پرستاری از سالمند با چربی خون بالا یا هیپرلیپیدمی

پرستاری از سالمند با چربی خون بالا یا هیپرلیپیدمی

آیا در مورد نحوه پرستاری از سالمند با چربی خون بالا یا هیپرلیپیدمی اطلاعاتی دارید؟ هیپرلیپیدمی اصطلاح پزشکی برای افزایش لیپیدها (کلسترول و تری گلیسیرید) در خون است. کلسترول باعث تشکیل پلاک در شریان ها می شود و جریان خون و اکسیژن را در سراسر بدن کاهش می دهد. ایجاد پلاک و سخت شدن شریان ها (آترواسکلروز) می تواند باعث درد قفسه سینه، حمله قلبی، سکته مغزی، لخته شدن خون و بیماری عروق محیطی شود.

یک پانل چربی کل کلسترول کل، کلسترول LDL، کلسترول HDL و سطوح تری گلیسیرید را ارزیابی می کند. کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شود. شما می توانید این را با پایین نگه داشتن سطوح LDL (“L = پایین”) به خاطر بسپارید. کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) به عنوان کلسترول “خوب” در نظر گرفته می شود زیرا کلسترول را از خون جذب می کند و آن را برای خارج کردن به کبد منتقل می کند. به یاد داشته باشید که می خواهید سطح HDL را بالا نگه دارید (“H = High”).

سطح بهینه  مقدار کلسترول در خون

 • کلسترول تام کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر
 • کلسترول LDL کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر
 • کلسترول HDL > 60 میلی گرم در دسی لیتر
 • تری گلیسیرید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر

فرآیند مراقبت و پرستاری از سالمندان با چربی خون بالا

نحوه ی پرستاری در فرآیند آموزش در مدیریت هیپرلیپیدمی مهم است. پرستاران به بیماران در مورد عوامل خطر برای هیپرلیپیدمی و درمان مناسب آموزش می دهند. پرستاران می توانند به بیماران در ایجاد و پیشرفت به سمت اهداف سبک زندگی خود برای دستیابی به نتایج مثبت کمک کنند.

ارزیابی پرستاری و مراقبت از سالمندان با چربی خون بالا

اولین مرحله مراقبت پرستاری، ارزیابی پرستاری است که طی آن پرستار داده های فیزیکی، روانی اجتماعی، عاطفی و تشخیصی را جمع آوری می کند. در این بخش به داده های ذهنی و عینی مرتبط با هیپرلیپیدمی می پردازیم.

علائم عمومی بیمار را مشخص کنید

بیماران مبتلا به هیپرلیپیدمی زمینه ای ممکن است بدون علامت باشند. با این حال، تشکیل پلاک، که عمدتاً از کلسترول و لیپیدها تشکیل شده است، در نهایت می تواند جریان خون به قلب یا مغز را محدود یا حتی متوقف کند. می تواند منجر به علائم و نشانه هایی از جمله:

 • تنگی نفس
 • عدم تحمل فعالیت
 • درد قفسه سینه (آنژین صدری)
 • پارستزی ها

یک سابقه خانوادگی کامل به دست آورید.

هنگام گرفتن سابقه پزشکی، ارزیابی کامل سابقه خانوادگی بیماری های قلبی عروقی، چربی خون و هیپرکلسترولمی خانوادگی هر بیمار بسیار مهم است. به هر گونه بیماری قلبی عروقی در خانواده قبل از 50 سالگی برای خویشاوندان مرد و 60 سالگی برای خویشاوندان زن توجه کنید.

عوامل خطر بیمار را ارزیابی کنید.

این عوامل می توانند با افزایش کلسترول «بد» در بدن، احتمال هیپرلیپیدمی را افزایش دهند:

عوامل غیر قابل تغییر:

جنسیت و سن: خطر هیپرلیپیدمی با افزایش سن برای همه جنسیت‌ها افزایش می‌یابد، اما زنان ممکن است تا زمان یائسگی سطح LDL پایین‌تری داشته باشند.

عوامل خطر قابل اصلاح:

 • رژیم غذایی سرشار از چربی های اشباع شده و ترانس
 • چاقی
 • عدم فعالیت بدنی
 • سیگار کشیدن
 • الکل

دیابت با کاهش کلسترول “خوب” و افزایش سطح تری گلیسیرید و کلسترول “بد” خطر ابتلا به چربی خون را افزایش می دهد.

پایبندی بیمار به درمان را بررسی کنید

برای رسیدن به سطح مطلوب کلسترول، بیماران مبتلا به هیپرلیپیدمی به اصلاح شیوه زندگی و در بسیاری از موارد داروها نیاز دارند. توانایی و تمایل بیمار برای پایبندی به برنامه درمانی خود را بررسی کنید.

وزن بیمار را به طور منظم کنترل کنید

اضافه وزن یا چاقی احتمال هیپرلیپیدمی را افزایش می دهد. پرستار می تواند وزن و فعالیت بدنی بیمار را بررسی کند.

ارزیابی بدنی برای پرستاری از سالمندان با چربی خون بالا

پرستاری از سالمند با چربی خون بالا یا هیپرلیپیدمی

 اندازه گیری دقیق فشار خون را بدست آورید.

هنگامی که کلسترول بالا باشد، رسوبات چربی در رگ های خونی تجمع می کنند. گردش خون از طریق شریان های تنگ شده چالش برانگیز است و باعث افزایش فشار خون می شود. فشار خون بالا خطر سکته مغزی و انفارکتوس میوکارد را بیشتر می کند.

وضعیت پرفیوژن را ارزیابی کنید.

وقتی رگ‌ها و شریان‌ها با تجمع پلاک مسدود می‌شوند، خون اکسیژن‌دار نمی‌تواند به اندازه کافی بدن را پرفیوژن کند. بیمار ممکن است تنگی نفس، درد قفسه سینه و گردش خون محیطی ضعیف را نشان دهد که باعث تغییر رنگ و خنکی اندام تحتانی می شود.

صداهای قلب را بشنوید.

برای شنیدن صدای قلب S4 که ممکن است در بیماری عروق کرونر رخ دهد، گوش دهید. پرستار همچنین می‌تواند بروت‌ها را بررسی کند، که به دلیل انسداد نسبی شریان، صداهای فریبنده هستند.

نبض های محیطی را لمس کنید.

نبض های محیطی را در هر چهار اندام لمس کنید تا میزان و ویژگی ها را مقایسه و بررسی کنید. به دلیل سفت شدن رگ های خونی و تجمع پلاک از کلسترول، تشخیص نبض در اندام تحتانی ممکن است دشوار باشد.

پوست را بررسی کنید.

یک بیماری پوستی به نام گزانتوما زمانی رخ می دهد که لیپیدها در زیر سطح پوست تجمع می یابند. زانتوم ها ضایعات پوستی برجسته و مومی شکل هستند که معمولاً زرد هستند. ناهنجاری در حمل و نقل لیپیدها مانند کلسترول، تری گلیسیرید و فسفولیپیدها باعث می شود که این لیپیدها در زیر پوست رسوب کنند.

روش های تشخیصی بیماری پوستی

برای بررسی پروفایل لیپیدی خون جمع آوری کنید.

LDL، HDL، تری گلیسیرید و کلسترول تام باید ناشتا جمع آوری شوند تا دقیق ترین نتیجه را به دست آورند.

بررسی عملکرد کبد

انجام آزمایش عملکرد کبد بسیار مهم است زیرا کبد اندامی است که کلسترول را تولید و پاک می کند. کبد آسیب دیده ممکن است منجر به سطوح غیر طبیعی کلسترول شود. استاتین ها، داروهایی که برای درمان هیپرلیپیدمی استفاده می شوند، ممکن است باعث افزایش تست های عملکرد کبد شوند. ارائه دهنده عملکرد کبد را قبل و سه ماه پس از شروع درمان با استاتین ارزیابی می کند. به ندرت استاتین ها باعث آسیب به کبد می شوند.

 تیروئید را چک کنید

برای رد کردن مشکلات زمینه ای تیروئید، آزمایش TSH باید تکمیل شود. هیپرلیپیدمی و کم کاری تیروئید از طریق تولید لیپید، جذب، گردش خون و تغییرات متابولیسم مرتبط هستند. هورمون های تیروئید باعث تولید کلسترول می شوند.

پرستاری از سالمند با چربی خون بالا یا هیپرلیپیدمیمراقبت های پرستاری سالمندان با چربی خون بالا برای بهبودی 

 مراقبت های پرستاری برای بهبودی بیماران ضروری است. در بخش بعدی، در مورد مداخلات پرستاری احتمالی برای بیمار مبتلا به هیپرلیپیدمی بیشتر خواهید آموخت.

در مورد غربالگری پروفایل لیپیدی توصیه کنید.

به بیمار توصیه کنید که غربالگری لیپید را در ابتدا انجام دهد:

آقایان :

35  ساله: بدون عوامل خطر قلبی عروقی

25  سالگی: با عوامل خطر

زنان :

45  سالگی: بدون عوامل خطر قلبی عروقی

بین 30 تا 35: با عوامل خطر

توجه: غربالگری لیپیدها هر پنج سال یکبار برای بیمارانی که ریسک قلبی عروقی کمتری دارند منطقی است و غربالگری مکررتر با افزایش خطر قلبی عروقی بیمار توصیه می شود.

 بیمار را در اصلاح سبک زندگی راهنمایی کنید

اولین خط درمان برای مقابله با کلسترول بالا، اصلاح سبک زندگی از طریق فعالیت هایی مانند ورزش و تغذیه سالم است. با این حال، دارو نسبت به رژیم غذایی به تنهایی در بهبود سطح کلسترول موثرتر است.

برای کاهش وزن هدف تعیین کنید

چاقی و اضافه وزن با افزایش LDL (کلسترول بد) و کاهش HDL (کلسترول خوب) مرتبط است. به بیمار در راهبردهایی برای دستیابی به وزن ایده آل بدن برای کاهش خطر هیپرلیپیدمی کمک کنید. کاهش وزن بین 5 تا 10 درصد می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند.

یک رژیم غذایی سالم برای قلب را توصیه کنید

یک رژیم غذایی سالم برای قلب شامل غذاهای زیر است:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • جوجه
 • ماهی
 • آجیل
 • لوبیا
 • سویا
 • روغن های گیاهی

از چربی ها دوری کنید

موثرترین راه برای کاهش کلسترول، مصرف کمتر چربی های ترانس و اشباع شده است. توصیه کنید مصرف چربی ترانس را به حداقل برسانید و مصرف چربی اشباع شده را کمتر از 6 درصد کالری روزانه نگه دارید. به بیماران یادآوری کنید که گوشت قرمز و فرآوری شده، کره، سدیم، غذاهای فرآوری شده و غذاها و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهند.

به بیمار در برنامه ریزی غذا کمک کنید

بیمار را به پیروی از روش های غذایی برای توقف پرفشاری خون (DASH) تشویق کنید. هنگام تنظیم برنامه غذایی بیمار را راهنمایی کنید. بر لزوم کاهش مصرف چربی ها، کلسترول و شیرینی جات و در عین حال افزایش مصرف میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب تاکید کنید.

برچسب مواد غذایی را بخوانید

به بیمار توصیه کنید که برچسب مواد غذایی را به دقت بخواند تا انتخاب های غذایی هوشمندانه ای داشته باشد.

 • بشناسید و بفهمید کدام غذاها LDL را افزایش می دهند.
 • گزینه های کم کلسترول را انتخاب کنید.
 • محدودیت های سدیم را درک کنید.
 • وعده های غذایی منجمد و غذاهای کنسرو شده را کاهش دهید و در صورت امکان از تازه استفاده کنید.

بیمار را به تحرک و فعالیت بدنی بیشتر تشویق کنید.

سبک زندگی کم تحرک باعث کاهش کلسترول HDL (خوب) می شود. HDL پایین به این معنی است که کلسترول خوب کمتری برای پاکسازی رگ های خونی از کلسترول مضر وجود دارد. فشار خون بالا و کلسترول بالا را می توان با 150 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط در هفته مانند پیاده روی سریع، شنا و دوچرخه سواری کاهش داد.

 سیگار را ترک کنید و مصرف الکل را کاهش دهید.

سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را در بیماران با سطح کلسترول بالا افزایش می دهد. مصرف بیش از حد الکل نیز خطر ابتلا به هیپرلیپیدمی را افزایش می دهد.

 داروهای مورد نیاز را تجویز کنید.

برخی از بیماران ممکن است بتوانند با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی خود، سطح کلسترول خود را کاهش دهند، اگرچه معمولاً داروها مورد نیاز است. لیست داروهایی هستند که می توانند به کاهش سطح کلسترول کمک کنند:

 • استاتین ها از تولید کلسترول توسط کبد جلوگیری می کنند. آنها رایج ترین داروهای ضد چربی خون هستند.
 • مهارکننده های جذب کلسترول مانع از جذب کلسترول مصرف شده توسط روده می شوند.
 • مهارکننده های PCSK9 دسته جدیدی از داروهای کاهش دهنده کلسترول LDL هستند.
 • نیاسین می تواند کلسترول HDL را افزایش داده و کلسترول LDL را کاهش دهد.
 • رزین های اسید صفراوی به صفرای گوارشی که حاوی کلسترول است متصل می شوند تا به دفع از طریق مدفوع کمک کنند.

پیروی از درمان را ترویج دهید

بیمار را در مورد خطرات و مزایا، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آگاه کنید. به عنوان مثال، استاتین ها ممکن است باعث درد عضلانی شوند که می تواند برای بیمار ناراحت کننده باشد. به بیمار یادآوری کنید تا قبل از قطع هر دارویی در مورد عوارض جانبی با پزشک متخصص صحبت کند.

در صورت بروز عوارض به متخصص قلب مراجعه کنید

متخصصان قلب در درمان مشکلات قلبی مختلف از جمله عوارض چربی خون مانند بیماری عروق کرونر قلب و آنژین کمک می کنند.

برنامه های مراقبت پرستاری از سالمندان با چربی خون بالا

هنگامی که پرستار تشخیص های پرستاری را برای هیپرلیپیدمی شناسایی کرد، برنامه های مراقبت پرستاری به اولویت بندی ارزیابی ها و مداخلات برای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مراقبت کمک می کند.

 در بخش زیر، نمونه‌هایی از برنامه مراقبت پرستاری برای هیپرلیپیدمی را خواهید دید.

برای قلب، پرفیوژن بافتی غیر موثر،

سبک زندگی کم تحرک ،

کاهش برون ده قلبی

افزایش سطح کلسترول خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد، عملکرد قلب را کاهش می دهد و خطر سکته قلبی، سکته مغزی و بیماری های عروقی را افزایش می دهد.

مراقبت پرستاری: کاهش برون ده قلبی

مربوط به:

 • پلاک آترواسکلروتیک در عروق کرونر
 • اختلال در انقباض
 • اختلال در جریان خون
 • کاهش اکسیژن رسانی میوکارد

علائم:

 • آنژین
 • تنگی نفس کوششی
 • سنکوپ
 • تپش قلب
 • تاکی پنه
 • اتساع ورید ژوگولار
 • برویت کاروتید
 • صداهای غیر طبیعی قلب (S3) و( S4)
 • خستگی
 • عدم تحمل فعالیت

نتایج مورد انتظار:

بیمار با استراحت یا فعالیت درد قفسه سینه را تجربه نخواهد کرد.

بیمار نارسایی قلبی، انفارکتوس میوکارد یا سکته را تجربه نخواهد کرد.

بیمار ریتم سینوسی طبیعی را در EKG حفظ خواهد کرد.

بررسی

فشار خون را کنترل کنید.

افت فشار خون ممکن است به دلیل اختلال در پرفیوژن به میوکارد و اختلال عملکرد بطنی باشد. از سوی دیگر، فشار خون بالا ممکن است به دلیل ایجاد پلاک مسدود کننده عروق ایجاد شود.

درد قفسه سینه را ارزیابی کنید.

درد قفسه سینه (آنژین صدری) نشانه کاهش اکسیژن خون به قلب است. آنژین پایدار با ورزش اتفاق می افتد و با استراحت برطرف می شود، در حالی که آنژین ناپایدار در حالت استراحت رخ می دهد و با دارو برطرف نمی شود. درد قفسه سینه نیاز به بررسی بیشتر دارد.

EKG دریافت کنید

در صورت انسداد عروق کرونر، هیپرلیپیدمی ممکن است به ریتم نامنظم قلب منجر شود و اختلالات ریتمی تهدید کننده زندگی مانند STEMI یا NSTEMI ممکن است رخ دهد.

مداخلات لازم برای پرستاری از سالمندان با چربی خون بالا

آموزش در مورد غربالگری های قلبی عروقی

بیماران مبتلا به هیپرلیپیدمی در معرض خطر بیماری قلبی عروقی هستند. بزرگسالان باید هر 5 سال یکبار پروفایل لیپیدی خود را ارزیابی کنند. اگر تعداد کلسترول غیر طبیعی باشد، این غربالگری هر 1-2 سال افزایش می یابد. نظارت بر فشار خون و غربالگری دیابت نیز برای نظارت بر خطرات قلبی عروقی ضروری است.

داروها را طبق موارد مصرف تجویز کنید

 • دیورتیک ها باعث افزایش ادرار و کاهش فشار خون می شوند.
 • وازودیلاتورها رگ های خونی را گشاد می کنند تا فشار پر شدن و بار کاری قلبی را کاهش دهند.
 • نیتروگلیسیرین باعث اتساع شریان های کرونری و وریدی می شود و باعث کاهش پس بار، پیش بارگذاری و نیاز اکسیژن میوکارد و افزایش اکسیژن رسانی می شود. این دارو برای تسکین درد قفسه سینه استفاده می شود.
 • داروهای اینوتروپیک انقباض قلب را بهبود می بخشد.
 • آسپرین از تجمع، جمع شدن و فعال شدن پلاکت ها که منجر به تشکیل ترومبوز در عروق کرونر و منجر به سندرم حاد کرونری می شود، جلوگیری می کند.

در مطالعات تشخیصی و عروق مجدد به بیمار کمک کنید

موارد شدید بیماری عروق کرونر قلب ایسکمیک ناشی از تصلب شرایین ممکن است نیاز به کاتتریزاسیون قلبی داشته باشد. عروق کرونر از طریق استفاده از استنت یا بالون می تواند جریان خون را در عروق کرونر در طول کاتتریزاسیون قلبی بازگرداند.

 در مورد مکمل ها آموزش دهید

همراه با داروهای تجویز شده، اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است سطح تری گلیسیرید را کاهش داده و خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد.

پایبندی بی اثر

ناتوانی در پایبندی به برنامه درمانی و دستورالعمل ها می تواند منجر به نتایج غیر موثر شود.

 مراقبت پرستاری: پایبندی ناکارآمد

مربوط به:

 • فقدان انگیزه برای تغییر
 • درک ضعیف از برنامه درمانی
 • تأثیرات فرهنگی بر سبک زندگی
 • اعتیاد (غذا، سیگار)
 • مشکلات زمینه ای سلامت روان (اضطراب، افسردگی)

علائم:

 • ناتوانی در کاهش مصرف چربی های اشباع شده
 • عدم کاهش وزن
 • عدم بهبود در فعالیت بدنی
 • هیچ پیشرفتی برای ترک سیگار وجود ندارد
 • عدم پایبندی به داروهای استاتین
 • ایجاد شرایطی که سعی در پیشگیری دارند (بیماری قلبی، سکته مغزی)

نتایج مورد انتظار:

 • بیمار هیچ دوز داروی استاتین را به مدت 2 هفته از دست نخواهد داد.
 • بیمار یکی از دلایل کاهش کلسترول را به صورت شفاهی بیان می کند.
 • بیمار مصرف سیگار را به کمتر از یک بسته در روز کاهش می دهد.

بررسی ها :

 • بررسی و آمادگی برای تغییر.

در مورد نیاز به تغییر با بیمار گفتگوی آزاد داشته باشید. اگر تغییر رفتار رخ نداده است، سرزنش نکنید. در مورد اینکه چه چیزی به آنها انگیزه می دهد و آیا آنها مزایایی برای بهبود سبک زندگی خود می بینند، جویا شوید.

 • عوامل محدود کننده پایبندی را شناسایی کنید.

افسردگی، اضطراب و اعتیاد می‌تواند توانایی بیمار را برای پایبندی به رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی محدود کند و بزرگ‌تر از خودکنترلی است. این مسائل ممکن است نیاز به مشاوره یا درمان های دیگر قبل از ایجاد تغییر رفتار داشته باشند. فقدان حمایت، فقدان باور و سواد سلامت پایین نیز از موانع هستند.

 زمان دقیق مصرف دارو را به یاد داشته باشید.

فراموشی شایع ترین دلیل عدم پایبندی به برنامه درمانی است. درک بیمار از داروهای خود، زمانی که باید مصرف شوند و چرا ممکن است دوز دارو را از دست بدهند (نتوانستند، از داروخانه تهیه کنند، رژیم پیچیده) را ارزیابی کنید.

مراقبت ها

مصاحبه انگیزشی را اجرا کنید.

پرستار آموزش می دهد و می تواند از طریق مصاحبه انگیزشی به بیمار در ایجاد تغییرات مثبت کمک کند. مدل مراحل تغییر می تواند به پرستار کمک کند تا مشخص کند بیمار در چرخه تغییر وضعیت سلامتی خود کجا قرار دارد.

راهبردهای دارویی را آموزش دهید.

پرستار می تواند راهکارهایی را برای افزایش پایبندی به دارو توصیه کند. این می تواند تحویل داروهای آنها از داروخانه به خانه، تنظیم تایمر به عنوان یادآوری، نگه داشتن داروها در جعبه قرص برای پر کردن توسط یکی از اعضای شایسته خانواده، و قابل رویت نگه داشتن داروها مانند روی تخت خواب برای مصرف قبل از خواب باشد. (داروهای استاتین معمولاً برای مصرف در شب تجویز می شوند.)

 اهداف قابل مدیریت را تعیین کنید.

تغییر رفتارهای سبک زندگی می تواند دشوار باشد. ترک سیگار، کاهش وزن و تغییر عادات غذایی یک شبه اتفاق نمی افتد، بلکه در طول زمان اتفاق می افتد. به بیمار کمک کنید تا اهداف درجه بندی شده ای مانند کشیدن 1 نخ سیگار کمتر در روز ایجاد کند.

 به بیمار در درک عواقب کمک کنید.

تاکید بر اهمیت پایبندی می تواند عواقبی برای انجام ندادن آن داشته باشد. ارائه آموزش در مورد اینکه چگونه کلسترول بالا منجر به شرایط جدی مانند حملات قلبی و سکته می شود ممکن است به انتخاب بهتر کمک کند.

پرفیوژن بافتی بی اثر

هدف نهایی از کنترل هیپرلیپیدمی پیشگیری از بیماری قلبی، سکته مغزی و MI است.

تشخیص پرستاری: پرفیوژن بافتی غیر موثر

مربوط به:

 • تشکیل پلاک باعث کاهش پرفیوژن می شود
 • سایر شرایط مزمن (فشار خون بالا)

علائم :

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • علائم سکته مغزی: ضعف، گفتار نامفهوم، تغییرات بینایی
 • سطوح LDL بالا
 • تشکیل پلاک را از طریق آزمایش مشاهده کرد
 • درد پا هنگام راه رفتن (لنگش متناوب)

نتایج مورد انتظار:

 • بیمار دچار حمله قلبی یا سکته نخواهد شد.
 • بیمار درک کاهش کلسترول را از طریق تغییر سبک زندگی، مدیریت بیماری مزمن و دارو به صورت شفاهی بیان خواهد کرد.

بررسی ها:

کار آزمایشگاه و علائم حیاتی را بررسی کنید

سطوح LDL، HDL و کلسترول تام را ارزیابی کنید. فشار خون و ضربان قلب را ارزیابی کنید و نتایج را با داده های پایه مقایسه کنید.

پرستاری از سالمند با چربی خون بالا یا هیپرلیپیدمی ارزیابی سابقه سلامت

سابقه دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی، MI، TIA یا سکته و همچنین سابقه خانوادگی این شرایط را ارزیابی کنید. سابقه خانوادگی خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می دهد.

بررسی شکایات مربوط به درد قفسه سینه و تنگی نفس

فاکتورهای تشدید کننده را بررسی کنید و اینکه آیا درد قفسه سینه در حالت استراحت یا هنگام فعالیت رخ می دهد یا خیر. میزان تنگی نفس را بررسی کنید. درد قفسه سینه که شدید است یا با استراحت کاهش نمی یابد یک اورژانس است.

بیمار سالمند تعداد کلسترول خود را بداند.

بیمار باید در مورد تعداد کلسترول خود آموزش داده شود. هدف برای لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کمتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر، کلسترول تام 199-100 میلی گرم در دسی لیتر برای بزرگسالان، بیش از 45 میلی گرم در دسی لیتر برای لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) و کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر برای تری گلیسیرید است.

آموزش در مورد تغییرات رژیم غذایی.

یک رژیم غذایی سالم برای قلب مستلزم کاهش مصرف چربی های اشباع شده و ترانس است. مصرف گوشت قرمز، لبنیات و غذاهای سرخ شده را کاهش دهید. میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و ماهی را افزایش دهید.

آموزش در مورد داروهای استاتین.

بیمارانی که نمی توانند سطح کلسترول خود را از طریق تغییر سبک زندگی کاهش دهند، نیاز به داروی استاتین دارند. تغییر در رژیم غذایی، ورزش و سیگار کشیدن همچنان باید تشویق شود.

اکو، سونوگرافی یا آنژیوگرافی را انجام دهید.

اکوکاردیوگرام دریچه های قلب و میزان خوب پمپاژ آن را نشان می دهد. سونوگرافی عروق را تجسم می کند و می تواند سخت شدن یا باریک شدن را نشان دهد. آنژیوگرافی می تواند انسداد شریان ها را تعیین و اندازه گیری کند. این آزمایشات می تواند تصلب شرایین را تشخیص دهد و به برنامه ریزی درمانی برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته کمک کند.

شیوه زندگی کم تحرک

سبک زندگی کم تحرک باعث کاهش کلسترول HDL، کلسترول “خوب” می شود که به این معنی است که کلسترول LDL (بد) بیشتری در خون وجود دارد.

تشخیص پرستاری: سبک زندگی کم تحرک

مربوط به:

 • فقدان انگیزه/علاقه
 • کمبود منابع (زمان، دسترسی به باشگاه، مکان امن برای ورزش)
 • اختلال در تحرک مانع حرکت
 • بیماری مزمن که باعث درد می شود
 • عدم آموزش ورزش مناسب/ایمن

علائم :

 • بی علاقگی به ورزش را کلامی بیان می کند
 • ظاهر اضافه وزن/چاق
 • فعالیت های کم تحرک را انتخاب می کند
 • استحکام ضعیف و شرایط عمومی

نتایج مورد انتظار:

 • بیمار 3-4 روز در هفته در 30 دقیقه ورزش شرکت خواهد کرد.
 • بیمار فعالیت هایی را انتخاب می کند که باعث درد نمی شوند اما قدرت را بهبود می بخشند.
 • بیمار بهبودی در سطح کلسترول HDL را تجربه خواهد کرد که توسط کار آزمایشگاهی مشهود است.

بررسی ها :

ورزش و عادات غذایی را تعیین کنید.

سطح فعالیت فعلی بیمار و دریافت معمول رژیم غذایی و همچنین برنامه، محیط زندگی و دسترسی به منابع برای توسعه مداخلات را بررسی کنید.

درد یا شرایطی را که حرکت را محدود می کند، بررسی کنید.

شرایط درد مزمن، جراحی‌ها، مولتیپل اسکلروزیس و اختلال در حرکت می‌تواند شرکت در فعالیت‌های خاص را ناامن کند. پرستار می تواند به بیمار کمک کند تا تمریناتی را که می تواند با خیال راحت در آنها شرکت کند، شناسایی کند.

علایق را بررسی کنید.

برای درگیر کردن بیمار و غلبه بر کمبود انگیزه، فعالیت هایی را که به بیمار علاقه مند است یا ورزش/ورزشی که در گذشته انجام داده است، بررسی کنید.

مراقبت ها :

آموزش دهید چرا ورزش مهم است.

پرستار ابتدا باید به بیمار آموزش دهد که چگونه ورزش بر کلسترول او تأثیر می گذارد. بیماران اغلب می دانند که رژیم غذایی نامناسب دلیل کلسترول بالا است، اما ممکن است ندانند که سبک زندگی بی تحرک نیز در این امر مؤثر است.

فعالیت بدنی را آهسته شروع کنید.

به بیمار آموزش دهید که میزان ورزش توصیه شده 150 دقیقه در هفته است. این ممکن است برای کسی که ورزش نمی کند غیرممکن به نظر برسد. آنها را با اهداف دست نیافتنی غرق نکنید. با 5 دقیقه پیاده روی آهسته شروع کنید و هر هفته افزایش دهید.

HDL را به صورت دوره ای مرور کنید.

بهبود سطح HDL و کلسترول تام می تواند به بیمار در تجسم پیشرفت و ادامه ورزش کمک کند.

از قبل برنامه ریزی کنید.

چند تمرین از دست رفته، آب و هوای بد، بیماری و تعطیلات تنها چند مانع هستند که می‌توانند کل رژیم ورزشی بیمار را به تفصیل شرح دهند. از قبل برای رفع این موانع برنامه‌ریزی کنید، با ارائه راه‌حل‌هایی مانند دنبال کردن یک ویدیوی ورزشی در خانه، در صورت بسته بودن باشگاه، ورزش با خانواده برای افزایش پایبندی، یا حتی انجام حرکات کششی در هنگام احساس ناخوشی. هر حرکتی بهتر از عدم حرکت است.

استخدام پرستار سالمند از موسسه خدمات  و پرستاری شکوفایی

پرستاران موسسه شکوفایی تمام خدمات مراقبتی و پزشکی و پرستاری را که شامل نظارت بر فعالیت های فیزیکی و روانی و زیر نظر گرفتن فعالیت های روزانه و سایر فعالیت ها به منظور رفع نیازهای روزمره سالمندان ارائه می دهد. شما می توانید برای استخدام پرستار با ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *