علت و درمان مدفوع خونی نوزاد : وجود رگه های خونی و خلط خونی در مدفوع

علت و درمان مدفوع خونی نوزاد : وجود رگه های خونی و خلط خونی در مدفوع

علت اسهال خونی در نوزادان چیست؟ چرا رگه های خونی یا خط خونی در مدفوع نوزاد مشاهده می شود؟ علت و درمان مدفوع خونی نوزاد چیست؟ بسیاری از کودکان حداقل یک بار در دوران نوزادی در مدفوعشان خون دارند. فشار آوردن هنگام اجابت مزاج، هموروئیدهای (بواسیر) کوچک و سایر شرایط جزئی ممکن است باعت ایجاد رگه های خون در مدفوع نوزاد شود. با این حال، مسائل جدی تر مانند خونرزیزی روده ها ممکن است باعث ایجاد مدفوع خونی در نوزادان شوند. بنابراین در حالی که نباید وحشت کنید؛ بهتر است نوزاد را برای تشخیص و درمان دقیق نزد پزشک ببرید.

علت مدفوع خونی نوزاد

اگر مدفوع نوزاد قرمز به نظر می رسد همیشه به این معنا نیست که نوزاد در حال دفع خون است. برخی از غذاهای قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی و سایر غذاهای قیبری ممکن است باعث ایجاد رگه ها یا لکه های قرمز در مدفوع کودک شوند. بنابراین به آنچه که کودک اخیرا خورده است دقت کنید.

علت مدفوع خونی در نوزادان می تواند به خاطر مسائل زیر باشد:

یبوست

نوزاد مبتلا به یبوست ممکن است برای دفع مدفوع به خود فشار بیاورد. این می تواند باعث ایجاد رگه های خون در مدفوع شود چون فشار آوردن باعث ایجاد پارگی های ریز در مقعد می شود. پزشکان به این حالت شقاق مقعدی می گویند.

بیشتر شقاق های مقعدی خود به خود بهبود پیدا می کنند. با این حال، از آنجایی که آنها باعث ایجاد زخم باز در ناحیه ای می شوند که در معرض باکتری های زیادی قرار دارد می توانند عفونی شوند.

پزشک ممکن است برای کاهش درد آنتی بیوتیک یا پماد تجویز کند.

برخی از نوزادان مدفوعی بسیار سخت یا حجیم دارند یا دوره های طولانی را بدون اجابت مزاج می گذرانند. همچنین ممکن است نوزاد برای کاهش خطر یبوست نیاز به تغییر رژیم غذایی داشته باشد.

خون در شیر مادر

گاهی اوقات شیر مادر حاوی خون است. این اغلب بدان خاطر است که فردی که شیر می دهد نوک سینه هایش ترک خورده یا آسیب دیده است. هنگامی که این اتفاق می افتد نوزاد ممکن است مقداری خون ببلعد. این می تواند باعث ایجاد رگه های ضعیف خون در مدفوع نوزاد شود یا کل مدفوع قرمز به نظر برسد.

قورت دادن خون برای نوزاد خطرناک نیست، و این تا زمانی است که فردی که شیر می دهد بیماری قابل انتقال مانند آچ آی وی یا ایدز نداشته باشد. با این حال، درمان آسیب نوک سینه آسیب دیده بسیار مهم است چون آسیب مزمن نوک سینه می تواند شیردهی را مختل کرده و باعث عفونت شود.

عفونت علتی مدفوع خونی نوزاد

برخی عفونت ها ممکن است باعث ایجاد مدفوع خونی نوزاد شوند. برخی از نوزادان ممکن است در هنگام عفونت دچار اسهال شوند.

یکی از خطرناک ترین عفونت ها انتروکولیت نکروزان است. این عفونت در میان نوزادان نارس و نوزادان مبتلا به بیماری های دیگر شایع تر است. والدین ممکن است متوجه شوند که معده کودک متورم به نظر می رسد یا کودک نمی خواهد غذا بخورد.

از آنجایی که انتروکولیت نکروزان می تواند کشنده باشد، پزشک باید نوزادانی که مدفوع خونی دارند یا سایر عوامل خطر را دارند، را مورد بررسی قرار دهند.

هموروئید یا بواسیر

هموروئید یا حارجی است یا داخلی است. هنگامی که نوزاد مدفوع می کند؛ ممکن است بواسیر خونریزی کند و باعث ایجاد رگه های قرمز خون در مدفوع شود. احتمال هموروئید در نوزادان کمتر از شقاق مقعدی است، بنابراین بزرگسالان باید کودک را برای تشخیص نزد پزشک ببرند.

برخی از هموروئیدها به طور طبیعی بهبود می یابند، اما برخی دیگر نیاز به درمان دارند. معمولاً هموروئید علائمی از یبوست است.

اسهال خونی در نوزادان

اسهال خونی ممکن است نشانه عفونت باکتریایی مانند سالمونلا یا E.coli باشد. این شرایط اغلب خود به خود برطرف می شوند، اما می توانند باعث کم آبی خطرناک در نوزادان شوند. نوزادانی که دچار اسهال خونی می شوند نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.

آلرژی و حساسیت غذایی عاملی برای ایجاد مدفوع خونی نوزاد

نوزادانی که حساسیت غذایی یا آلرژی دارند ممکن است برای روزها، هفته ها یا ماه ها مدفوع خونی داشته باشند. اگر افراد اغلب متوجه مدفوع خونی می شوند (به خصوص پس از تغییر در رژیم غذایی نوزاد یا فردی که شیر می دهد) از پزشک در مورد آلرژی سوال کنید. بسیاری از نوزادان به سویای شیر خشک حساسیت دارند .

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی علت خون تیره در مدفوع یا مدفوع سیاه رنگ

وجود خون تیره در مدفوع یا مدفوع سیاه رنگ ممکن است نشان دهنده این باشد که قسمت بالایی دستگاه گوارش کودک مانند مری، گلو یا بینی او خونریزی دارد.

گاهی اوقات، این اتفاق پس از یک آسیب تروماتیک مانند خفگی رخ می دهد. در موارد دیگر، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی به دلیل عفونت یا بیماری شدید رخ می دهد. خونریزی دستگاه گوارش فوقانی یک فوریت پزشکی محسوب می شود.

درمان مدفوع خونی نوزاد

همه مدفوع های خونی نیاز به درمان ندارند. هموروئیدهای جزئی و شقاق مقعدی اغلب خود به خود از بین می روند. با این حال، از آنجایی که نوزادان در برابر برخی عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر هستند، پزشک احتمالاً به دنبال تشخیص علت و درمان آن خواهد بود. درمان مناسب به علت خونریزی بستگی دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان درد برای بواسیر و شقاق مقعد : پزشک ممکن است حمام یا کرم های سیتز را توصیه کند.

جراحی : برخی از شقاق ها یا بواسیرها به خودی خود بهبود نمی یابند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. انسداد روده که باعث خونریزی می شود نیز می تواند نیاز به جراحی داشته باشد.

آنتی بیوتیک ها : پزشک ممکن است برای برخی از عفونت ها یا برای جلوگیری از عفونی شدن شقاق آنتی بیوتیک تجویز کند.

مایعات : پزشک ممکن است مایعات داخل وریدی (IV) یا نوشیدنی های الکترولیتی را برای نوزادی که اسهال او باعث کم آبی بدن می شود توصیه کند.

تغییرات رژیم غذایی : خوردن فیبر بیشتر ممکن است به یبوست در نوزادان بزرگتر کمک کند. نوزادان کوچکتر ممکن است نیاز به تعویض شیر خشک یا نوشیدن بیشتر شیر مادر داشته باشند. گاهی اوقات فردی که شیر می دهد مجبور است رژیم غذایی خود را تغییر دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اکثر مدفوع های خونی بلافاصله تهدید کننده زندگی نیستند. با این حال، هنوز مهم است که هر زمان که خون در مدفوع نوزاد وجود دارد، با پزشک تماس بگیرید. پزشک می تواند علت را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

اگر نوزاد:

  • اسهال خونی دارد
  • همراه با خون در مدفوع، تب یا سایر علائم بیماری را دارد.
  • نارس بود و در مدفوعش خون بود
  • مدفوع خونی و همچنین ورم معده را دارد
  • میل به غذا ندارد
  • بی حال، گیج یا بسیار بیمار به نظر می رسد

بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

چشم انداز

وجود خون در مدفوع نوزاد ممکن است نشان دهنده یک مشکل موقتی مانند یبوست باشد. با این حال، همچنین می تواند یک وضعیت پزشکی تهدید کننده زندگی مانند آنتروکولیت نکروزان را نشان دهد.

تشخیص علت در خانه برای والدین یا پرستار کودک دشوار است، بنابراین تشخیص حرفه ای بسیار مهم است.

اکثر مسائلی که باعث مدفوع خونی می شوند بسیار قابل درمان هستند. حتی زمانی که یک مشکل اساسی جدی وجود دارد، مراقبت های پزشکی فوری احتمال نتیجه خوب را افزایش می دهد و همچنین ممکن است جان نوزاد را نجات دهد

منبع: medicalnewstoday

‫5/5 (7 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *