سکته هموراژیک چیست؟ انواع، علائم و درمان سکته مغزی هموراژیک در سالمندان

سکته هموراژیک چیست؟ انواع، علائم و درمان سکته مغزی هموراژیک در سالمندان

سکته هموراژیک زمانی است که خونریزی کنترل نشده در داخل خود مغز یا در فضای بین مغز و لایه پوششی بیرونی آن وجود دارد. این نوع سکته به خصوص شدید است و می تواند به سرعت اتفاق بیفتد و بدتر شود. مراقبت فوری پزشکی برای جلوگیری از آسیب دائمی مغز یا مرگ بسیار مهم است.وظیفه پرستار سالمند شامل چه مواردی می باشد؟

آنچه در این مقاله می خوانید

سکته هموراژیک چیست؟

سکته مغزی هموراژیک (هموراژیک تلفظ می شود) یک وضعیت پزشکی تهدید کننده زندگی است که زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی در مغز شما پاره شود و خونریزی کند. این می تواند گردش طبیعی خون در مغز شما را مختل کند و برخی از مناطق اکسیژن را گرسنه نگه دارد. خون انباشته شده همچنین به نواحی اطراف مغز فشار وارد می کند و به آنها آسیب می رساند یا از بین می برد.

سکته های هموراژیک به ویژه خطرناک هستند زیرا علائم شدیدی را ایجاد می کنند که به سرعت بدتر می شوند. بدون توجه سریع پزشکی، این سکته‌ها اغلب باعث آسیب دائمی مغز یا حتی مرگ می‌شوند.

برای تشخیص علائم هشدار دهنده سکته مغزی، به یاد داشته باشید که سریع فکر کنید :

F اول کلمه Face است. از فرد بخواهید لبخند بزند. به دنبال افتادگی در یک یا هر دو طرف صورت وی باشید که نشانه ضعف یا فلج عضلانی است.

A اول کلمه Arm است. فردی که دچار سکته مغزی می شود اغلب در یک طرف دچار ضعف عضلانی می شود. از وی بخواهید بازوهای خود را بالا ببرد. اگر فرد ضعف یک طرفه داشته باشد (و قبلاً آن را نداشته باشد)، یک بازو بالاتر می ماند در حالی که دست دیگر آویزان می شود و به سمت پایین می افتد.

S برای کلمه Speech  است. سکته مغزی اغلب باعث می شود که فرد توانایی صحبت کردن خود را از دست بدهد. افراد دچار سکته مغزیا ممکن است در گفتارشان توهین کنند یا در انتخاب کلمات مناسب دچار مشکل شوند.

T اول کلمه  Time  است. زمان بسیار مهم است، پس منتظر دریافت کمک نباشید! در صورت امکان، به ساعت خود نگاه کنید و به یاد داشته باشید که چه زمانی علائم شروع می شود. گفتن زمان شروع علائم به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به ارائه دهنده کمک کند تا بداند چه گزینه های درمانی برای فرد یهتر است.

سکته هموراژیک چیست؟ انواع، علائم و درمان سکته مغزی هموراژیک در سالمندان

آیا سکته مغزی هموراژیک در سالمندان فقط رواج دارد؟

سکته های هموراژیک در افراد مبتلا به بیماری های مربوط سیستم گردش خون (که شامل قلب و رگ های خونی می شود) بیشتر دیده می شود. مشکلاتی از این دست با بالا رفتن سن افراد شایع‌تر می‌شوند، بنابراین این نوع سکته‌ها در سنین بالاتر شایع‌تر می‌شوند.

حدود دو سوم سکته‌های مغزی در افراد بالای 65 سال اتفاق می‌افتد. با این حال، این سکته‌ها می‌توانند در اوایل زندگی برای افرادی که مشکلات سلامتی شدیدتری دارند نیز اتفاق بیفتد.

سکته هموراژیک چقدر شایع است؟

سکته مغزی بسیار رایج است. در سراسر جهان، سکته مغزی رتبه دوم را در میان علل اصلی مرگ و میر دارد. سکته های هموراژیک حدود 10 تا 15 درصد از سکته های مغزی را تشکیل می دهند.

این وضعیت چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

سکته مغزی هموراژیک باعث خونریزی شدید در داخل یا اطراف مغز می شود. از آنجا که این اتفاق در داخل جمجمه شما رخ می دهد، تنها فضای زیادی برای خونریزی وجود دارد. که فشار زیادی بر بافت مغز اطراف وارد می کند و به آن آسیب می رساند. اگر فشار خیلی زیاد باشد یا برای مدت طولانی بالا بماند، این فشار این سلول‌های مغز را از بین می‌برد و باعث آسیب دائمی می‌شود.

سکته های هموراژیک نیز جریان خون در مغز شما را مختل می کند. این اثر شبیه به سوراخ کردن یک حفره در وسط یک نی پلاستیکی است. نی هنوز کار می کند، اما استفاده از آن سخت تر است، زیرا سوراخ به این معنی است که مایع می تواند خارج شود. هنگامی که این اتفاق برای یک رگ خونی در مغز شما رخ می دهد، خون نمی تواند به راحتی از طریق رگ آسیب دیده جریان یابد و جریان خون موجود در مناطق مجاور مغز را کاهش می دهد.

انواع مختلف سکته مغزی هموراژیک چیست؟

سکته مغزی هموراژیک می تواند به یکی از دو روش زیر رخ دهد:

خونریزی داخل مغز (داخل مغزی): این باعث خونریزی در داخل مغز شما می شود و از داخل به بافت مغز اطراف فشار وارد می کند.

خونریزی در فضای زیر عنکبوتیه (بین مغز و پوشش خارجی آن): اطراف مغز شما غشای عنکبوتیه است، لایه نازکی از بافت که نام خود را از الگوی تار عنکبوتی روی سطح آن گرفته است. فضای بین این غشاء و مغز شما فضای زیر عنکبوتیه است. اگر رگ های خونی که از غشای عنکبوتیه عبور می کنند بشکنند، خونریزی از آنها می تواند فضای زیر عنکبوتیه را پر کند. این باعث فشار داخل جمجمه از خارج از خود مغز می شود.

علائم سکته هموراژیک چیست؟

علائم سکته مغزی هموراژیک در سالمندان می تواند شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • سردرد (متخصصان اغلب به این سردردهای “رعد و برق” می گویند زیرا ناگهانی و شدید هستند، مانند یک رعد و برق غیر منتظره است).
 • حساسیت به نور، جایی که نورهای روشن باعث درد شدید شبیه سردرد (فتوفوبیا) می شود.
 • سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ .
 • تشنج .
 • از حال رفتن یا غش کردن .
 • کما .
 • آفازی (مشکل یا از دست دادن توانایی صحبت کردن) یا تکلم نامفهوم یا آشفته (دیسرتری) .
 • ضعف یک طرفه، فلج یا از دست دادن حس لامسه.
 • از دست دادن یک طرفه تمام حواس دو طرفه ( بینایی ، شنوایی و لامسه).
 • سفتی گردن.

چه چیزی باعث سکته های هموراژیک در سالمندان می شود؟

شایع ترین علت سکته مغزی هموراژیک فشار خون بالا (فشار خون بالا) است. این امر به ویژه زمانی صادق است که فشار خون فرد بسیار بالا باشد، برای مدت طولانی بالا بماند یا هر دو. سایر شرایط یا علل سکته های هموراژیک عبارتند از:

 • آنوریسم های مغزی (برآمدگی غیر طبیعی دیواره رگ خونی در مکان هایی که ضعیف تر از حد طبیعی است).
 • تومورهای مغزی (از جمله تومورهای اولیه مغز و سرطان متاستاتیک) .
 • سایر شرایطی که شامل رگ های خونی ضعیف در مغز شما می شود، مانند بیماری مویامویا یا آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی.
 • داروهای رقیق کننده خون (اینها می توانند باعث خونریزی در مغز یا بدتر شدن آن شوند).
 • جراحت سر.
 • سکته مغزی ایسکمیک که خونریزی ثانویه را ایجاد می کند.

سایر شرایطی که می توانند به فشار خون بالا یا خطر کلی سکته مغزی کمک کنند، عبارتند از:

 • اختلال مصرف الکل .
 • فشار خون بالا (این می تواند به آسیب عروق خونی کمک کند که احتمال وقوع سکته مغزی ایسکمیک را افزایش می دهد).
 • کلسترول بالا (هیپرلیپیدمی) .
 • سردردهای میگرنی (می توانند علائمی شبیه به سکته مغزی داشته باشند، و افرادی که میگرن دارند – به خصوص میگرن همراه با اورا – نیز در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی هموراژیک هستند).
 • استفاده تفریحی یا سوء استفاده از داروهای تجویزی.
 • استعمال دخانیات و سایر اشکال استفاده از تنباکو (از جمله سیگار کشیدن و تنباکوی بدون دود).
 • دیابت نوع 2 .

آیا سکته های هموراژیک مسری هستند؟

سکته های هموراژیک مسری نیستند و نمی توان آن را از فردی به فرد دیگر انتقال داد.

آیا سکته های هموراژیک مسری هستند؟سکته های هموراژیک چگونه تشخیص داده می شوند؟

برای تشخیص سکته هموراژیک، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از معاینه عصبی، تصویربرداری تشخیصی و آزمایش های دیگر استفاده می کند. از آنجایی که بسیاری از افرادی که سکته مغزی هموراژیک دارند بیهوش هستند، ممکن است نتوانند به سؤالات پاسخ دهند یا دستورالعمل های ارائه دهنده را دنبال کنند، که معمولاً در طول معاینه عصبی اتفاق می افتد. به همین دلیل، ارائه دهندگان اغلب رفلکس‌های خاصی را آزمایش می‌کنند و به دنبال تغییراتی در فرآیندهایی هستند که عمداً نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید، مانند نحوه واکنش مردمک چشم شما به نور. اینها می توانند سرنخ های کلیدی را برای تشخیص سکته مغزی هموراژیک به ارائه دهندگان ارائه دهند، حتی اگر شما هوشیار نباشید.

چه آزمایشاتی برای تشخیص سکته هموراژیک در سالمندان انجام می شود؟

متداول‌ترین آزمایش‌هایی که وقتی پزشک به سکته مغزی هموراژیک مشکوک است رخ می‌دهد:

 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن .
 • آزمایش خون آزمایشگاهی (جستجوی علائم عفونت یا آسیب قلبی، بررسی توانایی لخته شدن و سطح قند خون، آزمایش عملکرد کلیه ها و کبد و غیره).
 • الکتروکاردیوگرام (به اختصار ECG یا EKG) برای اطمینان از اینکه مشکل قلبی منشا مشکل نیست.
 • اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

نحوه درمان سکته های هموراژیک

درمان سکته های هموراژیک اغلب دشوار است زیرا نمی توان مستقیماً خونریزی را متوقف کرد. در عوض، اولویت اصلی معمولاً کاهش میزان خونریزی یا توقف کامل آن با تقویت فرآیندهای لخته شدن بدن و کاهش فشار خون است. در برخی موارد، جراحی نیز ممکن است ضروری باشد. گاهی اوقات، ممکن است تورم در اطراف خونریزی یا جای دیگری در مغز شما ایجاد شود که باعث افزایش فشار داخل سر شما می شود و ممکن است برای کاهش این تورم نیاز به دارو باشد. درمان ها به این بستگی دارد که سکته در کجای مغز شما قرار دارد، چقدر شدید است و بسیاری از عوامل دیگر.

آیا چیزی وجود دارد که در این شرایط نباید بخورم یا بنوشم؟

اگر دچار سکته هموراژیک (یا هر نوع سکته مغزی) هستید، ممکن است پزشک شما تغییر رژیم غذایی خود را برای کاهش فشار خون توصیه کند. به طور مثال به احتمال زیاد آیتم های زیر از برنامه غذایی شما حذف خواهند شد:

 • نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه، چای، نوشابه و غیره.
 • غذاهای حاوی مقدار زیادی نمک یا سدیم که می تواند فشار خون را افزایش دهد.
 • غذاهایی که سرشار از چربی های اشباع شده هستند مانند غذاهای سرخ شده و غیره.
 • الکل یا داروهای محرک تفریحی (کوکائین، آمفتامین/متامفتامین و غیره).

چه داروها یا درمان هایی استفاده می شود؟

داروها و درمان های زیادی وجود دارد که می تواند به درمان سکته هموراژیک کمک کند. این داروها و درمان‌ها اغلب این کار را به یکی از دو روش انجام می‌دهند: تنظیم فشار خون یا کمک به لخته شدن خون به طور مؤثرتر. در برخی موارد، زمانی که خونریزی شدید است یا عوارض خاصی دارد، ممکن است فرد نیاز به جراحی داشته باشد.

مدیریت فشار خون

از آنجایی که فشار خون بالا شایع ترین علت سکته های هموراژیک است، اولویت اصلی برای درمان این سکته ها کاهش فشار خون و حفظ آن در سطح ایمن است. انجام این کار می تواند میزان خونریزی مغز شما را کاهش دهد. همچنین لخته شدن خون و بسته شدن رگ آسیب دیده را آسان تر می کند.

پشتیبانی از لخته شدن

در شرایط عادی، خونریزی در هر نقطه از بدن شما فرآیندی به نام هموستاز را آغاز می کند. این فرآیند به این صورت است که بدن شما یک لخته تشکیل می دهد تا آسیب را ببندد و آسیب را ترمیم کند.

برای بسیاری از افرادی که دچار سکته هموراژیک می شوند، گاهی اوقات، توانایی بدن آنها برای تشکیل لخته آنطور که باید کار نمی کند. برای این شرایط، اولویت پشتیبانی از فرآیندهای هموستاز بدن و موثرتر کردن آنهاست. انجام این کار معمولاً شامل تزریق داروها یا فاکتورهای خونی است که لخته شدن خون را آسان تر می کند. به عنوان مثال می توان به درمان با ویتامین K، تزریق پروترومبین یا فاکتورهای انعقادی و غیره اشاره کرد.

عمل جراحی

یکی از خطرناک ترین عوارض سکته هموراژیک زمانی است که خون انباشته شده فشار زیادی بر بافت مغز در اطراف رگ خونی در حال خونریزی وارد می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، گاهی اوقات جراحی اورژانسی برای برداشتن خون انباشته شده و کاهش فشار روی مغز شما ضروری است.

توانبخشی سکته مغزی در سالمندان

معمولاً افراد در روزها و ماه‌های بعد برخی از اثرات طولانی مدت سکته مغزی را تجربه می‌کنند. برای بسیاری، اثرات سکته مغزی در چند روز اول پس از سکته کمی بدتر می شود و سپس بهبود می یابد.

از آنجایی که مشکلات طولانی مدت ناشی از سکته مغزی برای افراد عادی است، انواع مختلف درمان و توانبخشی به ویژه برای افرادی که پس از سکته بهبود می یابند مفید است. در برخی موارد، درمان به سادگی به شما کمک می کند تا به وضعیت قبل از سکته مغزی خود بازگردید. در موارد دیگر، این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تا نحوه انجام برخی کارها را دوباره یاد بگیرید.

مغز شما توانایی قابل توجهی به نام نوروپلاستیسیته دارد. این بدان معناست که مغز شما می تواند در مواقعی که نیاز داشته باشد، خود را تطبیق داده و تغییر کند. در برخی موارد، مغز شما یک توانایی را مجدداً ترسیم می‌کند و کنترل آن توانایی را به قسمتی از مغز شما منتقل می‌کند. بسیاری از روش های سکته درمانی از این توانایی بهره می برند و روند را تسریع می کنند.

توانبخشی سکته مغزی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله:

گفتار درمانی:. این نوع درمان بر روی بخش هایی از مغز تمرکز می کند که توانایی صحبت کردن و درک دیگران را هنگام صحبت کردن مدیریت می کند. همچنین در صورت داشتن هر نوع ضعف یا از دست دادن توانایی کنترل ماهیچه های دهان و گلو می تواند کمک کننده باشد. گفتار درمانی نه تنها می تواند به صحبت کردن شما کمک کند، بلکه می تواند به تنفس، بلع و خوردن یا آشامیدن نیز کمک کند.

فیزیوتراپی: این رویکرد درمانی بر بهبود قدرت و کنترل عضلانی، به ویژه با عضلات بازو، دست، پا و پا تمرکز دارد. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند توانایی هایی مانند راه رفتن، لباس پوشیدن یا غذا خوردن را بازیابی کنید. همچنین در صورت از دست دادن دائمی یا طولانی مدت یک توانایی، می تواند به شما در سازگاری کمک کند.

شناخت درمانی : این نوع درمان به تقویت توانایی های ذهنی شما کمک می کند. تمرکز اصلی این نوع درمان، بهبود توانایی های تفکر، تمرکز و حافظه شماست.

بسته به مورد و شرایط شما درمان های دیگری امکان پذیر است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بهترین فردی است که به شما می گوید چه نوع درمان هایی می تواند برای شما مفید باشد.

چقدر بعد از درمان احساس بهتری دارم؟

عوامل زیادی می توانند در مدت زمانی که طول می کشد تا بعد از درمان سکته مغزی احساس بهتری داشته باشید و بهبودی از این وضعیت داشته باشید، نقش داشته باشند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما بهترین فردی است که به شما می‌گوید چه انتظاری داشته باشید، و چه کاری می‌توانید برای کمک به بهبودی خود انجام دهید.

جلوگیری سکته مغزی هموراژیک در سالمندان

چگونه می توانم خطر ابتلا به سکته مغزی هموراژیک را کاهش دهم یا به طور کامل از آنها جلوگیری کنم؟

جلوگیری سکته مغزی هموراژیک در سالمندانمهمترین کاری که می توانید برای جلوگیری از سکته مغزی هموراژیک انجام دهید، حفظ سطح فشار خون سالم است. اگر فشار خون بالا دارید، مدیریت آن شرایط حیاتی است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند و توصیه‌هایی را برای آنچه می‌توانید در شیوه زندگی و گزینه‌های درمانی خود تغییر دهید، ارائه می‌دهد.

کارهای دیگری که می توانید برای جلوگیری از سکته هموراژیک یا کاهش خطر ابتلا به آن انجام دهید عبارتند از:

شرایط سلامتی خود را مدیریت کنید. فشار خون بالا علت اصلی سکته مغزی هموراژیک است، اما سایر بیماری ها مانند دیابت نوع 2 و کلسترول بالا می توانند در بروز این سکته نقش داشته باشند.

 یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و وزن مناسبی داشته باشید. بسیاری از شرایط مربوط به سلامت گردش خون و قلب شما می تواند منجر به سکته شود. وزن و رژیم غذایی شما نقش مهمی در سلامت گردش خون و قلب ایفا می کند، بنابراین مدیریت این موارد می تواند به پیشگیری یا به تاخیر انداختن سکته کمک کند.

سالانه برای معاینه یا ویزیت سلامتی به ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود مراجعه کنید. مشکلاتی که می توانند باعث سکته مغزی شوند، اغلب مدت ها قبل از اینکه علائمی را احساس کنید، قابل تشخیص هستند. چکاپ سالانه با ارائه دهنده مراقبت های اولیه کلیدی برای تشخیص زودهنگام این مشکلات است.

از انتخاب سبک زندگی پرخطر خودداری کنید یا در رفتارهای خود تغییراتی ایجاد کنید. بسیاری از انتخاب ها یا رفتارهای سبک زندگی می تواند خطر سکته مغزی هموراژیک را افزایش دهد. به عنوان مثال می توان به استعمال دخانیات و تنباکو (از جمله استعمال دخانیات)، سوء استفاده از داروهای تجویزی یا استفاده تفریحی، سوء مصرف الکل و موارد دیگر اشاره کرد. توقف اینها – یا اصلاً شروع نکردن آنها – می تواند به شما کمک کند از سکته مغزی جلوگیری کنید یا در صورت داشتن سکته از شدت آن بکاهید.

اگر سکته هموراژیک داشته باشم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

سکته مغزی هموراژیک معمولاً خیلی ناگهانی اتفاق می افتد و علائم شدیدی ایجاد می کند. این علائم معمولاً به سرعت بدتر می شوند، که توجه سریع پزشکی را حیاتی می کند. محل سکته مغزی، شدت خونریزی و سرعت مراقبت شما می تواند تفاوت زیادی در شانس زنده ماندن و بهبودی فرد ایجاد کند.

سکته مغزی می‌تواند به روش‌های مشابهی اتفاق بیفتد، اما به ناچار تفاوت‌هایی از فردی به فرد دیگر وجود دارد. به همین دلیل، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آنچه می توانید در مورد خاص خود انتظار داشته باشید صحبت کنید. ارائه‌دهنده شما می‌تواند اطلاعات و راهنمایی‌های شما را بر اساس ویژگی‌های مورد و شرایط شما ارائه دهد.

سکته مغزی هموراژیک چقدر طول می کشد و چه زمانی می توانم روال معمولم برگردم؟

سکته های هموراژیک تا زمانی که خونریزی در حال وقوع است یا تا زمانی که فشار ناشی از آن خونریزی روی مغز شما وجود داشته باشد، طول می کشد. این بدان معناست که سکته مغزی تا زمانی که شما تحت درمان قرار بگیرید ادامه خواهد داشت. بدون درمان، سکته های هموراژیک تقریبا همیشه کشنده هستند.

حتی با درمان، ممکن است اثرات سکته مغزی هموراژیک باقی بماند. برخی از اثرات می تواند کوتاه مدت، روزها یا هفته ها باشد. برخی دیگر ممکن است بیشتر دوام بیاورند، برای ماه ها یا حتی برای همیشه باقی بمانند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بهترین فردی است که به شما می گوید در مورد شما چه انتظاری دارید.

چشم انداز این وضعیت چیست؟

چشم انداز سکته مغزی هموراژیک نسبت به سایر انواع سکته کمتر مطلوب است. به این دلیل که جلوگیری از خونریزی ناشی از این سکته ها دشوار است. همچنین برای ایجاد علائم شدید به مقدار نسبتاً کمی خون نیاز است. داشتن بیش از 1 اونس مایع (30 میلی لیتر) خون انباشته شده یک عامل کلیدی است که خطر یک نتیجه خوب را کاهش می دهد. در شدیدترین موارد، افراد مبتلا به سکته های هموراژیک ممکن است آسیب مغزی شدیدی داشته باشند که باعث کما یا حالت نباتی دائمی یا حتی سندرم قفل شده می شود .

با مراقبت های پزشکی سریع، برخی از افراد می توانند نتیجه خوبی داشته باشند و پس از سکته هموراژیک بهبود یابند. با این حال، این مورد در هر مورد متفاوت است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما بهترین فردی است که به شما می‌گوید چه انتظاری دارید و نتیجه احتمالی مورد شما (یا مورد یکی از عزیزان) چیست.

وظیفه پرستار سالمند مبتلا به سکته مغزی هموراژیک

اگر سکته مغزی هموراژیک دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با شما در مورد توصیه های درمانی، جدول زمانی بهبودی، نحوه مراقبت از خود و موارد دیگر با شما صحبت خواهد کرد. برخی از مهمترین کارهایی که می توانید در حین بهبودی انجام دهید عبارتند از:

داروها را طبق دستور مصرف به سالمند بدهید: مدیریت شرایط سلامت مزمن، به ویژه فشار خون، پس از سکته مغزی هموراژیک بسیار مهم است.

برای ویزیت سالمند برنامه ریزی کنید: مراقبت های بعدی، درمان، توانبخشی و دیگر انواع قرار ملاقات ها همگی می توانند به بهبود سریع و کامل سالمند کمک کنند.

به سلامت روان سالمند توجه داشته باشید: افرادی که دچار سکته مغزی می شوند معمولاً افسردگی و اضطراب را پس از آن تجربه می کنند که می تواند بهبودی را دشوارتر کند. مراجعه به یک ارائه دهنده سلامت روان در مورد این مسائل یکی از راه هایی است که می توانید در حین بهبودی سالمند انجام دهید.

برای تغییر سبک زندگی سالمند برنامه ریزی کنید: در صورت امکان سبک زندیگ سالمند را تغییر دهید. تغییر در رژیم غذایی، تحرک بیشتر، ترک سیگار و الکل می توانند به بهبودی سالمند و جلوگیری از مشکلات بیشتر در آینده کمک کنند.

تفاوت بین سکته هموراژیک و خونریزی مغزی چیست؟

سکته مغزی هموراژیک نوعی خونریزی مغزی است که به دلیل خونریزی از یک رگ خونی اصلی در مغز شما اتفاق می افتد. این شرایط ویژگی های مشترک بسیاری دارند، اما آنها شبیه نیستند. نمونه ای از نوع دیگری از خونریزی مغزی که سکته هموراژیک نیست، خونریزی داخل بطنی است. اینها زمانی اتفاق می‌افتند که در بطن‌های مغز شما خونریزی وجود داشته باشد.

تفاوت بین آنوریسم و ​​سکته هموراژیک چیست؟

سکته هموراژیک زمانی است که یک رگ خونی در مغز شما می شکند یا پاره می شود و باعث خونریزی خطرناک می شود. آنوریسم زمانی است که یک رگ خونی در مغز شما به شکلی که نباید به سمت بیرون متورم شود. آنوریسم های مغزی در صورت نشت یا پارگی می توانند منجر به سکته های هموراژیک شوند، اما آنها یکی نیستند.

منبع: clevelandclinic

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *