خستگی بیش از حد در سالمندان

خستگی بیش از حد در سالمندان

خستگی بیش از حد در سالمندان چیست و چرا رخ می دهد؟ در حالی که تجربه خستگی در سالمندان امری عادی است، خستگی مداوم یا شدید می تواند نشان دهنده یک مشکل زمینه ای سلامتی باشد که نیاز به ارزیابی و نظارت دقیق توسط متخصص و تیم مراقبت دارد. خستگی ممکن است یک مشکل جزئی به نظر برسد، اما می‌تواند تأثیر چشمگیری بر سلامت و شادی کلی شما داشته باشد. وقتی بدن و ذهن شما همیشه خسته است، انجام کارهای ساده مراقبت از خود غیرممکن به نظر می رسد. بیرون رفتن از خانه و شرکت در سرگرمی‌هایتان سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود، و حتی انجام یک کار کوچک می‌تواند شما را برای بقیه روز در تختخواب اسیر کند. خستگی در افراد مسن یک نگرانی رایج است زیرا یکی از عوارض جانبی بسیاری از بیماری ها است. با این حال، مجبور نیستید به سادگی خستگی خود را بپذیرید.

خستگی بیش از حد در سالمندان چگونه تعریف می شود؟

خستگی بیش از حد در سالمندان به همان صورت در افراد جوان تعریف می‌شود، اما در افراد مسن‌تر ابعاد متفاوتی پیدا می‌کند زیرا مهم است که علل طبیعی خستگی را نادیده نگیریم.

هنگامی که یک فرد مسن خسته می شود، یک تمایل طبیعی برای افراد وجود دارد که آن را نادیده بگیرند و آن را فقط به بخشی از بزرگ شدن وصل کنند. البته، قبول کردن بعضی روندهای طبیعی مهم است، زیرا یک فرد هرگز به اندازه دوران جوانی خود خوش اندام یا پرانرژی نخواهد بود.

با این حال، به همان اندازه مهم است که خستگی را به عنوان بخشی از فرآیند پیری نادیده نگیریم و به بررسی آن بپردازیم تا بفهمیم که آیا دلیل طبیعی برای خستگی، بیماری قابل درمان یا یک موضوع چند عاملی که نیاز به سطوح مختلف رویکرد دارد، وجود دارد یا خیر. از ورزش و رژیم گرفته تا داروها یا بررسی داروها.

بسیاری از مردم همچنین فراموش می کنند که با افزایش سن، ممکن است تحمل کمتری نسبت به عوارض جانبی بعضی از داروها داشته باشند که در دهه 40 تا 50 سالگی برای اولین بار دچار مشکلات سلامتی شدند (مثلا فشار خون بالا).

همه این ملاحظات مستلزم یک تیم متخصص متشکل از متخصصان است که با دقت بسیار مورد بررسی قرار دهند و با مشارکت بیمار با تمرکز بر آنچه که بیمار می‌خواهد و آنچه بیمار احساس می‌کند، تلاش کنند تا به ته آنچه که وجود دارد برسند. با درک شایع ترین علل خستگی در سالمندان، می توانید ریشه مشکل را پیدا کنید و درمان هایی را پیدا کنید که می تواند به شما کمک می کند.

علائم خستگی در سالمندان

اگر برای مدت طولانی خسته بوده اید، ممکن است فراموش کنید که داشتن سطح انرژی سالم چه حسی دارد. ممکن است حتی متوجه نباشید که با خستگی دست و پنجه نرم می کنید زیرا این تجربه بسیار عادی شده است. پرستار و یا پزشکتان نشانه‌های خستگی، شما را پیدا می‌کنند تا با سلامتی خود هماهنگ باشید. دانستن علائم همچنین به شما کمک می کند خستگی را در یکی از عزیزان مسن تشخیص دهید. افراد مسن گاهی اوقات سعی می کنند علائم سلامتی خود را پنهان کنند یا به تنهایی آنها را مدیریت کنند، اما شما می توانید با هوشیاری از آنها حمایت کنید.

 • شکایت از خستگی یا خواب آلودگی
 • خواب زیاد در شب
 • چرت زدن مکرر در طول روز
 • ضعف عضلانی
 • کاهش وزن
 • از دست دادن انگیزه
 • آشفتگی یا اضطراب
 • نوسانات خلقی
 • مشکل در تمرکز
 • مشکلات حافظه

خستگی بیش از حد در سالمندان این علائم در همه سنین یکسان است:

 • افراد می توانستند مانند قبل از فعالیت خود دست بردارند. افراد می توانند فعالیت های خود را به دلیل تنگی نفس یا به سادگی خسته کنند، کنار بگذارند. افراد ممکن است بی‌تفاوت‌تر شوند یا به نظر برسد که خلق و خوی ضعیف‌تری دارند، زیرا فعالیت‌های که قبلا انجام میدادند را ترک کرده اند. افراد ممکن است مشکلات خواب داشته باشند و اشتهای آنها نیز تغییر کند.
 • گاهی اوقات، ممکن است تغییرات فیزیکی نیز در افراد مسن‌تر، احساس خستگی، کاهش یا اضافه وزن ایجاد شود. در برخی موارد، افرادی که خستگی را تجربه می‌کنند ممکن است علائم عصبی مانند پرش یا کندی حرکتی را نیز بروز دهند.

به همین ترتیب، ممکن است علائم فیزیکی نیز وجود داشته باشد که باید با جزئیات بیشتری بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که بیمار به علل شایع خستگی عصبی مانند بیماری پارکینسون یا بیماری عروق مغزی مبتلا نشده است.

 • علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است هنگام خواب نیز سکته های کوچکی داشته باشند. این سکته‌ها به دلیل اینکه منجر به ضعف در یک دست یا صورت نمی‌شوند یا اینکه سکته‌ها خیلی واضح نیستند، خطر عدم توجه به مدت طولانی را دارند.

بنابراین، در افراد مسن، خستگی گاهی اوقات فراتر از یک احساس درونی است – این چیزی است که اطرافیان آنها می توانند آن را تشخیص دهند.

شایع ترین علل خستگی بیش از حد در سالمندان

در اینجا 11 مورد از شایع ترین علل خستگی در سالمندان آورده شده است

مشکلات خواب

بارزترین علت خستگی در افراد مسن مشکل خواب است. چرخه خواب شما می تواند با افزایش سن تغییر کند و برخی از سالمندان برای رسیدن به کمیت و کیفیت مناسب خواب مشکل دارند. اختلالاتی مانند آپنه خواب یا سندرم پای بیقرار ممکن است نقش داشته باشند، اما گاهی اوقات، افراد مسن به سادگی برای به خواب رفتن و ماندن در خواب تلاش می کنند.

تغییرات هورمونی

یکی از شایع ترین علل مشکلات خواب در افراد مسن تغییرات هورمونی است. برخی از هورمون‌ها ممکن است بر ساعت داخلی بدن شما تأثیر بگذارند و از آنجایی که این هورمون‌ها با افزایش سن تغییر می‌کنند، ممکن است تنظیم چرخه خواب برای شما سخت‌تر شود.

درمان های پزشکی و عوارض جانبی

متأسفانه خستگی یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروها و درمان هاست. اگر برای یک مشکل مزمن سلامتی تحت درمان قرار می گیرید، درجاتی از خستگی محتمل است. به عنوان مثال، افراد مسن مبتلا به سرطان اغلب خستگی را به عنوان یک عارضه جانبی شیمی درمانی یا پرتودرمانی تجربه می کنند. برخی از داروهای فشار خون، آنتی هیستامین ها و سایر داروها نیز می توانند خستگی را افزایش دهند.

درد مزمن

گاهی اوقات خستگی در افراد مسن در نتیجه درد مزمن ناشی از آرتریت، فیبرومیالژیا یا سایر بیماری‌های مزمن رخ می‌دهد. بدن شما ممکن است از تلاش برای مدیریت درد یا التهاب خسته شود و زندگی با درد مزمن نیز می تواند منجر به خستگی ذهنی یا احساسی شود. در برخی موارد، درمان یا سایر خدمات سلامت روان می تواند با ارائه مهارت های مقابله ای برای مدیریت درد به کاهش خستگی ناشی از درد کمک کند.

کم خونی

کم خونی در افراد مسن بسیار شایع است و اغلب باعث خستگی و همچنین بسیاری از علائم ناراحت کننده دیگر می شود. کم خونی فقر آهن ناشی از کمبود گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را در سراسر بدن شما حمل می کند. اگر کم خونی دارید، ممکن است در هنگام حرکت در اطراف احساس ضعف، تنبلی یا سبکی سر داشته باشید. خوشبختانه، کم خونی معمولاً با داروها، مکمل ها و تغییرات رژیم غذایی قابل درمان است.

کم آبی بدن

کم آبی بدن ممکن است یکی از دلایل خستگی ناگهانی در سالمندان باشد. تغییرات هورمونی یا عصبی می تواند بر پاسخ تشنگی شما تأثیر بگذارد، بنابراین ممکن است نوشیدن آب کافی را فراموش کنید. کم آبی نیز یک عارضه جانبی رایج برای بسیاری از داروها است. آب برای بدن شما کاملاً حیاتی است، بنابراین کم آبی بدن می تواند باعث احساس خستگی، بی قراری یا سردرگمی شود.

مشکلات تیروئید

تیروئید شما نقش تنظیمی در بسیاری از سیستم های بدن شما ایفا می کند، بنابراین تیروئید کم کار می تواند به خستگی در افراد مسن کمک کند. سایر علائم رایج مشکلات تیروئید عبارتند از افزایش وزن، ریزش مو، درد عضلانی و احساس سرمای مداوم.

هیپرکلسمی

هیپرکلسمی یا افزایش سطح کلسیم در خون می تواند بر کلیه ها، قلب و سیستم عصبی شما تأثیر بگذارد. این عارضه در اثر فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید ایجاد می شود و علاوه بر خستگی می تواند علائم نگران کننده ای را نیز ایجاد کند. سایر علائم هیپرکلسمی شامل درد عضلانی، از دست دادن حافظه، گیجی و سوزش سر دل است.

عادات سبک زندگی

سبک زندگی شما تأثیر قابل توجهی بر سطح انرژی شما دارد، بنابراین خستگی در افراد مسن گاهی در نتیجه رژیم غذایی نامناسب یا عادات ورزشی رخ می دهد. بدن شما از غذای شما انرژی دریافت می کند، بنابراین انتخاب وعده های غذایی متعادل و سالم می تواند به شما کمک کند هوشیارتر و پرانرژی باشید. انجام فعالیت بدنی منظم می تواند انرژی شما را افزایش داده و کیفیت خواب شما را نیز بهبود بخشد.

عفونت های دستگاه ادراری (UTI)

در حالی که برخی افراد در نتیجه عفونت ادراری بیقراری قابل توجهی را تجربه می کنند، برخی دیگر خستگی شدید را تجربه می کنند. هر گونه تغییر غیرمنتظره در سطح انرژی در یک فرد مسن باید دلیلی برای هشدار باشد. خستگی و بی حالی نشانه بسیاری از مشکلات روحی و جسمی است، اما کمبود انرژی زمانی شایع است که بدن شما در حال مبارزه با عفونت است.

مسائل مربوط به سلامت روان

استرس، غم و اندوه و اختلالات سلامت روان همگی می توانند باعث خستگی جسمی و عاطفی شوند. در بزرگسالان مسن، مسائل مربوط به سلامت روان اغلب باعث علائم جسمی می شود و خستگی یکی از شایع ترین علائم گزارش شده افسردگی است. زمانی که با سلامت روان خود دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است بیش از حد بخوابید یا احساس خستگی بیش از حد برای انجام روال معمول خود داشته باشید. استرس و اضطراب نیز از علل شایع خستگی هستند زیرا بدن شما را می سوزانند و احساس خستگی را در شما ایجاد می کنند.

رفع خستگی از طریق درمان می تواند برای افراد مسن بسیار مفید باشد. مشاوره ارشد فرصتی است برای تقویت مهارت های مقابله ای خود و یادگیری نحوه نگاه مثبت تر به جهان. اگر مشکلات سلامت روان ریشه خستگی شما باشد، شما و درمانگرتان می‌توانید احساسات خود را بررسی کنید و راه‌های سالم‌تری برای پاسخ به مشکلاتتان پیدا کنید. اگر خستگی شما ماهیت پزشکی دارد، درمان می تواند به شما کمک کند با این موضوع کنار بیایید و از کنترل زندگی شما جلوگیری کنید.

مهمتر از همه، ضروری است که هیچ یک از این دلایل را تنها به عنوان بخشی طبیعی از پیری نادیده نگیرید.

خستگی بیش از حد در سالمندانچگونه خستگی بیش از حد در سالمندان روی سلامتی تاثیر می گذارد؟

از آنجایی که خستگی یک موضوع بهداشتی پیچیده است، مشاوره برای آن طولانی است. این به این دلیل است که یک متخصص باید سوالات زیادی بپرسد و با بیمار ارتباط برقرار کند، به طوری که فرآیند ارزیابی بیش از حد مزاحم یا بدون هدف احساس نشود.

افراد مسن گاهی اوقات خستگی خود را نادیده می گیرند تا جایی که نمی خواهند متخصص را اذیت کنند یا احساس می کنند اگر از علائم کوچکی که دارند شکایت کنند، اخراج می شوند یا باور نمی شوند. با وجود این، مشورت در مورد خستگی بسیار مهم است، زیرا کارهایی وجود دارد که می توان برای کمک به آنها انجام داد.

در حالی که درست است که گروه کوچکی از بیماران مسن وجود دارند که باید به آنها گفته شود که باید بپذیرند که مانند گذشته پرانرژی نیستند، اینها افراد کمی را شامل می شوند.

معمولاً خستگی چند عاملی خواهد بود، به این معنی که عوامل زیادی وجود دارند که می توانند به خستگی اضافه کنند. به همین دلیل وجود متخصصی که خستگی مزمن بیمار را به طور کامل بررسی کرده و بیمار را به خوبی می شناسد بسیار مفید است، زیرا اگر در آینده مشکلی پیش نیاید، متخصص می تواند متوجه این موضوع شود و بتواند توضیح دهد که بله، در حالی که بیمار احساس خستگی می کند، این همان چیزی است که قبلاً باعث خستگی می شود و در حال حاضر هم همین است. متخصص می تواند این تفاوت را تشخیص دهد و از همان ابتدا به بررسی های صحیح اشاره کند.

چگونه می توان خستگی بیش از حد در سالمندان مدیریت کرد؟

مدیریت واقعاً به علت بستگی دارد. خستگی در بسیاری از موارد چند عاملی است، و موقعیت‌های خاصی وجود دارد که در آن‌ها نوعی خستگی در خود فرد قرار می‌گیرد و شکستن این چرخه را بسیار دشوار می‌کند.

راه حل یک قرص جادویی نیست که خستگی را از بین ببرد ، این قرص نه برای یک بیمار جوان تر و نه برای بیمار مسن تر وجود ندارد. درعوض، مدیریت شامل رسیدن به عمق مسائل و تلاش برای رسیدگی به هر علت به بهترین شکل ممکن است. این می تواند شامل قطع داروها باشد. توصیه به برخی تغییرات سبک زندگی؛ بررسی علت کم خونی احتمالی و درمان مناسب آن؛ مدیریت یک بیماری عصبی زمینه ای؛ یا به سادگی، جلوگیری از بدتر شدن اوضاع.

بنابراین، مدیریت واقعاً به هر مورد بستگی دارد. هیچ پاسخی برای خستگی وجود ندارد، زیرا خستگی یک علامت است، نه یک بیماری.

شرایط پزشکی مزمن

خستگی مداوم در سالمندان می‌تواند ناشی از شرایط مزمن باشد، بنابراین نظارت و گزارش هر گونه علائم جدید ضعف و خستگی به تیم مراقبت از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از بیماری‌های زمینه‌ای رایج که می‌توانند به خستگی در افراد مسن کمک کنند عبارتند از:

 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)
 • بیماری کبد
 • بیماری تیرویید
 • آپنه خواب
 • درد درمان نشده یا طولانی مدت

زندگی با دردهای مزمن می تواند خسته کننده باشد و خستگی یکی از عوارض جانبی متعدد آن است. درک ریشه این درد طولانی مدت می تواند به شما در مدیریت بهتر علائم آن کمک کند. در افراد مسن، کمر، گردن و درد مفاصل شایع است که معمولاً به دلیل فیبرومیالژیا، آرتریت یا آسیب ایجاد می شود.

چگونه خستگی را کاهش دهیم

استراتژی ها عبارتند از:

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل
 • ورزش منظم
 • ترک سیگار
 • درگیر شدن در فعالیت های سازنده و لذت بخش
 • اجتماعی شدن
 • محدود کردن چرت زدن
 • نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای صبحگاهی
 • حذف یا کاهش مصرف الکل

همچنین می تواند به نگه داشتن یک دفتر خاطرات خستگی برای تشخیص الگوها کمک کند. چه زمانی بیشترین انرژی را دارید؟ بیش از همه احساس خستگی می کنید؟ این دفترچه خاطرات می تواند به ویژه مفید باشد اگر در نهایت تصمیم بگیرید که در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت کنید. او اطلاعاتی در مورد فعالیت‌های روزانه شما می‌خواهد، که اگر یادداشت روزانه داشته باشید راحت‌تر است، و احتمالاً پزشک معاینه فیزیکی و آزمایش‌های آزمایشگاهی نیز انجام می‌دهد تا دلایل خستگی شما را مشخص کند.

استخدام پرستار سالمند از شکوفایی

اگر شاهد خستگی بیش از حد در سالمندان خود هستید و زمان و مهارت کافی برای مراقبت از آنها را ندارید می توانید برای استخدام پرستار سالمند از شکوفایی اقدام کنید. شما می توانید برای استخدام پرستاری شبانه روزی یا استخدام پرستار پاره وقت اقدام کنید و یا خریدها و کارهای اداری خود را با کمک نیروهای موسسه شکوفایی انجام دهید.
پرسنل موسسه شکوفایی از مهارت بالایی برخوردار هستند و کاملا آموزش دیده اند. پس بدون نگرانی هر چه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *