انواع شکل و رنگ مدفوع نوزاد : عاملی برای کشف وضعیت سلامت نوزاد شما

انواع شکل و رنگ مدفوع نوزاد : عاملی برای کشف وضعیت سلامت نوزاد شما

رنگ مدفوع نوزاد شما در مورد سلامتی او چه می گوید؟ رنگ مدفوع نوزاد می تواند یکی از شاخص های سلامت کودکتان باشد. نوزاد شما رنگ های مدفوع مختلفی را تجربه می کند؛ به خصوص در سال اول زندگی که روش تغذیه او تغییر می کند. همچنین درک این نکته مهم است که آنچه که در مدفوع بزرگسالان طبیعی (از لحاظ بافت و رنگ) است لزوما در مورد مدفوع نوزادان صدق نمی کند.

انواع رنگ مدفوع نوزاد

در ادامه ما در مورد متداول ترین رنگ های مدفوع نوازدان صحبت می کنیم تا مادران و پرستاران کودک بهتر بتوانند وضعیت نوزاد خود را چک کنند.
رنگ مدفوع رژیم غذایی  آیا این رنگ مدفوع نوزاد طبیعی است؟
مشکی در نوزادانی که با شیر مادر و شیر خشک تغذیه می شوند دیده می شود این رنگ مدفوع در نوزادانی که روزهای اول زندگی خود را سپری می کنند طبیعی است. اما در سنین بالاتر ممکن است طبیعی نباشد.
زرد خردلی در نوزادان شیرخوار دیده می شود طبیعی است.
زرد روشن در نوزادان شیرخوار دیده می شود اگر زیاد آبکی باشد می تواند نشانه اسهال باشد.
نارنجی در نوزادانی که با شیر مادر و شیر خشک تغذیه می شوند دیده می شود طبیعی است
قرمز در نوزادان در هر رژیم غذایی دیده می شود ممکن است در خوردن غذاهای جامد قرمز رنگ ایجاد شود یا نشان دهنده چیز دیگری باشد. اگر به تازگی غذاهای قرمز را به کودک خود نداده اید، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. اگر وی غذای جامد قرمز رنگ خورده است، بررسی کنید که در دفعات بعدی رنگ مدفون طبیعی می شود، در غیر این صورت با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.
برنز مایل به سبز در نوزادان تغذیه شده با شیر خشک دیده می شود طبیعی است
سبز تیره در نوزادانی که مواد غذایی جامد سبز رنگ مصرف می کنند یا مکمل های آهن مصرف می کنند دیده می شود طبیعی است
سفید در نوزادانی با هر رژیم غذایی دیده می شود. ممکن است نشان دهنده مشکل کبد باشد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.
خاکستری در نوزادانی با هر رژیم غذایی دیده می شود. ممکن است نشان دهنده مشکل گوارشی باشد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

رنگ مدفوع سیاه نوزاد

اولین مدفوع نوزاد به احتمال زیاد به سیاهی می زند که به آن مامیزه یا مکونیوم گفته می شود و حاوی مخاط، سلول های پوستی و مایع آمنیوتیک است. مدفوع سیاه نباید بیش از چند روز ادامه پیدا کند. در مورد علل، علائم، تشخیص، جلوگیری از سندرم آسپیراسیون مکونیوم در نوزادان بیشتر بدانید. رنگ مدفوع سیاه نوزاد

رنگ مدفوع زرد خردلی نوزاد

هنگامی که مکونیوم دفع می شود؛ مدفوع نوزاد ممکن است به رنگ زرد خردلی در بیاید. این رنگ هم در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به وفور دیده می شود. رنگ مدفوع زرد خردلی نوزاد

رنگ مدفوع زرد روشن نوزاد

دیدن مدفوع زرد روشن در نوزادانی که با شیر مادر (و گاهی اوقات با شیر خشک تغذیه می کنند) طبیعی است. مدفوع زرد روشن که بیشتر از حد معمول باشد و آبکی باشد می تواند نشان دهنده اسهال باشد. اسهال می تواند خطر کمبود آب بدن را افزایش دهد. رنگ مدفوع زرد روشن نوزاد

رنگ مدفوع نارنجی نوزاد

مدفوع نارنجی از رنگدانه های جمع آوری شده در دستگاه گوارش کودک شما ایجاد می شود. هم در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و هم در نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند دیده می شود. رنگ مدفوع نارنجی نوزاد

رنگ مدفوع قرمز نوزاد

گاهی اوقات مدفوع کودک شما می تواند به دلیل خوردن غذاها و نوشیدنی های قرمز رنگ مانند آب گوجه فرنگی یا چغندر قرمز شود. مدفوع قرمز همچنین می تواند به معنای وجود خون در مدفوع نوزاد شما باشد که به علت عفونت روده ایجاد می شود. به همین دلیل برای اطمینان خاطر خود با پزشک اطفال خود مشورت کنید. رنگ مدفوع قرمز نوزاد خون قرمز در مدفوع نوزاد می تواند به دلیل حساسیت به شیر یا شقاق مقعدی هم ایجاد شود. پس بعد از اینکه مطمئن شدید که غذای قرمز به کودک خود نداده اید اقدامات لازم را انجام دهید. در مورد علت و درمان مدفوع خونی نوزاد : وجود رگه های خونی و خلط خونی در مدفوع بیشتر بخوانید.

رنگ مدفوع برنز مایل به سبز نوزاد

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می کنند ممکن است مدفوعی ترکیبی از رنگ قهوه ای مایل به سبز و زرد داشته باشند. همچنین مدفوع از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند سفت تر است. رنگ مدفوع برنز مایل به سبز نوزاد

رنگ مدفوع سبز تیره نوزاد

مدفوع سبز تیره در نوزادانی که غذاهای جامد سبزرنگ مانند اسفناج را استفاده می کنند بیشتر دیده می شود. مکمل های آهن همچنین می توانند باعث سبز شدن مدفوع کودک شما شوند. رنگ مدفوع سبز تیره نوزاد

رنگ مدفوع سفید در نوزادان

مدفوع سفید می توان نشان دهنده این باشد که کودک شما صفرا کافی در کبد تولید نمی کند تا به هضم صحیح غذا کمک کند. این یک مشکل جدی است. مدفوع سفید در هر مرحله باید توسط متخصص اطفال بررسی شود. رنگ مدفوع سفید در نوزادان

مدفوع خاکستری نوزاد

مانند مدفوع سفید؛ مدفوع خاکستری می تواند نشان دهنده این باشد که کودک شما آنطور که باید غذا را هضم نمی کند. اگر نوزادتان مدفوع خاکستری یا حالت گچی دارد با پزشک اطفال خود مشورت کنید. مدفوع خاکستری نوزاد

بافت مدفوع نوزاد

رنگ می تواند مقدار زیادی از مدفوع کودک شما را نشان دهد اما در نظر گرفتن بافت هم مهم است. این ترکیب می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت کودک به شما به گوید که رنگ به تنهایی قادر به انجام آن نیست.

مدفوع نوزاد غلیظ و قیر مانند

مدفوع نوزادان ممکن است غلیظ و قیر مانند به نظر برسد. این طبیعی است و بافت مدفوع در چند روز اول زندگی تغییر می کند. اگر مدفوع نوزادتان در چند روز بعد از تولد به حالت شل و رنگ زرد تغییر نکرد با پزشک اطفال خود صحبت کنید. این می تواند نشانه ای از عدم دریافت شیر کافی باشد.

مدفوع خمیر مانند نوزاد

نوزادانی که شیر مادر تغذیه می کنند، مدفوع شل تری دارند که ممکن است حاوی مواد دانه مانند باشد. این لزوما به این معنانیست که کودک شما اسهال دارد. اما کودکانی که با شیر خشک تغذیه می کنند، مدفوع سفت تری دارند که به رنگ قهوه ای مایل به زرد و کمی سبز است. اگر کودک شما در حین اجابت مزاج به خودش فشار می آورد و مدفوع کم و سفتی دارد؛ ممکن است یبوست داشته باشد.

مدفوع حجیم نوزادان

هنگامی که غذاهای جامد را به رژیم غذایی کودک خود اضافه می کنید، مدفوع او مانند مدفوع بزرگسالان عادی شروع به حجیم شدن می کند.

مدفوع سفت نوزاد

مدفوع بسیار سفت که دفع آن دشوار است می تواند نشان دهنده یبوست باشد. لکه های کوچک و سنگریزه مانند که به رنگ قهوه ای تیره هستند هم نشان دهنده این موضوع است.

مدفوع شل و آبکی نوزاد

اسهال در نوزاد شامل مدفوع شل و آبکی است که بیش از یک بار در هر شیر خوردن رخ می دهد. تشخیص اسهال در یک نوزاد خردسال ممکن است دشوار باشد چون حرکات روده آنها به طور طبیعی شل تر از نوزادانی است که غذاهای جامد مصرف می کنند.

مخاط یا مدفوع کف آلود

بافت موکوس مانند یا کف آلود گاهی اوقات ممکن است زمانی ایجاد شود که کودک شما در حال دندان درآوردن باشد. اگر این بافت را در مدفوع نوزاد خود می بینید ممکن است ناشی از عفونتی باشد که نیاز به درمان دارد.

بافت بلغم مانند

وجود مخاط در مدفوع نوزادان با دفع مکونیوم طبیعی است. همچنین در نوزادانی که آب دهان خود را بیرون می دهند و دوباره می خوردند دیده می شود. با این حال، مخاط همچنین می تواند ناشی از عفونت باکتریایی روده باشد. به عنوان یک قاعده کلی؛ اگر کودک شما بیش از چند روز سن دارد و آب دهانش را بیرون نمی دهد و در مدفوعش مخاط دائمی مشاهده می شود باید با پزشک در تماس باشید.

مدفوع خونی نوزادان

ممکن است خون در مدفوع نوزاد به دلیل فشار آوردن در هنگام یبوست ایجاد شود. همچنین می تواند نشانه ای از عفونت باشد که نیاز به تماس با پزشک اطفال دارد. اگر نوک سینه های شما ترک خورده باشد، گاهی اوقات مقداری خون در دوران شیردهی وارد بدن می شود. این به خون به صورت لکه های سیاه یا قرمز تیره در مدفوع کودک شما ظاهر می شود.

تکه های غذا در مدفوع

هنگامی که کودک شما شروع به خوردن غذای جامد می کند ممکن است متوجه شوید که تکه های غذا ر مدفوع او وجود دارد. این بدان خاطر است که برخی از غذاها برای کودک شما قابل هضم نیست و به سرعت از سیستم گوارش او عبور می کنند.

تعداد دفعات مدفوع نوزاد

اگر کودک شما هر روز مدفوع نمی کند این لزوما به این معنا نیست که مشکلی وجود دارد. یک نوزاد تازه متولد شده می تواند دفعات دفع کمتری داشته باشید. اگر در حال شیردهی هستید؛ نوزاد شما ممکن است فقط یک بار در هفته مدفوع کند تا وقتی که به سن 3 تا 6 هفته برشد. اگر نوزاد شما از شیر خشک تغذیه می کند، باید شاهد دفع مدفوع حداقل یک بار در روز باشید. هر چیزی کمتر از این می تواند نشان دهنده یبوست باشد، گرچه برخی از نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند هر روز مدفوع نمی کنند. هنگامی که کودک شما از غذاهای جامد استفاده می کند، احتمالا روزانه اجابت مزاج می کنند مدفوع بیش از یک بار بعد از هر تغذیه می تواند نشان دهنده اسهال باشد. بدانید که تغییر رنگ و حتی بافت در سال اول زندگی کودک شما طبیعی است. اما نظارت بر این تغییرات با کمک پزشک هم مهم است.

جمع بندی

مدفوع نوزاد نوسان رنگ دارد. تغذیه و سن می تواند بر رنگ و بافت کلی تاثیر بگذارد. اگر همچنان نگران حرکات روده کودک خود هستید؛ برای مشاوره با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. همچنین در صورت داشتن اسهال با تب باید نوزاد خود را نزد پزشک اطفال ببرید. مدفوع بسیار سفت و خشک معمولا نشانه یبوست است. اما اگر کودک شما استفراع می کند یا بیمار است ممکن است نشانه کم آبی بدن کودک باشد. اگر مشکوک به کم آبی نوزادتان هستید به پزشک اطفال مراجعه کنید. برخی از علائم کمی آبی در نوزادان عبارت است از:
  • کمتر از شش پوشک خیس در روز
  • گریه بدون اشک
  • خستگی مفرط
  • پوستی که تغییر رنگ داده یا ظاهری چروکیده دارد
  • چشم های گود رفته
  • پوسته پوسته شدن لب
نظارت بر مدفوع نوزاد می تواند یک راه مفید برای شناسایی مشکلات سلامتی باشد که کودک شما نمی تواند به شما بگوید. اگر باز هم نگرانی هایی دارید به پزشک اطفال خود مراجعه کنید. منبع: healthline
‫5/5 (6 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *