پرخاشگری در سالمندان همواره به دلیل ایجاد موضوعی‌ست که باعث رنجیدن آنان شده است.

پرخاشگری در سالمندان دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد و سالمند در برابر شرایط مختلفی ممکن است پرخاشگر شود. اعضای خانواده و پرستار سالمند باید دلیل پرخاش و ناراحتی سالمند را یافته و با توجه به آن عکس‌العمل مناسبی بروز دهند. در این مقاله سعی بر آن شده تا با دلایلی که باعث ایجاد پرخاشگری سالمندان می‌شود آشنا شوید.


دلایل پرخاشگری در سالمندان و راه حل‌هایی جهت درمان آن

پرخاشگری در سالمندان در اکثر مواقع همراه با دلیلی روشن می‌باشد که باعث ناراحتی سالمند شده است. هر زمان با این عکس العمل سالمند روبرو شده باشید بهتر است نسبت به پیدا کردن دلیل آن اقدام نمایید. پیدا کردن دلیل ناراحتی و پرخاش سالمند به شما کمک می‌کند تا شما نیز عکس العمل مناسبی داشته باشید. همچنین در صورتی که دلیل این عکس العمل سالمند را بدانید می‌توانید پرخاش سالمند را مدیریت نمایید. با پیدا کردن دلیل پرخاش سالمند می‌توانید نسبت به درمان آن و آرام کردن سالمند نیز اقدام نمایید. همچنین شروع پرخاش همراه با علائمی مشخص می‌باشد که با شناسایی آنها می‌توانید از پرخاشگری توسط سالمند جلوگیری کنید.

چه مشکلاتی باعث پرخاشگری در سالمندان می‌شود؟

همانطور که قبل‌تر گفته شد پرخاشگری در سالمندان به دلایلی خاص ایجاد می‌شود. شما به عنوان پرستار سالمند یا مراقب وی اگر با این دلایل آشنا باشید می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری نمایید. پس از آشنایی با این دلایل نوبت به جلوگیری از روبرو شدن سالمند با آنان می‌باشد. عمده‌ی این دلایل به شرح زیر می‌باشد:

  • عدم استراحت کافی و کمبود خواب.
  • استرس، افسردگی و یا درد ناشی از بیماری.
  • ایجاد یبوست.
  • کثیف بودن لباس زیر و یا پوشک در سالمند پوشکی.
  • عدم توانایی در انجام کارهای روزمره و ایجاد احساس بی ارزش بودن.
  • حضور بیش از حد افراد در محل حضور سالمند و ایجاد سر و صدای زیاد.
  • ایجاد فشار روحی و روانی در انجام کاری که سالمند مایل به انجام آن نمی‌باشد مانند استحمام و یا یادآوری موضوعی خاص.
  • فراموشی و آلزایمر.
  • عدم مراوده‌ی کافی با دیگر افراد و تنهایی بیش از حد.
  • تداخل برخی داروها.پرخاشگری در سالمندان

پرخاشگری در سالمندان

کنترل پرخاشگری در سالمندان

در صورت روبرو شدن با سالمند پرخاشگر، با رعایت نکاتی می‌توانید پرخاش وی را کنترل نمایید. در ابتدا سعی کنید با سالمند صحبت کرده و دلیل ناراحتی وی را پیدا کنید. سعی کنید در سالمند احساس امنیت و اطمینان ایجاد کنید تا به شما اعتماد کند. سعی کنید برای فرد سالمند اختیارات بیشتری در نظر بگیرید و آزادی بیشتری به وی بدهید. در انجام کارهای فرد سالمند زمان‌بندی مشخصی داشته باشید و همیشه کارهای وی را راس ساعت انجام دهید. همیشه ساعاتی از روز را برای استراحت سالمند در نظر گرفته و محیط را به طور کامل ساکت کنید. جهت ایجاد اطمینان در فرد سالمند بهتر است که وسایل و یا قاب عکس‌هایی که متعلق به وی است را در برخی نقاط خانه آویزان کنید. از موسیقی درمانی بهره جسته و با پخش موسیقی آرامش‌بخش نسبت به ایجاد آرامش در سالمند اقدام کنید.

خود ایمنی در مقابل پرخاشگری در سالمندان

پرخاشگری در سالمندان رفتاری‌ست هیجانی که همراه با قصد و غرض نمی‌باشد. به همین دلیل لازم است که آمادگی قبلی در این خصوص داشته باشید تا صدمه‌ای به شما وارد نشود. به طور معمول ایجاد پرخاش در سالمند به دلیل چیزی‌ست که باعث ناراحتی وی شده است. پس در ابتدا باید سعی کنید دلایل ناراحتی وی را شناسایی و آنها را رفع نمایید. لازم است زمانی که با سالمند دارای پرخاش روبرو می‌شوید فاصله‌ی خود را با او حفظ نمایید. همچنین می‌توانید لوازم خطرناکی که امکان پرتاب آنها توسط سالمند می‌باشد را از دسترس وی دور کنید. لازم است در صورت بروز پرخاش توسط سالمند مراقب باشید که وی به خود صدمه‌ای وارد نکند. در چنین شرایطی همچنین می‌توانید از تجربیات دیگر پرستاران و خانواده‌های دارای سالمند نیز کمک بگیرد. لازم به ذکر است که در چنین شرایطی باید آرامش خود را حفظ کرده تا باعث رنجاندن بیشتر سالمند نشوید.در صورت روبرو شدن با سالمند پرخاشگر، با رعایت نکاتی می‌توانید پرخاش وی را کنترل نمایید.

پرخاشگری در سالمندان

راه حل‌هایی جهت درمان پرخاشگری در سالمندان

پرخاشگری در سالمندان همواره به دلیل ایجاد موضوعی‌ست که باعث رنجیدن آنان شده است. پس با ایجاد فضایی آرام‌بخش و به دور از استرس می‌توان این رفتار را کنترل و درمان کرد. جهت درمان این رفتار می‌توانید از موسیقی آرامش‌بخش کمک بگیرید. موسیقی تاثیر بسزایی در رفتار فرد سالمند و ایجاد احساس آرامش در وی دارد. همچنین می‌توانید فضای خانه‌ی فرد سالمند را با رایحه‌های خوشبو معطر کنید. این کار نیز باعث آرام شدن روان سالمند و ایجاد احساس آرامش در وی می‌شود. راه حل دیگری که جهت درمان این رفتار در فرد سالمند وجود دارد، کمک از حیوانات خانگی می‌باشد. فرد سالمندی که دارای حیوان خانگی می‌باشد از تحرک و شادابی بیشتری برخوردار است. همچنین چنین افرادی از اشتهای بیشتری جهت غذا خوردن برخوردار می‌باشند.

‫0/5 (0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *