شیر دادن به نوزاد نارس : آیا تغذیه نوزاد نارس از شیر مادر اشتباه است؟

شیر دادن به نوزاد نارس : آیا تغذیه نوزاد نارس از شیر مادر اشتباه است؟

شیر مادر در هر سنی برای نوزاد مهم است. شیر دادن به نوزاد نارس برای سلامتی وی و خود مادر هم مفید است.

شیر مادر:

 • به محافظت از کودک شما در برابر عفونت ها (به ویژه عفونت روده) کمک می کند؛ نوزادان نارس بیشتر در معرض عفونت هستند.
 • شیر مادر حاوی هورمون ها، مواد مغذی و فاکتورهای رشد است که به تکامل و رشد نوزاد شما کمک می کند.
 • هضم شیر مادر برای نوزاد راحت تر از شیر خشک است. چون این شیر انسان است و بدن شما به طور خاص برای نوزادتان طراحی کرده است.

اگر نوزاد شما بسیار کوچک یا بیمار است؛ ممکن است در ابتدا نتواند از سینه شما شیر بخورد. اما شما می توانید در اسرع وقت و بعد از تولد نوزاد، به طور منظم شیر خود را جمع آوری کنید. این به تامین شیر شما کمک می کند و شیری که می دوشید می توانید فریز کنید تا بتوانید آن را بعدا به نوزادتان بدهید. بعد از آماده شدن شما و نوزادتان می توانید شیر دادن از سینه را شروع کنید.

حتی اگر قصد شیر دادن ندارید می توانید برای مدتی شیر خود را بدوشید تا به تقویت سیستم ایمنی نوزاد خود در هفته های اول بعد از تولد کمک کنید. صرف زمان در کنار نوزادتان می تواند به افزایش شیر مادر و ایجاد رغبت برای شیر دادن کمک کند.

تماس پوست با پوست نوزاد نارس

اگر نوزاد شما به اندازه کافی خوب باشد؛ معمولا تشویق می شوید که در اسروع وقت زمانی را صرف نگه داشتن او روی پوست خود کنید. تماس پوست با پوست به شما کمک می کند تا به نوزادتان نزدیک شوید.

برای نوزاد نارس شما، تماس پوست به پوست باعث:

 • کاهش استرس یا درد می شود.
 • افزایش وزن سالم می شود.
 • به برقراری شیردهی کمک می کند
 • بهتر بخوابد
 • تنظیم و حمایت از ضربان قلب و تنفس می شود

برای مادران، تماس پوست به پوست:

 • به کاهش احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان کمک می کند
 • اعتماد به نفس شما را به عنوان یک مادر جدید افزایش می دهد
 • می تواند شیردهی را آسان تر کند و میزان شیر تولیدی شما را افزایش دهد

برای پدران نگه داشتن پوست نوزاد به پوست:

 • به شما کمک می کند با نوزاد ارتباط برقرار کنید – نوزادان می توانند صدای هر دو والد را در رحم بشنوند و با صدای شما و همچنین صدای مادرشان آرام می شوند.
 • به شما کمک می کند تا به عنوان پدر اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید

نوزاد نارس من چه نوع تغذیه ای نیاز دارد؟

نوزادان نارس باید سریعتر وزن اضافه کنند و مواد مغذی بیشتری نسبت به نوزادان دیگر دریافت کنند. بنابراین تغذیه مهم است. سیستم گوارشی (روده) کودک و توانایی شیر دادن شما  ممکن است به طور کامل رشد نکرده باشد بنابراین برای تغذیه و شیر دادن به کمک نیاز دارید. نوع کمکی که نوزاد نارس شما نیاز دارد به این بستگی دارد که چقدر زود به دنیا آمده است و چقدر حال خوبی دارد.

شیر دادن به نوزاد نارس : آیا تغذیه نوزاد نارس از شیر مادر اشتباه است؟

تغذیه وریدی

برخی از نوزادان نارس نیاز به دریافت مایعات و مواد مغذی به صورت داخل وریدی دارند. از این طریق مواد مغذی مستقیما وارد خون آنها می شود به طوری که روده آنها مجبور به پردازش غذا نیست. این تغذیه تزریقی نامیده می شود. کودک شما ممکن است از این نوع تغذیه استفاده کند اگر:

 • نارس به دنیا آمده باشد
 • برای خوردن شیر خیلی بیمار است
 • مشکلات خاصی دارد که نیاز به جراحی دارد
 • فقط با شیر رشد نمی کند.

تیم مراقبت های بهداشتی شما توضیح خواهند داد که چرا کودک شما به تغذیه تزریقی نیاز دارد و چگونه به آنها کمک می کند. کودک شما تا زمانی که نتواند مواد مغذی کافی را از شیر دریافت کند، این نوع تغذیه را خواهد داشت. برای برخی از نوزادان، این کار ممکن است چند ساعت یا چند روز باشد.

سایر نوزادان ممکن است به تغذیه وریدی طولانی مدت نیاز داشته باشند، برای مثال اگر مشکلات روده دارند یا اگر برای افزایش وزن به کمک نیاز دارند.

تغذیه نوزاد نارس از طریق لوله

حتی اگر کودک شما بتواند شیر را هضم کند، ممکن است برای هماهنگی مکیدن، بلع و تنفس آماده نباشد و برای یادگیری به زمان نیاز دارد. تا آن زمان، آنها ممکن است از طریق یک لوله نرم که از طریق بینی یا دهان وارد معده می شود، شیر بخورند.

تغذیه نوزاد نارس از طریق شیر مادر

اگر قادر به دوشیدن شیر هستید، کودک شما می تواند آن را از طریق لوله تغذیه دریافت کند. کودک شما ممکن است در حالی که مکیدن را یاد می گیرد به تغذیه لوله ای ادامه دهد تا مطمئن شود که غذای کافی دریافت می کند. ممکن است لازم باشد به کودکتان مایعات یا تغذیه تزریقی بدهید در حالی که او در حال یادگیری نحوه شیر خوردن است.

شیر دادن به نوزاد نارس

آیا شیر دادن به نوزاد نارس ایمن است؟ متخصص مراقبت های بهداشتی شما را تشویق می کند تا به کودک خود شیر بدهید. شیر مادر همیشه اولین انتخاب برای تغذیه نوزادان نارس است. شیر مادر برای نوزادان نارس و بیمار بسیار مهم است ابن بدان خاطر است که شیر مادر و به ویژه آغوز (اولین شیر تولید شده) فواید زیادی برای نوزادان نارس دارد و به آنها کمک می کند تا با عفونت ها مبارزه کنند. شیردهی همچنین می تواند به شما کمک کند تا با کودک خود ارتباط برقرار کنید .

توصیه می شود که در حالت ایده آل حداقل 8 بار در روز برای شروع (از جمله حداقل یک بار در شب) برای حفظ حجم شیر خود، آن را بدوشید.

در روزهای اولیه؛ دوشیدن شیر با دست ساده تر است. ماما یا یک پرستار کودک می توانید به شما در انجام این کار کمک کند.

احتمالا برای شروع فقط چند قطره شیر داشته باشید اما وقتی به صورت دستی شیر خود را می دوشید این مقدار افزایش پیدا می کند. در روزهای اولیه می توانید شیر را در یک فنجان کوچک و استریل جمع آوری کنید و در یک سرنگ بریزید.

هنگامی که شیر بیشتری تولید کردید می توانید از شیر دوش سینه استفاده کنید. اگر کودک شما در بیمارستان بستری است؛ بیمارستان معمولا یک شیردوش الکتریکی برای دوشیدن شیر به شما می دهد. اما اگر شیر نداشتید و یا تمایلی به شیر دادن نداشتید می توانید یک پرستار کودک شیرده استخدام کنید.

چرا شیر مادر برای نوزادان نارس توصیه می شود؟

متخصصان بهداشت عموماً به زنان توصیه می کنند که در صورت امکان به کوکان خود شیر بدهند. شیر مادر فواید سلامتی بسیاری برای نوزادان نارس دارد و تا حد امکان توسط متخصصان نوزادان (پزشکان متخصص در نوزادان تازه متولد شده) توصیه می شود. حتی فقط چند قطره در یک زمان برای آنها مفید است. در ادامه به برخی از فواید تغذیه نوزاد از طریق شیر مادر اشاره می کنیم:

 •     شیر مادر حاوی موادی است که به محافظت از آنها در برابر عفونت کمک می کند.
 •     به رشد و تکامل روده کودک کمک می کند.
 •     هضم آن برای یک نوزاد کوچک راحت تر از شیر خشک است.
 •     نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، نسبت به نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می‌کنند، کمتر به یک بیماری جدی به نام انتروکولیت نکروزان NEC) ) مبتلا می‌شوند .

چه زمانی می توانم شیردهی را شروع کنم؟

تیم مراقبت های بهداشتی به شما کمک می کند تا علائمی را که نشان می دهد کودک شما ممکن است برای شیر دادن آماده باشد، جستجو کنید. این علائم ممکن است شامل هوشیاری، دهان و مکیدن دست و انگشتان باشد. در ابتدا، ممکن است کودک شما به اندازه کافی بالغ نباشد که بتواند به طور کامل از سینه شما تغذیه کند، اما تمرین با هم برای هر دوی شما مفید خواهد بود. در عین حال، می توانید شیر را بدوشید تا از طریق لوله به کودک خود بدهید.

وقتی شیردهی یا دوشیدن را شروع می کنید، فقط مقدار بسیار کمی شیر به نام آغوز دریافت خواهید کرد. با گذشت زمان، این شیر مادر بالغ تر می شود. در ابتدا از مقدار کمی شیری که تولید می کنید ناامید نشوید، این طبیعی است.

چگونه شیردهی را شروع کنم؟

 • سعی کنید تا حد امکان راحت باشید.
 • کودک خود را نزدیک نگه دارید (تماس پوست به پوست عالی است) و با نجوا کردن به او آرامش دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که بینی و انگشتان پای آنها به یک سمت هستند تا مجبور نباشند سر خود را برای تغذیه بچرخانند.
 • به آرامی سر کودک خود را حمایت کنید و مطمئن شوید که او همچنان می تواند سر خود را به جلو و عقب حرکت دهد.
 • کمی شیر به نوک پستان خود بریزید و اجازه دهید کودک شما آن را لیس بزند.
 • با مالش آرام نوک سینه به بالای لب بالایی آنها را تشویق کنید تا دهانشان را باز کنند.
 • هنگامی که دهان آنها کاملا باز است، آنها را نزدیکتر کنید تا نوک سینه شما دوباره به دهان آنها برسد.
 • هنگامی که کودک شروع به شیر خوردن می کند، احساس دردناکی نباید داشته باشید. به کودک خود نگاه کنید و به او گوش دهید و متوجه شوید که در حال قورت دادن هستند، زیرا این به شما می گوید که آنها شیر شما را می گیرند.
 • اگر کودک شما راحت به نظر نمی رسد، سعی کنید نحوه در آغوش گرفتن او را تغییر دهید. از ماما یا پرستار کودک بخواهید به شما کمک کند تا موقعیتی را پیدا کنید که مناسب هر دوی شما باشد.

آیا شیر دادن به نوزاد نارس خطرناک است؟

شیردهی نباید به شما آسیب برساند، اما دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود درد سینه را تجربه کنید که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 اگر کودک شما به درستی به نوک سینه نمی‌چسبد.

ممکن است چند روز طول بکشد تا شیر شما با نیازهای کودک شما مطابقت داشته باشد، که ممکن است منجر به پر شدن بیش از حد سینه‌های شما شود.

مسدود شدن مجاری شیردهی می تواند باعث ایجاد توده های حساس کوچک در سینه شود. غذا دادن به کودک کمک خواهد کرد یا می توانید یک فلانل گرم یا دوش آب گرم را امتحان کنید تا جریان را تقویت کند.

اگر شیردهی برای من مشکل باشد چه؟

برای همه مادران شیر دادن ساده نیست. برخی از نوزادان و والدین بلافاصله شیردهی را انجام می دهند، اما برخی دیگر آن را دشوار می دانند. اگر شیردهی برای شما مشکل است یا ابراز مشکل می کنید، در اسرع وقت برای استخدام پرستار کودک اقدام کنید.

استفاده از شیر مادر دیگر

اگر کودک شما به شیر بیشتری نیاز دارد؛ می توانید از شیر مادری دیگر استفاده کنید. اگر این کار برای شما امکان پذیر نیست می توانید کودک خود را از طریق شیر خشک یا تزریق وریدی که در بالا توضیح دادیم تغذیه کنید. توصیه می شود که از شیرهایی که از طریق اینترنت به فروش می رسند را استفاده نکنید چون نمی توان تضمین کرد که آنها سالم هستند.

چگونه نوزاد نارس خود را از طریق شیشه شیر تغذیه کنم؟

قبل از شروع تغذیه با شیشه؛ خود و کودکتان را در موقعیتی راحت قرار دهید. کودکتان را نزدید خود نگه دارید و با سر شیشه شیر دهان کودک خود را لمس کنید؛ دهان او باید باز شود و شروع به مکیدن کند. در هنگام شیردهی مهم است که کودک خود را از چپ به راست حرکت دهید تا از هر دو سینه شما شیر بخورد. حرکت دادن کودک به سمت چپ و راست بدن در حین شیردهی به رشد فیزیکی او کمک می کند.

شیر دادن به نوزاد نارس : آیا تغذیه نوزاد نارس از شیر مادر اشتباه است؟

 مکمل های غذایی

برخی از نوزادان نارس به مواد مغذی اضافی برای کمک به رشد و تکامل نیاز دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که روده آنها به اندازه کافی رشد نکرده است تا برخی از مواد مغذی را جذب کند یا ممکن است به دلیل مریضی به مواد مغذی اضافی نیاز داشته باشند.

اگر کودک شما مقدار مناسبی از مواد مغذی را از شیر دریافت نمی کند، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است به او مکمل ها را توصیه کند. اینها به صورت پودر یا مایعاتی هستند که با شیر معمولی کودکتان مخلوط می کنید.

اکثر نوزادان نارس دریافت ویتامین کافی از شیر را دشوار می دانند، حتی اگر به خوبی تغذیه شوند، بنابراین معمولاً مکمل های ویتامینی دریافت خواهند کرد. این برای کمک به رشد طبیعی استخوان های آنها بسیار مهم است.

چگونه بفهمم کودکم شیر کافی دریافت می کند؟

 • می توانید بشنوید و ببینید که کودک در حال بلعیدن است.
 • گونه های کودک شما در طول مکیدن، گرد می مانند، توخالی نیستند.
 • هنگام غذا خوردن آرام به نظر می رسند.
 • دهان آنها بعد از تغذیه مرطوب به نظر می رسد.
 • به نظر می رسد کودک شما بعد از اکثر تغذیه ها راضی است.

نشانه های دیگر که کودک شما خوب تغذیه می کند

 • نوزاد شما پس از 2 هفته اول به طور پیوسته وزن اضافه می کند – طبیعی است که نوزادان در 2 هفته اول مقداری از وزن هنگام تولد خود را از دست بدهند.
 • وقتی بیدار هستند سالم و هوشیار به نظر می رسند.
 • در اواخر هفته اول، مدفوع کودک شما از رنگ تیره و بافت چسبناک به زرد /قهوه ای تغییر می کند.
 • داشتن چندین پوشک خیس در روز

منابع:nhs و tommys

‫5/5 (8 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *