چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟ و 8 راه کار

چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟ و 8 راه کار

کودکان پرخاشگر : شاید این روزها در مهمانی ها جشن ها مدارس مهد کودکها کلمه وای چقدر این بچه پرخاشگر هست را زیاد شنیده اید. در واقع بحث و دغدغه خیلی از کارشناسان و روان شناسان کودک و جامعه شناسان پرخاشگری کودکان و چالش های روبروی آن هست.

در نگاه اول بحث تفاوتهای فرهنگی و تربیتی مطرح می شود در سه دهه چهار دهه گذشته خانواده ها زندگی دسته جمعی (گسترده )داشتند و به اصطلاح جامعه شناسان خانواده گسترده بود کودکان در خانواده های بزرگ و در آغوش پدر بزرگ مادر بزرگ عمه ها عموها و خاله و….. بزرگ و تربیت می شدند و الگوهای رفتاری هنجاری را یاد گرفته و تقلید می کردند و به دلیل زندگی ابتدایی و ساده جوامع سنتی امکان پرخاشگری هم کمتر بود.

آنچه در این مقاله می خوانید

تحت کنترل بودن رفتار کودکان پرخاشگر

اما امروزه با رشد و گسترش وسایل ارتباط جمعی رسانه ها و ارتباطات دنیای مجازی و کوچکتر شدن بعد خانواده و پیدایش خانواده هسته ای و عدم تحت کنترل بودن رفتار کودکان توسط بزرگتر ها(پدر بزرگ و مادر بزرگ و….. )تربیت کودکان هم متاثر از این جریان سخت تر شده است و حتی والدین هم کنترل کمتری رو ی رفتار کودکان دارند.

چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟و 8 راه کار

کودکان پرخاشگر

اما باز هم فارغ از این جریان عمده زندگی شهرنشینی و مدرن خانواده اولین مهمترین عامل پرورش پرخاشگری در کودک هست در خانواده ای که کودک احساس امنیت عاطفی نکند و نیازهای عاطفی اش برآورده نشود خود به خود رفتار پرخاشگرانه در نهاد کودک پرورش می یابد.

والدینی که دائم بگو و مگو و بحث و مشاجره دارند کودک را به سمت پرخاشگری سوق می دهند زیرا با دیدن رفتار پرخاشگرانه والدین به همدیگر کودک اتوماتیک وآر رفتار پرخاشگری را در خود تقویت و تقلید می کند.

بیشتر بخوانید: اثرات کودک آزاری و بی توجهی به کودکان و نوجوانان

دومین عامل دوستان و همسالان کودک هستند در محیط های آموزشی بازیهای کودکانه محله و همسایه رفتار پرخاشگرانه کودکان بزرگتر که با زورگویی و دعوا به خواسته هایشان می رسند رفتار منفی این کودکان باعث تقویت رفتار پرخاشگری در کودک می شود.

چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟و 8 راه کار

کودکان پرخاشگر

طلاق والدین از دیگر عوامل پرخاشگری کودکان

طلاق والدین تک والد بودن از عوامل دیگر تقویت این رفتار منفی هست کودکی که در خانواده ای بزرگ و تربیت می شود که پدر خانواده نیست یا جدا از آنها زندگی می کند کودک بتدریج نه تنها الگوهای رفتاری هنجاری صحیح نقش پدر را یاد نگرفته و در ذهن اش نهادینه نشده بلکه با دیدن بچه هایی که والدین را در کنار هم دارند و شاد هستند حس حسادت و کمبود در این کودکان رفتار پرخاشگرانه آنها را شدت می بخشد.

نقش رسانه ها در پرخاشگری کودک

نقش رسانه ها و ارتباطات دنیای مجازی بی تاثیر از این جریان نیست امروزه محتوی اکثر فیلم های کارتونی کودکان آموزش رفتار پرخاشگرانه هست فیلمهای کارتونی حس رقابت حسادت و فردگرایی مطلق را در کودکان تقویت می کنند کودک با دیدن این فیلم ها مستعد رفتار پرخاشگرانه می شود.

از طرفی هم کودکان ساعتهای طولانی در اتاق خود مشغول دیدن فیلمهای اکشن(خشن )از تبلت گوشی یا تلویزیون هستند و کودک غرق دنیای خیالی خوش هست بدون اینکه والدین کنترل داشته باشند.

برای مقابله با پرخاشگری کودکان چه کار باید  کرد .

پرخاشگری گاهی اوقات بد نیست کودک در حال رشد شما ممکن هست گاهی اوقات محرکهایی درونی یا اجتماعی مواجه شود که ما بزرگترها این رفتار پرخاشگری می دانیم مثلا اگر به صف گرفتن کودکان دقت کنیم بچه ها برای نفر اول بودن همدیگر را هل می دهند یا گاهی کودک احساس می کند از جانب کسی دیگر به حاشیه رانده می شود ,عکس العمل نشان می دهد این پرخاشگری نیست و کودک در حال یادگیری مهارت های جدید کسب موفقیت هست .

چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟و 8 راه کار

کودکان پرخاشگر

کودکان از سن پنج سالگی به بعد با افزایش مهارت های زبانی یاد می گیرند که چطور از کلمات برای غلبه بر پرخاشگری استفاده 1کنند تنها کاری که باید کرد این هست که کودک را از محیط استرس زا دور کرد.

1-سعی کنید وقتی کودکان پرخاشگری می کنند سریعا پاسخ دهید تا همان لحظه بداند که کار نادرستی انجام داده است وی را برای مدت کوتاهی از وضعیت پرخاشگری خارج کنید .

برای یه کودک 5 ساله 5 دقیقه کافی هست تا در رفتارش تجدید نظر کند همچنین می توانید امتیاز کاری را از او بگیرید مثلا تماشای تلویزیون او را 1یا 2 ساعت کمتر کنید یا محروم کنید یا پول توجیبی او را کم کنید بهتر هست این رفتار تان را هر مرتبه ادامه دهید تا کودک متوجه شود انجام رفتار پرخاشگرانه چه عواقبی برایش در پی دارد.

چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟و 8 راه کار

کودکان پرخاشگر

جهت کنترل پرخاشگری کودکان به برنامه وفادار باشید

تا جای ممکن به طریقی یکسان به پرخاشگری های او پاسخ دهید. پاسخ کسل کننده و قابل پیش بینی شما(خیلی خب دوستت را زدی دوباره جریمه می شی ) الگویی پدید خواهد اورد که کودک شما ان را تشخیص داده و انتظارش را خواهد داشت.

2-با کودک درست مثل یه ادم بزرگ صحبت کنید و دلیل رفتارش را از او بخواهید و از کودک برای راه حل مشکل پیش امده نظر خواهی کنید. با این رفتار شما کودک شما حس ارزشمند بودن خواهد کرد و به شما هم اعتماد خواهد کرد و حس اعتماد به نفس او را هم افزایش می دهید.

امتیاز دادن به کودک پرخاشگر

حال زمان خوبی هست که به وی بیاموزید از شرایط و افرادی که موجب پرخاشگری می شوند اجتناب کند تا زمانی که راهی بهتر از مشت و لگد پرانی برای اداره مسئله بیابد می توانید به وی کمک کنید که با خواندن کتاب هایی در این زمینه (با هم)خشم خود را کنترل کند.

  • بیشتر بخوانید: 6 مهارت دوست یابی کودکان – چگونه به کودکان خود کمک کنیم تا دوست پیدا کنند؟

دادن امتیاز و تشویق به کودک بهترین راه حل هست زمانی که کودک رفتار پرخاشگرانه خود را کاهش می دهد با دادن امتیاز مثلا(خریدن خوراکی مورد علاقه یا اسباب بازی)او را از انجام رفتار  پرخاشگرانه دور می کند.

 جهت کنترل کودک پرخاشگر حس مسئولیت را تقویت کنید

زمانی که کودک شما اسباب بازیهای دیگر بچه ها را می شکند از او بخواهید که خودش تعمیر کند (بچسباند)یا از پول توجیبی او برای جایگزینی یا تعمیر شی مورد نظر استفاده کنید .

چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟و 8 راه کار

کودکان پرخاشگر

این کار را به عنوان یه تنبیه بروز ندهید بلکه ان را نتیجه ای طبیعی از عملی پرخاشگرانه بدانید کاری که هر کسی هر چیزی که شکسته باشد باید انجام دهد.

همچنین از کودک بخواهید عذر خواهی کند حتی اگر مجبور شوید خودتان او را نزد فرد آسیب دیده ببرید و تا زمانی که عذر خواهی کند صبر کنید.

وقت تماشای تلویزیون را کاهش دهید

کارتون ها و دیگر برنامه های به ظاهر معصومانه کودکان گاه سرشارند از داد و فریاد تهدید ها هل دادنها یا برخوردهای فیزیکی …سعی کنید به برنامه هایی که تماشا می کند نظارت کنید مخصوصا اگر پرخاشگر شده باشد.

اگر در یه برنامه اتفاقی می افتد که شما نمی  پسندید با او حرف  بزنید (دیدی چطور پسره اون یکی را هل داد تا چیزی را که می خواست بگیره؟این اصل کار خوبی نیست)اکادمی پزشکان اطفال امریکا پیشنهاد می کند که بچه ها در این سن حداکثر یک یا دو ساعت برنامه خوب تلویزیونی ببینند.

راه حل پرخاشگری در کودک کاری پیچیده هست و به صبر و حوصله زیاد نیاز دارد

به رفتار خوب جایزه بدهید

به جای اینکه تنها وقتی که وی کار بدی انجام می دهد توجه نشان می دهید سعی کنید وقتی کاری خوب هم انجام می دهد او را تشویق کنید مثلا وقتی از او می خواهند نوبت بازی را به دیگری بدهد.

به جای اینکه موس را از جایش بکند جای خود را به کودک دیگری که منتظر هست بدهد بگویید که چقدر به او افتخار می کنید به او نشان دهید که کنترل نفس و حل دعوا رضایت بخش تر از دعوا و برخورد فیزیکی هست و نتایج بهتری در بر دارد تقویمی روی در یخچال یا در اتاق خوابش بگذارید و به وقتهایی که می تواند عصبانیت و خشم خود را کنترل کند به وی با چسب های رنگی جایزه دهید وقتی تعداد خاصی از این برچسب ها را دریافت کرد یه جایزه کوچک به وی بدهید مثل رفتن به شهر بازی یا یک اسباب بازی بدهید.

از کمک گرفتن نترسید

برخی کودکان در مقایسه با دیگران مشکل پرخاشگری بیشتری دارند. اگر رفتار کودک مهد کودکی شما مداوم و شدید است در کارهای مدرسه و دیگر فعالیت های گروهی مزاحمت ایجاد می کند یا به حمله های فیزیکی به کودکان یا بزرگسالان دیگر می پردازد با دکتر او مشورت کنید.

به کمک هم می توانید به ریشه مشکل چی ببرید و تصمیم بگیرید که ایا مراجعه به یک روان شناس یا روان پزشک لازم هست یا نه.

برخی اوقات یک مشکل یادگیری تشخیص داده نشده یا اختلال رفتاری پشت این عصبانیت و خشم قرار دارد برخی اوقات هم مشکل به خانواده یا مسائل عاطفی باز می گردد.

چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟و 8 راه کار

کودکان پرخاشگر

منبع مشکل هر چه باشد مشاور می تواند به کودک شما در مدیریت احساساتی که به پرخاشگری می انجامد کمک کند و به او یاد دهد که چگونه ان احساسات را در آینده کنترل کند.

حل مشکل پرخاشگری در کودک کاری پیچیده و به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد .ولی با کمک گرفتن می توانید به نحو بهتری به هدایت عاطفی مورد نیاز کودک بپردازید تا رفتار ناشایست خود را پشت سر بگذارد.

8-مورد از مهمترین عللی که باعث می شود عصبانیت کودک شما افزایش پیدا کند را بررسی خواهیم کرد

1 الگو پذیری کودکان از والدین

یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان یادگیری هست .یکی کودکانی که الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته اند. همانند الگوهای خود رفتار می کنند .چنانچه پدر و مادری خلق و خوی عصبانی و پرخاشگرانه داشته باشند.

مسلما فرزندان شان نیز پرخاشگر خواهند شد این رفتار توسط کودکان یاد گرفته می شود از انجا که کودکان با والدین همانند سازی می کنند .

بنابرین بسیاری از رفتارهای پدر و مادر ناخود اگاه توسط فرزندان فرا گرفته می شود .توضیح اینکه این فرایند همانند سازی کاملا ناخود اگاه صورت می گیرد.

نکته دیگر اینکه حتما لازم نیست والدین با خود کودک پرخاشگری کرده باشند چنانچه کودک شاهد رفتارهای خشونت بار پدر و مادر با افراد دیگر نیز باشد .این گونه رفتار را فرا می گیرد .بنابرین کودکان از طریق مشاهده رفتار های والدین می آموزند .

بر این نکته می توان تاکید کرد که کودکان با چشمان خود می آموزند .یعنی آنچه را چه مشاهده می کنند یاد می گیرندحتی اگر ان رفتار به طور مستقیم در مورد خود آنها صورت نگیرد.

2-تاثیر ناکامی بر پرخاشگری کودکان 

ناکامی یعنی اینکه کودک به هدفش نرسد مثلا می خواهد با اسباب بازی به صفحه تلویزیون بکوبد اما مادرش اجازه نمی دهد .وقتی کودک به هدف خود دست نیابد و ناکام شود .یکی از رفتار هایی که از او سر می زند پرخاشگری هست.

3-تاثیر اضطراب بر پرخاشگری کودکان

کودکان مضطرب نمی توانند کودکان آرامی باشند .آنها رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می دهند البته بلافاصله پشیمان می شوند و از والدین خود عذر خواهی می کنند .اگر از کودک مضطرب بپرسیم که چرا پرخاش می کنی و عصبانی هستی .خواهد گفت نمی دانم:یا خواهد گفت دست خودم نیست:

4-تاثیر تضادهای درونی پرخاشگری کودک

گاهی کودکان در دوگانگی و تضادهای درونی قرار می گیرند .یا بهتر بگوییم گاهی بر سر دو راهی هایی گیر می کنند و نمی دانند کدام راه را انتخاب کنند:و این حالت انها را دچار تعارض,اضطراب و خشم می کند.

کودکان پرخاشگر

کودکان پرخاشگر

مثلا کودکی که دوست دارد نزد مادرش در منزل بماند و از طرفی وقتی می بیند تمام کودکان به مدرسه می روند همزمان تمایل به مدرسه رفتن نیز دارد دچار دوگانگی می شود .به کودکان خود کمک کنیم که در دو راهی های زندگی مدتی طولانی قرار نگیرند انها بایستی به سرعت و با دقت درست ترین کار را انجام دهند…

5-تاثیر افسردگی و پرخاشگری         

  پرخاشگری و کج خلقی در کودکان چنانچه با علامت های دیگر همراه باشد .می تواند نشانه از افسردگی کودک باشد که در این صورت لازم است شرایط زندگی کودک تمام و کمال مورد بررسی قرار گیرد.

6-تاثیر افسردگی و پرخاشگری کودکان

بعضی ها از بیماری ها به مصرف دارو نیاز دارد و ممکن هست از عوارض جانبی داروها کج خلقی و رفتار هایی باشد که خشونت را بر می انگیزد.

چرا کودکان پرخاشگر می شوند؟و 8 راه کار

مدرسه و خشم و پرخاشگری کودکان

گاهی کودکان در مدرسه قربانی خشونت می شوند .و این قربانی شدن باعث می شود که خود انها نیز عامل خشونت شوند .

عواملی که به خشونت در مدرسه می انجامند عبارتند از :

وقتی کودکی توسط دانش آموزان دیگر مورد تمسخر قرار می گیرد

وقتی کودکی توسط دانش آموزان دیگر کتک بخورد و قادر به دفاع از خودش نباشد

وقتی کودکی همیشه از مشاجرات فرار می کند و حتی در مواقعی به گریه متوسل می شود

وقتی کودکی مرتب اشیا و پول و وسائل خود را گم می کند

وقتی کودکی از لحاظ ظاهری (پارگی لباس و یا نامناسب بودن انها )مورد تمسخر قرار می گیرد

خجالتی بودن و سکوت مکرر در کلاس

افت تحصیلی: افسردگی و ناراحت بودن

این عوامل کودک را قربانی خشونت دیگران می کند و خود کودک نیز عامل خشونت می شود و رفتار های پرخاشگرانه از او سر خواهد  زد

8-رسانه های تصویری و پرخاشگری کودکان

در آخر باید گفت رسانه های تصویری مانند:ماهواره:سینما:تلویزیون:اینترنت و بازی های رایانه ای نیز منبع دیگری است که کودکان به خصوص پسرها از طریق ان رفتار پرخاشگرانه را می آموزند به طور مثال:خشونت از ارزشهای امریکایی تلقی می شود “پرخاشگری به عنوان یکی از وسایل رسیدن به هدف تشویق می شود

بازی های رایانه ای2

در برنامه های تلویزیونی امریکا که یکی از وسایل انتقال چنین ارزش های اجتماعی به کودکان است به طور مثال در هر ساعت پنج یا شش بار خشونت بدنی نمایش داده می شود رفتار پرخاشگرانه شخصیت های تلویزیونی غالبا تقویت می شود :قهرمان این برنامه ها به همان اندازه پرخاشگرند که ضد قهرمان انها:

در مطالعه ای کودکان چهار ساله به هنگام بازی ازاد در مهد کودک به مدت سه هفته مورد مشاهده قرار گرفتند و از لحاظ رفتار پرخاشگرانه به دو گروه بالای متوسط و زیر متوسط طبقه بندی شدند :سپس در طول  چهار هفته بعد کودکان به گروه هایی تقسیم شدند که در مهد کودک به مدت تقریبا نیم ساعت پرخاشگرانه مثل ((بت من))و ((سوپر من))یا فیلم های معمولی و یا برنامه های جامعه پسند می دیدند:

کودکانی که از اول از لحاظ پرخاشگری در حد بالای متوسط بودند در مدت بازیآزاد و بعد از دیدن برنامه پرخاشگرانه از خود پرخاشگری بیشتری نشان دادند تا کودکان مشابهی که برنامه های معمولی را دیده بودند “:دو گروه از کودکانی  که از لحاظ پرخاشگری زیر متوسط بودند و هر کدام یکی از این برنامه ها را دیده بودند واکنش شان با هم فرقی نداشت :این الگوهای رفتاری تا دو هفته بعد از پایان گرفتن تماشای این برنامه ها هم چنان ادامه داشت

‫0/5 (0 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.