نحوه مراقبت از سالمند با عمل قلب باز

نحوه مراقبت از سالمند با عمل قلب باز

در این مطلب قصد داریم در رابطه با نحوه مراقبت از سالمند با عمل قلب باز صحبت کنیم. دانستن اینکه سالمند شما باید تحت عمل جراحی قلب قرار گیرند می تواند ترسناک باشد. به عنوان مراقب خانواده آنها، مهم است که بدانید مراقبتی که در طول دوره بهبودی به آنها می دهید می تواند در کمک به آنها برای عبور از این بهبودی و وارد شدن به سبک زندگی سالم جدید خود به بهترین شکل ممکن کمک کند.

مراقبت از سالمند با عمل قلب باز

کمک به عزیزان سالمند خود بعد از جراحی قلب باز می تواند یک کار دلهره آور باشد، اما همچنین یک کار عاشقانه است. مانند هر چیز دیگری که با افزایش سن همراه است، ریکاوری پس از عمل نیاز به برنامه ریزی ویژه ای برای اطمینان از راحتی همه افراد درگیر مخصوصا سالمندان دارد.

اگر مراقب یک فرد مسن هستید، ممکن است به راحتی به پزشکان آنها اعتماد کنید، ولی در مورد خودتان اینگونه نیستید. در ادامه، برخی از بهترین نکات ما برای مراقبت از عزیزان سالمند پس از جراحی قلب آورده شده است.

هنگامی که سالمندان نیاز به جراحی قلب دارند، فرزندان یا سایر مراقبان آنها می توانند سوالات زیادی داشته باشند. شروع برنامه ریزی برای آن فرآیند می تواند ترسناک و طاقت فرسا باشد. با این حال، راه‌هایی برای غلبه بر این عدم قطعیت‌ها وجود دارد و با اطمینان بیشتری به جراحی قلب و مراقبت‌های پس از جراحی نزدیک می‌شوید.

اگر از یک سالمند بعد از جراحی قلب مراقبت می کنید، در اینجا چیزی است که باید بدانید.

هنگام آماده شدن برای جراحی قلب، یکی از مهمترین کارهای شما به عنوان یک مراقب، پرسیدن سؤالات درست است. این به شما کمک می‌کند بفهمید که چه چیزی باید انتظار داشته باشید، و این کار را برای شما و بیمار آسان‌تر می‌کند.

 در اینجا چند سوال کلیدی وجود دارد که باید هم از پزشک و هم از سالمندی که از آنها مراقبت می کنید بپرسید:

از دکتر چی بپرسیم؟

“این جراحی چیست؟”

پزشک باید جزئیات خاصی را به شما بدهد تا بتوانید دلیل انجام جراحی قلب و نام این عمل را درک کنید. این به شما پیش زمینه مفیدی می دهد که در صورت تمایل می توانید از آن برای انجام تحقیقات خود استفاده کنید.

 روند چیست؟

درک فرآیند جراحی قلب، ایجاد یک برنامه مراقبتی را آسان تر می کند. شما باید بدانید که چه نوع برش هایی باید انتظار داشته باشید و کجا خواهند بود، چه مدت بیمار باید در بیمارستان بماند، چه تعداد دارو باید پیگیری کنید و موارد دیگر.

 پس از آن چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

پزشک باید تمام جزئیات مراقبت های بعد از جراحی را به شما بدهد، اما پرسیدن سوالات خود ضرری ندارد. پیدا کردن آنچه که باید بلافاصله پس از جراحی و با بهبودی بیمار انتظار داشته باشید، کل روند را کمی آسان تر می کند.

 به چه چیزی باید توجه کنم؟

هنگام مراقبت از فردی پس از جراحی قلب، دانستن علائم یک مشکل، چه فیزیکی و چه احساسی، مهم است. از پزشک بپرسید که در صورت بروز مشکل به دنبال چه چیزی باشید و چه کاری باید انجام دهید.

از بیمار چه بپرسیم؟ 

چی میخوای بدونی؟

اگر چه بیمار آزاد است که سؤالات خود را بپرسد، اما گاهی اوقات برای شما مفید است که مطمئن شوید همه نگرانی‌ها یا عدم قطعیت‌های خود را به درستی بیان کرده‌اند. فقط مطمئن شوید که تمام این سوالات را با پزشک در میان بگذارید.

 در مورد چه چیزی بیشتر نگران هستید؟

در حالی که صحبت کردن در مورد نگرانی ها می تواند استرس زا باشد، اگر می خواهید کمک کنید، باید بدانید که بیمار در چه شرایطی قرار دارد. در برخی موارد، می توانید از پزشک کمک بگیرید تا بیمار را مطمئن کنید. در موارد دیگر، تنها چیزی که می توانید ارائه دهید پشتیبانی و درک است – اما در هر صورت، این یک گام مهم است.

چطور می تونم کمک کنم؟

ممکن است بیمار دقیقاً نداند که به چه چیزی نیاز دارد یا چه می خواهد – و در واقع، ممکن است لازم باشد کارهایی را انجام دهید که آنها نمی خواهند. با این حال، پرسیدن این سوال روشن می کند که می خواهید با در نظر گرفتن راحتی و انتظارات آنها به این روند نزدیک شوید.

نحوه مراقبت از سالمند با عمل قلب باز ریکاوری جراحی قلب برای سالمندان

جراحی قلب باز می تواند زمان ترسناکی برای همه باشد. اگرچه جراحی قلب بسیار روتین شده است، اما همچنان یک جراحی بزرگ و تهاجمی است. اگر مراقب یکی از عزیزان مسن هستید که تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته است، این نکات را در نظر داشته باشید:

برنامه خود را از قبل آماده کنید. بهبودی پس از جراحی قلب می تواند متفاوت باشد. برخی از افراد بلافاصله پس از یک هفته به حالت عادی برمیگردند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا به حالت عادی برگردند. همچنین، باید سایر اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد خود را برای کمک در نظر داشته باشید. شما می خواهید برای وعده های غذایی، حمل و نقل برای درمان و قرار ملاقات های بعد از عمل، و حتی احتمال نیاز به آوردن پرستارهای حرفه ای در خانه برنامه ریزی کنید. شما نمی توانید هر ثانیه آنجا باشید، این طبیعی است ، اما باید مراقب خودتان نیز باشید وگرنه نه خود و نه برای هیچکس فایده ی نخواهید داشت. برنامه‌ریزی از قبل،  می تواند بار گناه را از دوش سالمندتان که ممکن است احساس کند بیش از حد بیش از حد برای شما زحمت ایجاد کرده است، برمی‌دارد.

محدودیت های آنها را بشناسید. در حالی که عناصری از بهبودی سالمند شما وجود دارد که احتمالاً قبلاً پیش‌بینی می‌کنید، مانند درد و خستگی، جنبه‌های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است به آنها فکر نکنید. برخی از این موارد عبارتند از اینکه سالمند شما نمی توانند خم شوند، نمی توانند چیزی بیش از چند گرم بلند کنند، و اینکه چقدر سریع بدن آنها ممکن است خسته شود. دانستن این محدودیت‌ها از قبل می‌تواند به شما کمک کند تا اطمینان حاصل کنید که کارهایی را که سالمندتان قادر به انجام آن‌ها نیستند، اصلاح کرده یا انجام می‌دهید، و مراقبت‌های خود را طوری ساختار می‌دهید که اجازه ندهید سالمندتان زیاده‌روی کند و آنها را در معرض خطر افزایش عوارض قرار دهد.

شرایط را درک کنید. از جراح بخواهید که تمام جزئیات جراحی را توضیح دهد. اگر تحصیل‌کرده نیستید، به راحتی اجازه می‌دهید ذهنتان به مکان‌هایی برود که باعث ایجاد ترس غیرضروری می‌شوند. بیمارستان با دادن اطلاعاتی برای خواندن و همچنین راهنمایی شما در کل روند از زمان جراحی و روز ترخیص به شما کمک می کند. وارد شدن با اعتماد به نفس به شما و سالمندتان کمک می‌کند تا با تا به راحتی شرایط را از سر بگذرانید.

مطمئن شوید که دستورالعمل های ویژه را فهمیده اید. اغلب دستورالعمل های ویژه ای پس از جراحی وجود دارد که بستگی به سن و سلامتی سالمند شما دارد. به عنوان مثال، اگر برای حرکت ناتوان هستند، ممکن است به ماه‌ها توانبخشی، عصا یا پیاده‌روی و غیره نیاز داشته باشند. دانستن همه متغیرهای جراحی قلب غیرممکن است، بنابراین از وقت خود با جراح استفاده کنید از پزشک بخواهید که لطفاً همه موارد را توضیح دهد.

بدانید که برای مدت طولانی در آن هستید. بهبودی پس از جراحی قلب می تواند یک فرآیند طولانی باشد. بسیاری از افرادی که تحت چنین روشی قرار می گیرند، قبل از شروع 12 هفته دیگر توانبخشی قلبی، تا شش هفته به بهبودی نیاز دارند. حتی پس از آن، سالمند شما احتمالاً به حمایت و کمک بیشتری نیاز خواهند داشت تا تغییراتی را که با نیاز به جراحی قلب ایجاد می شود، کنترل کنند. اذعان به این امر به شما اعتماد به نفس می دهد و شما را برای رویارویی با چالش های پیش رو تقویت می کند.

دستورالعمل های ترخیص را درک کنید. اول از همه، باید درک کنید که پس از ترخیص بیمار، چه دستورالعملهای وجود دارد. بیمارستان دستورالعمل های گسترده ای را برای همه چیز از رژیم های غذایی خاص گرفته تا مراقبت از زخم جراحی ارائه می دهد. اگر مراقبان دیگری در خانه حضور داشته باشند، آنها باید دقیقاً بدانند که چه کاری برای مراقبت از سالمند جراحی شده انجام دهند و چگونه از بیمار پس از عمل به بهترین شکل مراقبت کنند. ارتباط کلیدی است، بنابراین همه چیز را با هر یک از مراقبان یا اعضای خانواده هماهنگ کنید.

بدانید برای چه چیزی تلاش می کنید. درد و حالت تهوع شایع ترین علائم پس از هر عمل جراحی قلب است. دانستن اینکه چه چیزی مناسب است به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا به دنبال مداخله پزشکی باشید یا خیر. از قبل تحقیق کنید که چگونه می توانید درد و حالت تهوع را درمان کنید و آن برنامه را آماده کنید. تماشای رنج کسی که دوستش دارید سخت است، بنابراین اعتماد به نفس در برنامه به شما کمک می کند آرام بمانید.

کارها را به آرامی پیش بگیرید. سالمند شما ممکن است انگیزه بالایی برای بهبود و لذت بردن از سبک زندگی فعال تری پس از جراحی داشته باشند. با این حال، بسیار مهم است که آنها خیلی به خود فشار نیاورند یا خیلی سریع. این می تواند منجر به افزایش خطر عفونت، آسیب و سایر عوارض شود. سالمند خود را تشویق کنید تا کارها را به آرامی انجام دهند و جدول زمانی بهبودی را که پزشک سالمندتان به آنها داده است دنبال کنید.

در خانه آماده باشید. کارهایی که باید قبل از ترخیص از بیمارستان انجام شود را در نظر داشته باشید. این موارد شامل داشتن عصا، واکر، عصا در صورت نیاز و اطمینان از آماده بودن خانه است. مسیرها را امن کنید، در صورت امکان یک تخت برای بهبودی در طبقه اول قرار دهید و تمام داروها را آماده کنید.

هیچ چیز مهمتر نیست! سالمند شما به شما وابسته است، بنابراین بسیار مهم است که اعتماد به نفس و آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید تصمیمات خوبی بگیرید. دانش قدرت است، پس هرچه می توانید خودتان را در مورد آنچه انتظار دارید تقویت کنید.

اگرچه جراحی قلب می تواند برای سالمندان و مراقبان به طور یکسان اعصاب خردکن باشد، اما راه های زیادی برای یادگیری در مورد این فرآیند و آماده شدن برای هر مرحله وجود دارد. تا زمانی که بدانید چه انتظاری دارید و با پزشک بیمار در تماس باشید، می توانید با اطمینان بیشتری روند بهبودی را پشت سر بگذارید.

مدت زمان بهبودی چقدر است؟

زمان بهبودی مورد انتظار شما به نوع جراحی و سلامت عمومی شما بستگی دارد. در حالی که جراح شما بهترین تخمین را از مدت زمان بهبودی به شما می دهد، برخی دستورالعمل های کلی وجود دارد.

جراحی‌های قلب باز معمولاً به چهار تا پنج روز بستری در بیمارستان نیاز دارند. هنگامی که از بیمارستان مرخص می شوید، معمولاً شش تا هشت هفته طول می کشد تا عضلات سینه و قفسه سینه شما با بازگشت تدریجی به روال عادی روزانه بهبود یابند.

روش‌های کمتر تهاجمی – مانند قرار دادن استنت یا فرسایش، که در آن بافتی که به ریتم غیرطبیعی قلب نسبت داده می‌شود زخم یا برداشته می‌شود – معمولاً فقط نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان دارند. بهبودی در خانه برای این روش‌ها معمولاً تا یک ماه طول می‌کشد. به خاطر داشته باشید که هر گونه عارضه پیش بینی نشده زمان بهبودی شما را افزایش می دهد.

وضعیت قلب پس از جراحی چگونه کنترل می شود؟

پزشکان و پرستاران  سالمند شما را از نزدیک در حین و بعد از عمل تحت نظر خواهند داشت و دستورالعمل هایی را به سالمند شما می دهند تا در مسیر بهبودی به سالمند شما کمک کنند. برخی از این دستورالعمل‌ها به شما و ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی‌تان در نظارت بر وضعیت قلبتان کمک می‌کند.

نبض  سالمند خود را هر روز بررسی کنید: نبض سالمند شما نشان می دهد که آیا ضربان قلب سالمند شما در محدوده ایمن است یا خیر. از پزشک سالمند خود بپرسید که محدوده سالم برای سالمند شما چگونه به نظر می رسد. به طور کلی، اگر نبض  سالمند شما نامنظم است، یعنی بیش از 110 ضربه در دقیقه یا کمتر از 60 ضربه در دقیقه، باید با پزشک  سالمند خود تماس بگیرید.

هر روز سالمند خود را وزن کنید: وزن سالمند خود را یادداشت کنید و آن را در قرارهای بعدی با پزشک سالمند خود بیاورید. افزایش ناگهانی وزن  سالمند شما اغلب نشانه احتباس مایعات است که می تواند نشان دهنده این باشد که قلب سالمند شما آنطور که باید کار نمی کند یا ممکن است مشکل کلیوی داشته باشد. اگر سالمند شما نیم کیلو یا بیشتر در یک روز یا 2 کیلو یا بیشتر در یک هفته اضافه کرد، به پزشک اطلاع دهید.

داروهای  سالمند خود را طبق دستور مصرف کنید: هنگامی که  سالمند خود را به خانه آوردید، به مصرف داروهای قلب، دیابت و فشار خون بالا و همچنین سایر داروهای تجویز شده ادامه دهید. اگر فکر می کنید که باید مصرف دارو را متوقف کنید، قبل از هر گونه تغییر با پزشک سالمند خود صحبت کنید.

قرار ملاقات های بعدی سالمند خود را  با پزشک حفظ کنید: قرار ملاقات های پزشکی پس از جراحی برای نظارت بر وضعیت قلب  سالمند شما مهم است. مطمئن شوید که این قرار ملاقات ها را هماهنگ کرده اید و هر گونه نتیجه یا سوالی را که ممکن است از پزشک داشته باشید همراه داشته باشید.

علائم و نشانه های هشداردهنده را بشناسید: اگر سالمند شما درد قفسه سینه را احساس کرد که ناشی از برش، تهوع یا استفراغ نیست، تنگی نفس، سردرد شدید که از بین نمی رود، یا درد در فک، دندان، بازو یا گوش، بلافاصله با پزشک سالمند خود تماس بگیرید.

چگونه در خانه از سالمند خود مراقبت کنم؟

تیم پزشکی  سالمند شما دستورالعمل های خاصی را در اختیار شما قرار می دهد که باید در خانه  آن  را دنبال کنید. در طی یک یا دو هفته اول، باید از یک  شما مراقب باشید.

مراقبت های بعد از جراحی قلب در منزل شامل موارد زیر است:

  • مراقبت از زخم جراحی و نظارت بر علائم عفونت. هنگام تمیز کردن زخم ، به یاد داشته باشید که از آب گرم – نه داغ – استفاده کنید و ناحیه را خشک کنید.
  • سالمند شما باید به تدریج فعالیت بدنی عادی خود را از سر بگیرند و عملکرد قلب و ریه خود را با تمرینات سبک، مانند پیاده روی و تمرینات قدرتی شامل صندلی بهبود بخشند. یوگا همچنین می تواند یک ورزش مفید باشد.
  • داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنند.
  • وزن خود را کنترل کنند و نوسانات را در نظر بگیرند.

 چه کاری می توانند انجام دهند تا به برنامه روزانه خود برگردند؟

احتمالاً پس از جراحی قلب مضطرب هستند که به روال روزانه خود بازگردند، اما باید به بدن خود اجازه دهند تا به درستی بهبود یابد. زیاده روی در آن می تواند بهبودی آنها را کند کند.

  • توصیه های پزشک خود را دنبال کنند: این امر به ویژه برای از سرگیری فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین و رانندگی بسیار مهم است.
  • به بدن خود گوش دهند: اگر در حین فعالیت به راحتی خسته می شوند یا احساس فشار یا درد می کنند، آن را متوقف کنند. فشار دادن بیش از حد به خود، خطر آسیب دیدگی یا عوارض را افزایش می دهد.
  • به بهبودی مناسب بدن خود کمک کنند: خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب، فعال بودن، کاهش استرس، خواب کافی و پرهیز از سیگار، همه انتخاب‌های مهمی در سبک زندگی هستند که به سالمند شما کمک می‌کنند بهبود پیدا کنند و به روال روزانه خود بازگردند.
  • صبور باشند: بهبودی سالمند شما ممکن است آهسته‌تر از آنچه می‌خواهند پیش برود، اما اگر وقت بگذارند، شکست‌های کمتری را تجربه خواهند کرد.

استخدام پرستار سالمند از موسسه شکوفایی

اگر عزیزان سالمند شما در آینده نزدیک تحت عمل جراحی قلب قرار خواهند گرفت، اکنون زمان ایده آلی است که شما شروع به مراقبت از سالمندتان را در نظر بگیرید. جراحی قلب یک رویداد مهم در پرستاری سالمند شما است و آنها در طول دوره بهبودی خود به حمایت، کمک و مراقبت قابل توجهی نیاز دارند.

پرستار سالمندان در منزل می‌تواند در زمان منتهی به جراحی و همچنین بعد از آن در کنار سالمند شما باشد تا به آنها کمک کند تا برای عمل خود آماده شوند و سپس آنچه را که برای مدیریت بهبودی خود به بهترین شکل ممکن نیاز دارند به آنها ارائه دهد. حتی پس از بهبودی، پرستار سالمند می‌تواند به سالمند شما کمک کند تا بهترین استفاده را از زندگی خود داشته باشد، به آنها کمک کند تا سبک زندگی خود را انتخاب کنند، از طریق یادآوری‌های سفارشی با داروها و درمان‌های خود مطابقت داشته باشند، و به آنها حمایت عاطفی و تشویق لازم برای ادامه دادن را بدهد.  شما می توانید با درخواست پرستار حرفه ای و آموزش دیده در امر مراقبت و پرستاری از موسسه پرستاری شکوفایی این دوران را با رضایت کامل بگذرانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *