بین می رود. برای تشخیص اینکه این سفیدی ناشی از شیر است یا عفونت قارچی؛ سعی کنید با استفاده از پارچه ای نرم و مرطوب که دور انگشت خود پیچیده اید؛ قسمت از این پوشش را پاک کتید. اگر بعد از پاک شدن زبان نوزاد صورتی و سالم به نظر می رسد؛ دیگر نیازی به درمان نیست. اگر این پوشش خیلی راحت از بین نرفت یا زخم های قرمز پیدا کردید؛ احتمالا نوزاد به برفک دچار شده است و باید با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

گریه کردن یا احساس ناراحتی نوازد در هنگام مک زدن – وقتی که نوزاد شما شروع به مک زدن می کند؛ درد و ناراحتی افزایش پیدا می کند.یک پوشش سفید یا لکه های سفید روی زبان؛ لثه ها؛ داخل گونه ها یا سقف دهان می تواند نشانه برفک باشد

آیا برفک دهان مسری است؟

اگر از طریق شیر خود نوزادتان را تغذیه می کنید؛ عفونت های مخمری از دهان نوزاد به سینه شما انتقال داده می شود. علائم برفک نوک سینه شامل سوزش؛ زخم شدن نوک سینه, همراه با ظاهری صورتی، براق، خارش؛ پوسته پوسته شدن است. همچنین ممکن است در طول یا بعد از تغذیه؛ درد شدیدی را در ناحیه سینه خود احساس کنید.علائم برفک نوک سینه شامل سوزش؛ زخم شدن نوک سینه, همراه با ظاهری صورتی، براق، خارش؛ پوسته پوسته شدن است.

درمان برفک دهان نوازد

از آنجا که برفک به راحتی انتقال داده می شود؛ بهتر است که خود و نوزادتان را درمان کنید.

برای نوزادتان؛ متخصص اطفال داروی ضد قارچی (مانند نیستاتین) را تجویز می کند که به مدت 10 روز چند بار به صورت موضعی در قسمت داخل دهان باید استفاده کنید. اگر این درمانی است که پزشک تجویز می کند؛ حتما آن را روی تمام لکه های سفید دهان قرار دهید. در موارد حاد؛ پزشک فلوکونازول (Diflucan) که یک داروی خوراکی است را تجویز می کند.

نوزادان مبتلا به برفک که به بثورات پوشکی مبتلا می شوند؛ می توانند داروی های ضد قارچی تجویز شده توسط پزشک را استفاده کنند.

اگر برفک سینه دارید؛ احتمالا پزشک توصیه می کند که یک کرم ضد قارچ تجویز شده را برای سینه خود استفاده کنید. با استفاده از دارو؛ باید در طی یک هفته؛ عفونت باید از بین برود. اما اگر دارو هم جواب نداد با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا می توانید از بیماری قارچی برفک دهان در نوزاد خود جلوگیری کنید؟

شاید هیچ راهی برای جلوگیری از تماس نوزاد با واژن (در هنگام تولد) وجود نداشته باشد (مگر اینکه سزارین کنید)، اما شما می توانید با تمیز کردن و استریل کردن منظم پستانک؛ بطری و سینه خود از عفونت هایی که بعدا ایجاد می شوند جلوگیری کنید.

همچنین لازم است که قبل از تغذیه نوزاد خود؛ سینه های خود را تمیز بشویید و خشک کنید تا از رشد باکتری ها و سایر میکروب ها جلوگیری کنید؛ تغییر منظم پدهای شیردهی بعد از تغذیه؛ پوشیدن سوتین های نخی و شستشوی منظم سوتین ها و خشک کردن آنها در زیر نور آفتاب ممکن است محافظت بیشتری را ایجاد کند. از آنجایی که آنتی بیوتیک ها می توانند باعث ایجاد عفونت مخمری شوند؛ باید فقط در صورت نیاز آنها را استفاده کنید.

اگر نوزاد من به برفک دهان مبتلا شده باشد؛ آیا هنوز می توانم به شیر بدهم؟

در صورت تشخیص برفک دهان نوازد یا برفک سینه مادر؛ شیردهی نباید قطع شود؛ اما این مسئله می تواند تغذیه نوزاد را برای شما دشوار کند و این یکی دیگر از دلایلی است که درمان سریع را می طلبد.

یکی از مواردی که در این راه می تواند به شما کمک کند قرار دادن سینه های خود در نور آفتاب برای چند دقیقه در روز است؛ چون مخمرها از آفتاب متنفر هستند. پروبیوتیک ها ممکن است سرعت بهبود را افزایش دهند و مصرف آنها در دوران شیردهی بی خطر هم هستند.در صورت تشخیص برفک دهان نوازد یا برفک سینه مادر؛ شیردهی نباید قطع شود

حتی اگر نوزاد در هنگام شیر خوردن اذیت می شود؛ به شیردادن خود ادامه دهید. وقتی که درمان را شروع می کنید؛ علائم به سرعت کاهش پیدا می کنند و نوزاد شما می تواند دوباره به حالت عادی تغذیه خود برگردد.

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *