هیدراتاسیون چیست و اهمیت آن برای سالمندان و کودکان

هیدراتاسیون چیست و اهمیت آن برای سالمندان و کودکان

آب آشامیدنی بدیهی به نظر می رسد، اینطور نیست؟ مانند نفس کشیدن یا خوابیدن، این فقط کاری است که در هنگام تشنگی انجام می دهیم و می دانیم که برای زنده ماندن به آن نیاز داریم. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که به این سادگی نیست. هیدراتاسیون توانایی بدن برای جذب آب، مایع حیاتی مورد نیاز است و بر اساس میزان موجود در دسترس است. هر سلول، بافت و اندامی برای انجام عملکرد هایی مانند حفظ دما، دفع مواد زائد و روانکاری مفاصل به مایع نیاز دارد. این جذب آب در درجه اول از طریق نوشیدن مایعات، ترجیحا آب انجام می شود، اما حدود 20 درصد از دریافتی ما از طریق غذا نیز تامین می شود. عواملی که بر هیدراتاسیون و بنابراین میزان آب مورد نیاز ما تأثیر می گذارد، شامل سن، آب و هوا و سطح فعالیت بدنی است. ما همچنین از طریق طیف وسیعی از عملکرد های طبیعی بدن مانند تنفس و ادرار آب از دست می دهیم و این باید جایگزین شود. علاوه بر این، نوشیدنی هایی مانند قهوه با وجود آب، در واقع آب بدن را کم می کنند، بنابراین نباید به عنوان منبع مایع در نظر گرفته شوند.

توصیه کلی این است که 6 تا 8 لیوان آب درست مثل غذایی که می خوریم مصرف کنیم، اما مهم است که توجه داشته باشیم که این وضعیت «یک اندازه برای همه» نیست. برای حفظ هیدراتاسیون، باید به طور منظم آب تازه در طول روز بنوشید و بسته به شرایط خود مصرف خود را افزایش دهید، به عنوان مثال اگر ورزش می‌ کنید، حالتان خوب نیست یا روز گرم‌تری است.

هیدراتاسیون در کودکان

همه موجودات زنده برای زنده ماندن به آب نیاز دارند. در کنار شیر، آب ساده بهترین نوشیدنی برای کودکان است. چرا؟ فوق العاده سالم با کالری صفر و بدون شکر اضافه شده است. برای بدن مفید است – مفاصل، استخوان‌ ها و دندان‌ ها را سالم نگه می‌ دارد، به گردش خون کمک می‌ کند و می‌ تواند به بچه ‌ها در حفظ وزن سالم تا بزرگسالی کمک کند. هیدراته بودن باعث بهبود خلق و خو، حافظه و توجه در کودکان می شود. و مقرون به صرفه است – آب لوله کشی بسیار ارزان تر از نوشیدنی های ورزشی، نوشابه ها و آبمیوه است.

در اینجا چند نکته برای کمک به خانواده خود در انتخاب آب آورده شده است.

بچه ها چقدر آب نیاز دارند؟

در حدود 6 ماهگی، نوزادان را می توان با آب آشنا کرد. آنها تا یک سالگی فقط به 4-8 اونس در روز نیاز دارند زیرا بقیه مایعات آنها از شیر مادر یا شیر خشک می آید.

برای هیدراته ماندن، کودکان 1 تا 3 ساله تقریباً به 4 فنجان نوشیدنی در روز از جمله آب یا شیر نیاز دارند. این مقدار برای کودکان بزرگتر به حدود 5 فنجان برای کودکان 4-8 ساله و 7-8 فنجان برای کودکان بزرگتر افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که این مقادیر در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است بسته به سطح فعالیت و شرایط محیطی مانند گرما و رطوبت نیاز به تنظیم داشته باشد.

هیدراتاسیون چیست و اهمیت آن برای سالمندان و کودکانتشویق کودکان به نوشیدن آب

آب نوشیدن نباید خسته کننده باشد! راه‌های زیادی برای ترغیب همه اعضای خانواده به نوشیدنی سالم و هیدراته ماندن در طول روز وجود دارد. اینکه خودتان یک الگوی خوب باشید، راهی عالی برای کمک به تبدیل آب به برنامه روتین فرزندانتان است و آنها را به نوشیدن آب قبل از تشنگی عادت دهید. در اینجا چند چرخش برای اضافه کردن کمی سرگرمی وجود دارد:

آب را با لیمو، انواع توت ها، خیار یا نعناع مخلوط کنید تا طعم بیشتری داشته باشید.

میوه ها و سبزیجاتی را که دارای محتوای آب بالایی هستند در دسترس داشته باشید – و تعداد زیادی از آنها وجود دارد. برخی از بهترین سبزیجات برای انتخاب عبارتند از خیار، کدو سبز، کاهو، کرفس و گوجه فرنگی. میوه های برتر شامل هندوانه، طالبی، توت فرنگی، زغال اخته و گریپ فروت است.

میوه ها را داخل تکه های یخ منجمد کنید. این نوشیدنی را در هر میزی آراسته می کند و کودکان خردسال می توانند به این علاقه نشان دهند.

بچه ها را با بطری ها یا فنجان های مخصوص آب خوشحال کنید. چه یک بطری ورزشی شخصی سازی شده باشد یا یک فنجان فانتزی با چتر یا نی چرخان، مفید خواهد بود.

بستنی های خود را با میوه های پوره شده برای خنک شدن بعد از ظهر خود درست کنید. با استفاده از لیوان های کاغذی کوچک، آن را به یک فعالیت خانوادگی سرگرم کننده تبدیل کنید. اجازه دهید بچه‌هایتان قبل از پر کردن آن‌ها را تزئین کنند یا به دنبال قالب‌های بستنی در اشکال و رنگ‌های جالب بگردند.

علائم کم آبی بدن کودکان

حتی با بهترین عادات و روتین، ممکن است مشکل ایجاد شود. مهم است که علائم کم آبی یا دهیدراته شدن را بدانید تا بتوانید به سرعت آنها را برطرف کنید.

نوزادان 0 تا 6 ماهه فقط باید شیر مادر یا شیر خشک بنوشند. آب اضافی در این سن توصیه نمی شود. در حدود 6 ماهگی می توان غذا های کمکی و مقدار کمی آب اضافه کرد. اگر نگران این هستید که شیرخوارتان به اندازه کافی نوشیدنی نمی‌ نوشد، فوراً با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. بارزترین علائم کم آبی در این سن عبارتند از:

 • پوشک خیس کمتر، با محدوده معمولی از 6 تا 8
 • بیش از حد خواب آلود بودن
 • لکه نرم فرورفته (فونتانل) روی سر نوزاد
 • عدم اشک در هنگام گریه

وقتی بچه ها بزرگتر می شوند، بهتر می توانند احساس خود را به شما بگویند. با این حال، همچنان لازم است که آنها را زیر نظر داشته باشید، زیرا کودکان در حال بازی اغلب به سختی توقف می کنند. علائم در کودکان بزرگتر عبارتند از:

 • لب های خشک یا دهان چسبناک
 • ادرار کمتر یا ادرار تیره رنگ – به یاد داشته باشید که ادرار باید بسیار زرد روشن و تقریباً شفاف باشد
 • خواب آلود و تحریک پذیر
 • پوست برافروخته

در نوجوانان، کم آبی یک خطر بزرگ است، به خصوص اگر تمرینات با شدت بالا یا تمرینات تیمی سنگین انجام دهند. شایع ترین علائم برای این گروه سنی عبارتند از:

 • خشکی لب یا دهان
 • سبکی سر
 • گرفتگی عضلات
 • تشنگی
 • ادرار تیره یا کمتر
 • سردرد
 • نبض سریع
 • پوست برافروخته
 • احساس گرما یا سرمای بیش از حد

هیدراتاسیون در سالمندان

تعریف کم آبی بدن این است که شما بیش از آنچه که دریافت می کنید مایعات را از دست می دهید. بسیاری از ما معتقدیم که از کم آبی بدن با حس تشنگی طبیعی بدن جلوگیری می کند تا به ما یادآوری کند که یک لیوان H2O برای خودمان بریزیم. اما واقعیت این است که با بزرگتر شدن عزیزتان، احساس تشنگی او به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. و اگر زوال عقل داشته باشند، ممکن است نوشیدن مایعات را در طول روز به یاد نداشته باشند. همه مراقبان باید از نگرانی‌ های کم‌آبی بدن آگاه باشند و هنگام مراقبت از یک عزیز، اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

هیدراتاسیون حیاتی است زیرا الکترولیت ها را متعادل نگه می دارد، حجم خون را نرمال نگه می دارد، به هضم غذا، انتقال مواد مغذی و عملکرد کلیه کمک می کند. و اگر عزیزان سالخورده شما دچار کم آبی بدن شوند، خطر سردرگمی ذهنی بیشتری برای او وجود دارد. توصیه می شود که مردان بالغ حدود ده فنجان آب در روز (2500 میلی لیتر) و زنان باید تقریباً هشت فنجان (2000 میلی لیتر) در روز بنوشند.

علائم کمبود آب در بدن سالمندان و اهمیت هیدراتاسیون

علائم کم آبی که باید در افراد مسن دنبال شوند:

 • پوست خشک یا لب های ترک خورده
 • گیجی
 • خستگی
 • دشواری تحرک
 • سرگیجه
 • دهان خشک
 • چشم های گود رفته
 • ناتوانی در عرق کردن یا تولید اشک
 • ضربان قلب سریع
 • فشار خون پایین

دلیل نیاز سالمندان به H2O

با افزایش سن، چندین تغییر فیزیولوژیکی می تواند سالمندان را در معرض خطر کم آبی قرار دهد، مانند افزایش از دست دادن مایعات، کاهش محتوای آب بدن و کاهش مصرف مایعات. بیایید از نزدیک به این موارد نگاه کنیم:

کاهش تشنگی. این یک واقعیت است که با افزایش سن احساس تشنگی خود را از دست می دهیم. در حالی که ممکن است احساس خشکی کنید و به نزدیکترین بطری آب برسید، عزیزان بزرگتر ما ممکن است متوجه نیاز خود به هیدراتاسیون نشوند. اطمینان از اینکه فرد مورد علاقه شما با مصرف روزانه آب یا مایعات خود هماهنگ است، به جلوگیری از یک مشکل پزشکی بزرگ کمک می کند.

عملکرد کلیه. کلیه های ما با حذف مواد زائد، کنترل تعادل مایعات بدن و نگه داشتن الکترولیت ها در سطوح مناسب، وظیفه فیلتر کردن خون را بر عهده دارند. عملکرد کلیه می تواند با افزایش سن کاهش یابد و منجر به کاهش توانایی بدن در تولید ادرار یا دفع مواد زائد شود. هیدراته ماندن به عملکرد کلیه ها در بهترین حالت ممکن کمک می کند.

سایر نشانه های اهمیت هیدراتاسیون در سالمندان

قدرت مغز. علائم کم آبی در سالمندان می تواند نشانه های زوال عقل را تقلید کند. چرا اینطور است؟ زیرا کم آبی بدن به همان اندازه برای عملکرد مغز حیاتی است. عملکرد شناختی زمانی تقویت می‌ شود که سلول ‌های مغز مقدار مناسبی از هیدراتاسیون را دریافت کنند.

هیدراتاسیون چیست و اهمیت آن برای سالمندان و کودکانبی اختیاری ادرار. ناراحت کننده و خسته کننده است. برخی از سالمندان برای اجتناب از این تجربه از نوشیدن مایعات اجتناب می کنند، که می تواند منجر به سایر خطرات سلامتی شود. کاهش مایعات می تواند باعث عفونت دستگاه ادراری شود که می تواند باعث درد و گاهی اوقات سردرگمی مانند زوال عقل شود.

هضم کم آبی بدن می تواند باعث یبوست شود. هیدراته ماندن و مصرف مقدار مناسب فیبر به سالمندان کمک می کند منظم بمانند. کمبود آب می تواند منجر به گاستریت، رفلاکس اسید و در برخی موارد زخم شود، زیرا معده آب کافی برای تولید اسید گوارشی ندارد. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن آب می تواند با افزایش موقت pH معده به کاهش علائم رفلاکس اسید کمک کند.

کم آبی و آلزایمر چگونه بر مغز تأثیر می گذارد؟

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که حدود سه چهارم مغز از آب تشکیل شده است و این اندام برای کار با حداکثر ظرفیت به منبع کافی مایع نیاز دارد. ماده خاکستری در واقع زمانی که بدن کم آب می شود، کوچک می شود. و کم آبی مداوم می تواند باعث شود مغز سریعتر از حد معمول پیر شود. این یک نگرانی رو به رشد در میان افراد مسن به طور کلی است. تحقیقات دولتی نشان می دهد که کم آبی بدن یکی از دلایل اصلی فرستادن افراد 65 ساله و بالاتر به اورژانس است.

برای فردی که در به خاطر سپردن مشکل دارد یا اغلب احساس سردرگمی می کند، حتی کم آبی خفیف می تواند برای سلامت و کیفیت زندگی آنها مضر باشد. کمبود آب می تواند علائم زوال عقل را تشدید کند، باعث خستگی ذهنی، تغییرات ناگهانی در خلق و خو، سردرگمی و مشکل در پردازش اطلاعات شود. آنها همچنین می توانند احساس تهوع، از دست دادن تعادل و سردرد را تجربه کنند. در موارد شدید، کم آبی بدن می تواند منجر به گرمازدگی و حتی بیهوشی شود. از سوی دیگر، مغزی که به خوبی هیدراته شده باشد می تواند تمرکز، حفظ عملکرد حافظه، تعادل خلق و خو و حتی کیفیت خواب بهتر را افزایش دهد. آب همچنین برای سلامت قلب و عملکرد مفاصل عضلانی ضروری است، که برای فعال ماندن بدن برای اکسیژن رسانی و تیز نگه داشتن مغز ضروری است.

چگونه می توانیم به سالمند کمک کنیم که هیدراته بماند؟

پیشگیری کلید جلوگیری از کم آبی در عزیزان مسن شما است. ممکن است تصور کنید که والدین یا عزیزانتان که کم تحرک هستند، بیش از آن چیزی که ممکن است در یک روز از دست بدهند، آب مصرف می کنند. اما این به سادگی اینطور نیست. کم آبی در سالمندان رایج است، صرف نظر از اینکه از ویلچر استفاده می کنند یا به تنهایی در حال حرکت هستند.

در اینجا چند نکته مفید برای هیدراته نگه داشتن کامل عزیزتان وجود دارد:

چه چیزی دوست دارند؟ در طول روز به عزیزان مسن خود مایعات فراوانی بدهید که برای او جذابیت دارد. اینها می توانند شامل آب طعم دار، آب ساده، آب میوه یا اسموتی باشند. و حتی قهوه و چای نیز تا حد زیادی از آب تشکیل شده اند (اگرچه برخی از آنها کافئین دارند)، اما می توانند تا حدودی به هیدراته شدن کمک کنند. به خصوص در ماه ‌های گرم‌تر، آنها را تشویق کنید که مقادیر کم نوشیدنی را بیشتر در طول روز مصرف کنند.

میوه ها و سبزیجات روشی عالی برای قرار دادن مقداری آب اضافه شده است. خیار، هندوانه، گریپ فروت، توت فرنگی، کرفس، آناناس، کلم پیچ، کاهو، انگور و گوجه فرنگی گزینه های عالی هستند. آب سبزیجات یا سوپ ها همراه با غذا یا به عنوان میان وعده عالی هستند تا هیدراتاسیون خود را دوباره تامین کنند.

سعی کنید به طور استراتژیک یک بطری یا فنجان آب را در کنار تخت یا صندلی مورد علاقه آنها قرار دهید تا به آنها یادآوری کنید که مایعات بنوشند. در طول روز به سالمندانی که نمی توانند به طور مستقل آب بنوشند کمک کنید. و هنگامی که با هم از خانه خارج می شوید، به یاد داشته باشید که با خود یک بطری آب یا آب میوه بیاورید تا عزیزان سالمندتان آن را بنوشند.

منابع: aegisliving، healthychildren و healthera

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *