11 نکته برای شیردهی ساده برای مادران با نوک سینه صاف

11 نکته برای شیردهی ساده برای مادران با نوک سینه صاف

آیا مادری شیرده با نوک سینه صاف هستید؟ نگران نباشید نوک سینه در مادران مختلف می تواند شکل و اندازه متفاوت داشته باشد. همه مادران دارای نوک سینه ای که نوزادان بتوانند آن را بگیرند و تغذیه کنند نیستند. برخی از مادران دارای نوک سینه صاف هستندو مقدار چربی سینه، طول مجاری شیر و تراکم بافت همبند نوک سینه ها، همگی در برجسته بون، صاف بودن یا وارونه بودن نوک سینه ها نقش دارند.

نکاتی برای مادران با نوک سینه صاف

شکل نوک سینه در دوران بارداری ممکن است تغییر کند. گاهی اوقات نوک سینه های صاف در طول بارداری و هفته اول بعد از تولد نوزاد برجسته می شود و بیرون می زند.

این غیر معمول نیست که مادران نگران شیردهی با نوک سینه های صاف باشد. خبر خوب است است که با کمی زمان و حوصله بیشتر، شیردهی با نوک سینه صاف امکان پذیر است. در ادامه 11 نکته برای مادرانی که دارای نوک سینه صاف یا معکوس هستند آورده شده است.

11 نکته برای شیردهی ساده برای مادران با نوک سینه صاف

سینه های خود را بررسی کنید

خیلی از مادران هستند که هنگام تحریک سینه، نوک سینه هایشان سفت و بیرون زده می شود. می توانید بررسی کنید که آیا نوک سینه های شما واقعا صاف یا معکوس هستند. اگر بتوانید نوک سینه های خود را برجسته کنید به احتمال زیاد کودک شما قادر است تغذیه کند. برای انجام این کار:

 • انگشت های شست و سبابه خود را در ناحیه تیره اطراف نوک سینه خود قرار دهید.
 • به آرامی فشار دهید.
 • این کار را برای سینه دیگر خود امتحان کنید.

اگر نوک سینه شما واقعا صاف یا معکوس باشد هنگام فشار دادن جمع و یا صاف می شود.

اگر نوک سینه صاف دارید از شیردوش استفاده کنید

اگر روش بالا برای تحریک نوک سینه ها موثر نبود می توانید از شیردوش برای بیرون کشیدن نوک شینه صاف یا معکوس استفاده کنید. اگر نوک سینه هایی عمیقا معکوس دارید این کار می تواند مفید باشد. انواع مختلفی از شیردوش ها وجود دارد که از این بین می توان به شیر دوش دستی و برقی اشاره کرد.

 • بیشتر بخوانید: آیا استفاده از پد سینه خطرناک است؟ نحوه استفاده از انواع پد شیردهی

استفاده از سایر دستگاه های مکنده

دستگاه های مکنده دیگری هم وجود دارد که می توان از آنها برای بیرون کشیدن نوک سینه های معکوس استفاده کرد. این محصولات با نام های مختلفی به فروش می رسند. به طور مثال دستگاه های قیف مکنده با کشیدن نوک سینه کار می کنند. با گذشت زمان این دستگاه ها می توانند به شل شدن بافت نوک سینه کمک کنند.

فشار سینه با دست

گاهی اوقات؛ سینه شما پر از شیر است و ممکن است احساس کنید که سفت شده و نوک سینه های شما صاف شده است. با فشار دادن و خروج مقدار شیر با دست سینه می تواند نرم تر شود و کودک شما راحت تر می تواند سینه شما را بگیرد. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

 • سینه خود را با یک دست جمع کنید؛ با دست دیگر با انگشت شست و سبابه خود در نزدیکی آرئول شکل C ایجاد کنید.
 • به آرامی فشار اعمال کنید و فشار را کم کنید.
 • این کار را تکرار کنید و سعی کنید بدون لغزش انگشتان روی پوست؛ حالت ریتیمیک را ادامه دهید.
 • قطرات مایع باید درست قبل از شروع به جریان افتادن شیر شما ظاهر شود.
 • به اندازه ای این کار را انجام دهید که سینه شما نرم شود.

اگر نوک سینه صاف دارید بافت سینه را عقب بکشید

عقب کشیدن باقت سینه ممکن است هنگام شیر دادن با نوک سینه صاف یا نوک سینه معکوس کمک کننده باشد. حتی اگر نوک سینه به طور کامل بیرون نیامد؛ عقب کشدن بافت سینه می تواند به کودک شما کمک کند که بهتر سینه شما را بگیرد. این کار را با نگه داشتن بافت سینه و کشیدن آرام به سمت قفسه سینه انجام دهید.

رابط سینه یا محافظ سینه را امتحان کنید

محافظ نوک سینه یک رابط انعطاف پذیر به شکل نوک سینه است که روی نوک سینه و هاله صاف مادر قرار می گیرد. به عنوان یک کمک موقت استفاده می شود. استفاده از محافظ های نوک سینه تا حدودی بحث برانگیز است چون که گفته می شود که محافظ نوک سینه ممکن است انتقال شیر را کاهش دهد و در تخلیه کامل سینه اختلال ایجاد کند.

11 نکته برای شیردهی ساده برای مادران با نوک سینه صاف

برخی از متخصصان همچنین نگران هستند که محافظ نوک سینه برای نوزاد اعتیادآور باشد و باعث شود برخی از نوزادان آن را به سینه مادر ترجیح دهند. وضعیت نامناسب نیز خطر آسیب به سینه را افزایش می دهد. اگر قصد استفاده از محافظ نوک سینه را دارید با یک مشاور شیردهی صحبت کنید.

شِل های سینه هم پوسته های پلاستیکی هستند که روی هاله و نوک سینه شما قرار می گیرند. آنها صاف هستند و می توانند به طور مجزا در زیر لباس های شما قرار بگیرند و به بیرون کشیدن نوک سینه کمک کنند. آنها همچنین برای محافظت از نوک سینه های دردناک استفاده می شوند.

نوک سینه را تحریک کنید

شما ممکن است بتوانید نوک سینه خود را با تحریک آرام نوک سینه خود خارج کنید. سعی کنید به آرامی نوک سینه خود را بین انگشت شست و سبابه تان بچرخانید یا نوک سینه خود را با یک پارچه سرد و مرطوب لمس کنید.

شما همچنین می توانید تکنیک هافمن را امتحان کنید که برای کمک به زنان در شیر دادن به نوک سینه صاف یا معکوس ایجاد شده است. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که این روش به طور موثری نوع نوک سینه و کیفیت شیردهی را بهبود می بخشد. برای استفاده از این تکنیک به این صورت عمل کنید:

انگشت شست و سبابه خود را در دو طذف نوک سینه خود قرار دهید.

انگشتان خود را محکم به بافت سینه فشار دهید.

آرئول را به آرامی در هر جهت بکشید.

اگر می توانید هر روز صبح 5 بار این کار را تکرار کنید.

همچنین می توانید تمرین را با هر دو دست و با استفاده از هر دو انگشت شست خود انجام دهید.

اگر نوک سینه صاف دارید سینه خود را نگه دارید

نگه داشتن سینه در حین شیردهی باعث می شود که کودک شما راحت تر به سینه تان بچسبد و شیر بخورد. در اینجا دو راه حل وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

C-hold: به شما امکان می دهد حرکت سینه خود را کنترل کنید تا بتوانید به راحتی نوک سینه خود را به سمت دهان کودک هداست کنید. همچنین به صاف شدن سینه برای جا افتادن بهتر در دهان کودک کمک می کند. برای استفاده از این راه حل مراحل زیر را انجام دهید:

 • با دست خود شکل C ایجاد کنید.
 • دست خود را دور سینه ها قرار دهید به طوری که انگشت شست بالای سینه و بقیه انگشتان در پایین قرار بگیرد.
 • اطمینان حاصل کنید که انگشت شست و بقیه انگشتان شما پشت هاله سینه قرار دارند.
 • انگشتان و شست خود را به آرامی فشار دهید و فشار دهید.

V-hold: از انگشت اشاره و انگشت وسط خود برای ایجاد شکل V مانند در اطراف ناحیه هاله و نوک سینه خود استفاده کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • نوک سینه خود را بین انگش سبابه و انگشت میانی خود قرار دهید.
 • انگشت شست و سبابه شما باید بالای سینه و انگشتان باقی مانده در زیر سینه قرار گیرند.
 • به آرامی به سمت قفسه سینه خود فشار دهید تا به فشردن نوک سینه و آرئول کمک کنید.

11 نکته برای شیردهی ساده برای مادران با نوک سینه صاف

پوشک را چک کنید

با بررسی پوشک می توانید مطمئن شوید که کودک شما به اندازه کافی سیر دریافت می کند. کودک شما باید مرتب پوشک خود را خیس و کثیف کند. نوزاد شما باید هر روز 6 بار (یا بیشتر) خود را خیس کند و 3 بار (یا بیشتر) مدفوع داشته باشد.

با یک متخصص صحبت کنید

اگر در شیردهی مشکل دارید یا شیردهی را بسیار دردناک می دانید؛ با پزشک خود صحبت کنید یا از یک مشاور شیردهی کمک بگیرید.

جراحی نوک سینه

اگر روش های طبیعی کارساز نیست، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. دو نوع جراحی برای ترمیم نوک سینه معکوس وجود دارد. یک نوع برخی از مجاری شیر را حفظ می کند تا بتوانید شیر بدهید و دیگر نه. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر.

جمع بندی

شیردهی با نوک سینه های صاف امکان پذیر است، اگرچه ممکن است برای برخی از زنان کاری دشوار باشد. می توانید تعدادی از تکنیک ها و دستگاه ها را امتحان کنید تا نوک سینه خود را بیرون بکشید یا با پزشک خود در مورد گزینه های جراحی صحبت کنید.

در بسیاری از موارد، زنانی که نوک سینه صاف دارند می‌توانند بدون مشکل با کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنند. اگر نگرانی دارید، با یک مشاوری صحبت کنید، که می تواند استراتژی های عمیقی برای شیردهی ارائه دهد.

منبع: healthline

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *