پرستار کودک چه کارهایی انجام می دهد؟

پرستار کودک چه کارهایی انجام می دهد؟

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید که برای نگهداری از کودک خود در منزل یک پرستار کودک استخدام کنید، خوب است بدانید که اصولا وظایف پرستار بچه شامل چه مواردی می شود. به طور کلی وظایف پرستار بچه به موارد زیادی بستگی دارد.

تعدادی از وظایف و کارها هستند که بین تمام پرستاران کودک مشترک هستند و در واقع جزو وظایف اصلی یک پرستار کودک به حساب می آیند. علاوه بر این وظایف اساسی و اصلی، وظایف دیگری نیز هستند که با توجه به شرایط بچه، پرستار و والدین به لیست کار های پرستار کودک اضافه می شوند.

در این مطلب علاوه بر بررسی و توضیح وظایف اصلی و بنیادی یک پرستار بچه، دیگر کار های پرستار بچه که والدین می توانند از یک پرستار در منزل انتظار داشته باشند را بررسی می کنیم. توجه داشته باشید که لزوما همه پرستاران کودک در منزل، همه این وظایف را بر عهده نمی گیرند.

برای آن که بتوانید یک پرستار ایده آل را برای کودک خود انتخاب کنید که به تمام وظایف مورد نظر شما عمل می کند، با شرکت های معتبر مانند شرکت خدماتی شکوفایی از طریق شماره های درج شده در این سایت تماس حاصل فرمایید و از مشورت متخصصین مجرب این شرکت برای اطلاع از خدمات پرستاری از کودک در شیراز و استخدام پرستار کودک در شیراز بهره مند شوید.

وظایف اصلی پرستار کودک در منزل

وظایف اصلی پرستار کودک در منزل

در ابتدا، به معرفی و توضیح وظایف اصلی پرستار بچه در منزل می پردازیم. این ها در واقع وظایفی هستند که به طور پیش فرض از هر پرستاری انتظار می رود تا بتواند آن ها را انجام دهد. هرچند باز هم تاکید می کنیم که ممکن است با توجه به شرایط کودک، برای بعضی از والدین انجام فقط یک یا دو مورد از این وظایف توسط پرستار بچه کافی باشد.

تضمین امنیت کودک

مهم ترین وظیفه هر پرستار کودک کسب اطمینان از این موضوع است که هیچ خطری کودکی که از آن پرستاری می کند را تهدید نکند. والدین از پرستار کودک خود انتظار دارند تا به شکل دائم فرزند آن ها را زیر نظر داشته باشد و از بروز خطرات و آسیب های احتمالی پیشگیری نماید.

حتی اگر پرستار مجبور است کودک را برای لحظاتی (مثلا برای درست کردن غذا) تنها بگذارد، باز هم باید مطمئن شود کودک در محیطی امن قرار دارد و هر چند دقیقه یک بار او را چک کند.

یا در مواردی که پرستار باید از چند کودک نگهداری کند، بروز دعوا و درگیری بین بچه ها امری اجتناب ناپذیر است. پرستار بچه می تواند به خوبی از پس مدیریت کردن این شرایط بر آید و به بچه ها کمک کند تا به دعوا خاتمه دهند و به همدیگر یا به وسایل خانه آسیب نرسانند.

آماده کردن غذا و میان وعده

تهیه غذا و خوراکی های سالم برای کودک، یکی دیگر از انتظارات همیشگی والدین از پرستار بچه می باشد. شما به عنوان والدین می توانید رژیم غذایی را که برای کودک خود در نظر دارید با پرستار او در میان بگذارید تا طبق همان رژیم کودک شما را تغذیه کند.

به عنوان مثال اگر کودک شما به غذای خاصی آلرژی دارد، حتما این موضوع را با پرستار در میان بگذارید تا مشکلی برای کودک به وجود نیاید. آشپزی و تهیه غذا با توجه به شرایط پرستار و والدین، می تواند در خانه خود شما انجام شود و یا پرستار از خانه خودش غذا را آماده کرده و به منزل شما بیاورد. همچنین شما می توانید مشخص کنید که پرستار در چه ساعت هایی به کودک چه غذاهایی بدهد.

مهم ترین وظیفه هر پرستار کودک

کمک در تکالیف

شما می توانید از پرستار بچه خود بخواهید تا به فرزند شما در انجام تکالیف مدرسه کمک کند و یا بر انجام تکالیف نظارت داشته باشد. بسیاری از پرستاران دوره های آموزشی مختلفی را گذرانده اند و می توانند در درس ها به کودک شما کمک کنند.

یا آن که صرفا بر این موضوع نظارت داشته باشند و مطمئن شوند که کودک تمام تکالیفش را به شکل کامل انجام دهد. به عنوان مثال، می توانید از پرستار خود بخواهید تا قبل از انجام تکالیف، به کودک اجازه بازی و تماشای تلویزیون را ندهد.

بازی و سرگرمی

بازی و سرگرمی بخش مهمی از زندگی کودکان است و تقریبا تمام روز خود را به همین کار مشغول هستند. در نتیجه یکی دیگر از کار های پرستار بچه، مشارکت با کودک در انجام بازی و سرگرم نگه داشتن او است.

بازی راه اصلی آموزش کودکان است و پرستاران حرفه ای از بازی های آموزشی متنوعی برای ارتقا سطح دانش و مهارت کودک استفاده می کنند. برای استخدام پرستار کودک در جنوب کشور و شیراز، می توانید با شماره های درج شده در سایت شرکت خدماتی شکوفایی استفاده نمایید.

شست و شوی لباس و کمک در کارهای سبک منزل

خواباندن کودک سر وقت

شاید بشود گفت یکی از سخت ترین وظایف یک پرستار بچه در منزل، خواباندن کودکان سر وقت است. بنا به هر دلیلی، ممکن است والدین نتوانند موقع خواب کودک در منزل باشند. در این شرایط می توانند از پرستار بچه در منزل بخواهند تا در خواباندن کودک نیز به آن ها کمک کند.

پرستار تمام اقدامات لازم مانند تعویض لباس قبل از خواب، دستشویی رفتن و مسواک زدن، قصه خواندن و غیره را انجام خواهد داد و تمام تلاش خود را خواهد کرد تا کودک سر موقع به خواب برود.

شست و شوی لباس و کمک در کارهای سبک منزل

از آن جایی که بچه ها می توانند بسیار شلوغ کاری کنند و خانه را بهم ریخته نمایند، یکی از وظایفی که از پرستار کودک انتظار می رود کمک در تمیز نگه داشتن خانه و رسیدگی به برخی از موارد سبک خانه داری است. مانند گذاشتن لباس ها در ماشین لباسشویی،‌ جارو کشیدن اتاق کودک، گردگیری های سطحی و غیره.

استحمام و تعویض لباس و پوشک کودک

برای کودکان خرد سال که هنوز خودشان به تنهایی نمی توانند به حمام بروند، انجام استحمام و تعویض لباس کودک نیز می تواند یکی از کار های پرستار کودک به حساب آید.

پرستاران حرفه ای کودک به خوبی با حساسیت ها و خطراتی که حمام کردن کودکان خردسال ممکن است به همراه داشته باشد آشنا هستند و به همین دلیل در تمام مدت زمان استحمام، با دقت و تمرکز ویژه از کودک مراقبت می نمایند و او را تنها نمی گذارند.

علاوه بر تعویض لباس و استحمام،‌ تعویض پوشک نوزادان و کودکان خردسال نیز یکی دیگر از وظایفی است که از هر پرستار کودکی انتظار می رود.

آماده کردن و تمیز کردن شیشه شیر

مورد بعدی که برای نگهداری از کودکان نوزاد ضروری است، آماده کردن شیشه شیر کودک است. همانطور که می دانید کودکان در این سن بسیار حساس هستند و کوچک ترین آلودگی در شیشه شیر می تواند باعث مریض شدن آن ها شود.

پرستار کودک به خوبی با روش های تمیز و ضد عفونی کردن شیشه شیر آشنا هستند و اگر والدین بخواهند، می توانند به این امر نیز رسیدگی نمایند.

حمل و نقل کودک

وظایف پرستار کودک صرفا محدود به داخل منزل نمی شوند. اگر والدین نتوانند کودک خود را از مدرسه به خانه و یا برعکس برسانند، می توانند از پرستار بخواهند تا این کار را برای آن ها انجام دهد.

طبیعتا این کار با افزایش هزینه ای که برای پرستار بچه می پردازید همراه خواهد بود اما می توانید مطمئن باشید که کودک شما در امنیت کامل و تحت نظر یک پرستار حرفه ای بین مسیر خانه و مدرسه جا به جا می شود.

حمل و نقل کودک

دیگر وظایف پرستار بچه

مواردی که تا اینجا معرفی و بررسی کردیم، جزو وظایف اصلی پرستاران کودک محسوب می شدند. اما علاوه بر این کارها، وظایف دیگری نیز هستند که پرستاران کودک می توانند آن ها را بر عهده بگیرند و به نحو احسن انجام دهند. در ادامه به شکل مختصر به این وظایف اشاره می کنیم:

تربیت کودک

تربیت کودک چیزی است که هر والدینی نسبت به آن حساس هستند و می خواهند همه چیز طبق اصول آن ها پیش برود. وقتی پرستار کودک استخدام می کنید، طبیعتا بخشی از این وظایف نیز به پرستار منتقل می شود. شما می توانید اصول تربیتی مورد نظر خود را با پرستار بچه در میان بگذارید تا او مطابق با همان اصول با فرزند شما برخورد کند.

رسیدگی به امور بهداشتی کودک

به غیر از مرتب کردن اتاق کودک که جزو کارهای اصلی پرستار به حساب می رود، رسیدگی به امور بهداشتی نیز می تواند جزو وظایف پرستار باشد. اموری مانند یادآوری موعد واکسن کودک، نظارت بر روند درمانی و مصرف دارو در کودکان بیمار، ضد عفونی کردن اسباب بازی ها و محیط بازی کودک و غیره.

کمک در نگهداری کودکان با نیاز های خاص

برای کودکانی که شرایط جسمی یا ذهنی خاصی دارند، پرستار بچه می تواند کمک بزرگی باشد. به خصوص پرستارانی که دوره های مرتبط را گذرانده اند و با شرایط این کودکان به خوبی آشنا هستند.

اگر ساکن شیراز و شهر های نزدیک هستید، برای استخدام پرستاران آموزش دیده در این زمینه، می توانید با شرکت های معتبر استخدام پرستار کودک در جنوب کشور مانند شرکت شکوفایی تماس گرفته و درباره خدمات پرستاری از کودک در شیراز و جنوب کشور اطلاعات مربوط را کسب نمایید.

این شرکت با تکیه بر سابقه طولانی در زمینه ارائه خدمات پرستاری، به شما تضمین می کند تا از کمک بهترین پرستاران برای فرزند خود بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.